TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Буш: „Светот треба да се пресмета со Хамас“

А1 - 15.06.2003

„Сиот слободен свет и оние кои ги сакаат слободата и мирот треба жестоко да се пресметаат со Хамас и убијците“, изјави денеска американскиот претседател Џорџ Буш, оправдувајќи ги израелските напади против радикалната палестинска организација.

Шарон предлага тридневен прекин на огнот

А1

Претседателот Буш им испраќа дадилка на Израелците и на Палестинците

Дневник

Израел ќе ги гони лидерите на Хамас до смрт

Вест

Израел вети војна против Хамас

Утрински

А1 Утрински Утрински Вест Вест Дневник А1 Утрински

25 поврзани вести »

„Лавовите“ петти ден на штрајк со глад

А1 - 15.06.2003

Петти ден од штрајкот со глад на дел од некогашните припадници на распуштената полициска единица „Лавови“, пред зградата на МВР. Тие бараат да бидат вработени во полицијата. Поради влошена здравствена состојба, еден од штрајкувачите вчера бил пренесен на Клиниката за кардиологија.

Петти ден од штрајкот на лавовите

Канал5

„Лавовите“ четврти ден штрајкуваат со глад

А1

"Лавовите" бараат средба со Трајковски и со Црвенковски

Утрински

Се влошува здравствената состојба на штрајкувачите „Лавови“

А1

Дневник Вест Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1

20 поврзани вести »

Владата ја поддржува полицијата и ги осуди нападите врз новинарите

Утрински - 14.06.2003

СТАВ Владата дава и ќе дава силна политичка поддршка на секоја легална и легитимна полициска акција, спроведена според полициските стандарди и нема намера да се откаже од започнатата борба против криминалот, организаираниот криминал и другите облици на криминалитет на целата територија на државата.

Повик до полицијата да биде поупорна во борбата против криминалот

Утрински

ЗНМ бара одговорност од МВР, ОБСЕ и од "Конкордија"

Утрински

Заложничка драма во Арачиново

Дневник

Црни униформи командуваат во Арачиново

Вест

Дневник Утрински А1 А1 А1 А1 А1 Канал5

17 поврзани вести »

Опозицијата бара место во Бордот на "Телеком"

Утрински - 13.06.2003

Прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ за телефонијата ВМРО-ДПМНЕ го поздравува намалување на цените на телефонскиот импулс и смета дека тоа е реално, бидејќи компанијата има направено пречекорувања на дозволеното ниво утврдено во рамката дадена во концесискиот договор.

Телеком со цените само му ги замачкува очите на народот

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: Бузле од Телеком зема плата од 5.000 евра

Вест

Намалувањето на цените на импулсот покажа дека договорот не бил штетен

Дневник

СДСМ знаела за поскапувањето на телефонот

А1

Утрински Дневник Вест А1 Канал5 А1 Вест Канал5

16 поврзани вести »

Американците убија 100 ирачки герилци во големи судири северно од Багдад

Дневник - 14.06.2003

БОРБИ СЕВЕРНО ОД БАГДАД Според американската команда, убиените ирачки герилци биле дел од група лојална на Садам Хусеин одговорна за смртта на 40 американски војници по падот на Садам Американските војници во Ирак убија стотина Ирачани во две одделни битки со групи кои се уште се лојални на режимот ...

Американците убија 70 луѓе во "терористички камп"

Утрински

Американски војници убиле 27 Ирачани и 70 "терористи"

Вест

Американски војници убија 97 Ирачани

А1

Американците заробија повеќе од 400 лојалисти на Садам

Утрински

Дневник Дневник Дневник Утрински Капитал А1 Дневник А1

15 поврзани вести »

Минимална предност на ракометарите пред реваншот во Унгарија

А1 - 15.06.2003

Македонската ракометна селекција со победа го стартуваше бараж двомечот со Унгарија за пласман на Европското првенство. Против моментно шестата светска сила резултат над очекувањата и за почит. Предноста пред реваншот е минимална но е логичен епилог по се што се случуваше на едночасовниот жесток ...

Победа на машката ракометна репрезентација во првиот меч со Унгарија

А1

Во Битола нема ракометно корзо

Вест

Савевски со девет бека против Унгарија

Дневник

Ракомет: Репрезентацијата мотивирана за бараж натпреварот против Унгарија

А1

Дневник Утрински Вест Вест Дневник

10 поврзани вести »

По Солун нема да се случи ништо драматично

А1 - 15.06.2003

Што може да очекуваат земјите од Западен Балкан од Солунскиот самит на Европската унија што ќе се одржи за четири дена? Прогонзите се дека по Солун нешто драматично нема да се случи, туку дека ќе се променат пристапот и шансите на петте земји од регионот за влез во Унијата.

На Самитот во Солун конкретни насоки за евроинтеграција на Западен Балкан

А1

Македонија во Солун ќе го почувствува косовското сидро

Дневник

Запален банкомат во Солун како протест против ЕУ самитот

А1

12.000 полицајци ќе го обезбедуваат ЕУ самитот во Солун

А1

Капитал Утрински Утрински Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Техничко враќање на политичките бегалци од Грција

Дневник - 14.06.2003

марина виху Во текот на изминатите седум дена, две соопштенија од владините претставници создадоа еден вид збунетост која предизвика реакции кај сите политички партии- вклучувајќи ги и членовите, па дури и пратениците на ПАСОК- како и некои националистички чувства во определени кругови познати од ...

Македонските бегалци од Грција ќе добијат "летна" виза на 20 дена

Дневник

Децата-бегалци ќе се соберат на плоштадот во Лерин

Утрински

Грција ќе ја исправи неправдата спрема Македонците-политички емигранти?

Дневник

Љупчо Арсовски: „Европски потег на Грција кон Македонците бегалци“

А1

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Македонската „Девис Куп“ репрезентација ја совлада БИХ

А1 - 15.06.2003

Македонската тениска селекција обезбеди опстанок во третата Евро - Африканска зона од Девис Купот. Само втора победа во петиот меч на турнирот што се играше во летонскиот град Јурмала. Совладана е Босна и Херцеговина со максимален резултат.

Македонската „Девис Куп“ репрезентација пред испаѓање од третата Евро - Африканска зона

А1

Победа и два пораза на македонските тенисери

Утрински

Победа против Молдавија

Вест

Македонската „Девис Куп“ репрезентација загуби од Летонија

А1

Утрински А1 А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Услугите на вториот оператор во продавниците на „Германос"

Утрински - 14.06.2003

„Германос" ја објави својата соработка со „Космофон" "Германос", еден од најголемите синџири на продавници за продажба на телекомуникациска опрема во Европа и најголем во Југоисточна Европа, вчера ја објави својата соработка со вториот мобилен оператор "Космофон", кој деновиве се појави на пазарот ...

Ние не водиме војна, водиме грижа за нашите корисници

Дневник

Мобимак и Космофон ќе се "пресметаат" на пазарот

Дневник

„Космофон“ ги продаде првите мобилни пакети

А1

"Космофон" ќе се плаќа по секунда

Вест

Утрински Дневник А1 Канал5

9 поврзани вести »