TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Наместо Џозеф, Бугаринот Крастев ќе раководи со МКГ во Скопје

Дневник - 14.06.2003

МЕЃУНАРОДНА КРИЗНА ГРУПА Бугарскиот политички аналитичар Иван Крастев ќе биде новиот директор на Меѓународната кризна група (МКГ) за Македонија и ќе ја преземе функцијата наредниот месец. Тој ќе го замени Едвард Џозеф кој во земјава престојуваше од 2001 година.

МКГ почна да се повлекува од Македонија

Утрински

Меѓународната кризна група си заминува од Македонија?

Дневник
3 поврзани вести »

Гајдаџиев останува претседател на КФМ

Утрински - 09.06.2003

И покрај најавите за негова смена на Собранието И покрај сите најави и шпекулации, кои велеа дека досегашниот прв човек на КФМ Леонид Гајдаџиев ќе ја загуби довербата од делегатите на седницата на Собранието на оваа федерација која се одржа во саботата во просториите на КФМ, се случи токму ...

Гајдаџиев најави оставка ако Македонија ја исклучат од ФИБА

Дневник

"Оставка, ако ФИБА не исклучи"

Вест
3 поврзани вести »

"Парите се отепувачка" зема награда во Москва

Вест - 11.06.2003

На интернеционалниот театарски фестивал во Москва" Славјански венец" на кој учествуваат повеќе словенски земји, претставата "Парите се отепувачка" од Ристо Крле, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Битолскиот театар ја доби наградата за најдобра претстава.

"Парите ..." најдобра претстава на фестивалот "Славјански венец"

Утрински

Битолскиот ансамбл доби награда за "Парите се отепувачка"

Дневник
3 поврзани вести »

Макпетрол шампион без пораз

Вест - 10.06.2003

МАКЕДОНСКА КАРАТЕ ЛИГА Непоразени до титулата.- Каратистите на Макпетрол Каратистите на Макпетрол се нови државни прваци. На третиот и последен турнир од Првата македонска карате лига, кој се одржа во салата во Автокоманда, макпетролци ја задржаа предноста од претходните два турнира и со победите ...

Макпетрол - нов државен првак

Дневник
2 поврзани вести »

"Личен роман...", од Ката Мисиркова-Руменова

Дневник - 10.06.2003

Во МузеЈот на СкопЈе Во Музејот на град Скопје, вечерва во 19 часот ќе биде промовирана книгата "Личен роман за личната земја", од Ката Мисиркова-Руменова, во издание на "Македонска книга". За книгата ќе говори Мирјана Стојчевска, а извадоци од романот ќе читаат актерите Љупка Џундева и Томе ...

"Личен роман за личната земја" од Ката Мисиркова - Руменова

Вест
2 поврзани вести »

Причините за смртта на родилката од Велес и натаму тајна

Утрински - 10.06.2003

Обдукцијата на покојната Бојанка Игнова завршена, резултатите ги нема Коста ПОПОВСКИ Дилемите за тоа како починала и под кои околности, потоа дали можело да се избегне најлошото и дали во извесен момент затаил медицинскиот надзор на второто породување на Бојанка Игнова од Велес, се истовремено ...

Новороденчето на Бојанка Игнова петти ден се бори за живот

Дневник
2 поврзани вести »

Со поразот во Баку, Србија и Црна Гора се збогува од настапот на ЕП идната година

Утрински - 13.06.2003

По освоениот бод во Подгорица, историска победа на Азербејџан со 2:1 Нов срам и неуспех доживеа сениорската фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора, откако во Баку во рамките на квалификациите за ЕП 2004 во Португалија, загуби со 1:2 од соодветната селекција на Азербејџан, и успеаја да ја ...

Азербејџан ја совлада Србија и Црна Гора во квалификациите за ЕП 2004

А1
2 поврзани вести »

Американски полковник бркал женски преку Интернет

Вест - 13.06.2003

ВАШИНГТОН, (Ројтерс) - Американската армија повела истрага за случајот на еден 50-годишен полковник кој наводно им дал предлог за брак на десетина жени со кои се запознал преку Интернет. Полковник Касем Салех бил женет човек кого жените што ги запознал преку сајтовите за состанување го викаат ...

Воен ветеран им предложил брак на 50 жени во исто време

Дневник
2 поврзани вести »

Хуманитарците бркаат бизнис без царина

Вест - 09.06.2003

ЦАРИНСКАТА УПРАВА ГО КОНТРОЛИРА ХУМАНИТАРНОТО РАБОТЕЊЕ За да се избегне плаќањето царина, пратките се декларираат како хуманитарни, но лажните хуманитарци заборавиле дека помош може да се упати само на организација или установа, а не на поединечно лице Пратка со хуманитарна помош од Австралија, ...

Хуманитарните домати за кризните региони завршиле на Кванташки

Утрински
2 поврзани вести »

Почна да се гради мостот "Газела"

Дневник - 10.06.2003

во КАРПОШ Градоначалникот на општината Карпош, Стевчо Јакимовски, во саботата свечено го постави камен-темелник на пешачкиот мост "Газела" што ќе ги поврзува населбите Карпош 4 и Злокуќани, со што и официјално почна изградбата на мостот. Тој ќе биде долг 115 метри, а широк три метри.

Камен-темелник за мостот Газела

Вест
2 поврзани вести »