TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Советот на радидифузија го осудува нападот на новинарите

А1 - 14.06.2003

Советот за радиодифузија со крајна загриженост укажува на загрозувањето на слободата на медиумите, изразена преку завчерашниот нецивилизиран напад врз новинарските екипи на МТВ и Телевизија Сител додека известуваа за настаните во скопското село Арачиново, што продолжи и вчера со екипата на ТВ Телма.

Конкорд слета во музејот Смитсонијан

Вест

"Конкордија" во декември ќе се пресели во Конго?

Дневник

Бучковски: Идниот месец ќе се разговара за иднината на "Конкордија"

Утрински

ЕУФОР призна дека двајца војници биле уапсени

А1

Утрински Дневник Дневник Дневник

9 поврзани вести »

Од фармата во Речица се заканува чума

Дневник - 14.06.2003

КУМАНОВСКАТА СВИЊАРСКА ФАРМА ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА Ветеринарниот инспектор вели дека состојбата е крајно алармантна и постои опасност од избивање заразни болести и класична чума Глутници кучиња секојдневно влегуваат во запуштената свињарска фарма во Речица, каде што се "гоштеваат" од мртвите свињи, ...

Организации за заштита на животните бараат итно решение за свињите во Речица

Дневник

Отворените депонии со пцовисани свињи загрозија три кумановски села

Утрински

Со случајот „фарма Речица“ запознaена организацијата „Пета“

А1

Кумановци ќе протестираат пред Владата за спас на свињите во Речица

Дневник

Дневник Вест Утрински Вест

9 поврзани вести »

На Меџитлија можна хуманитарна катастрофа

А1 - 14.06.2003

Само сув леб и по литар вода денеска имаа косовските Роми во инпровизираниот бегалски камп на Меџитлија. Во шаторите покриени со најлон пробиваше јакото Сонце, каде секој трет е болен од нечистотиите и бактериите. Лекарскиот стационар каде лекарите во три смени од 09.00 до 21.00 часот се борат да ...

Претставници на ЕУ кај косовските Роми на Меџитлија

Утрински

Меѓународни претставници оствариле средба со косовските Роми

А1

Едно од бебињата родени на Меџитлија ќе се вика Меџида

Дневник

Европа падна на Меџитлија

Дневник

Утрински Дневник Вест

8 поврзани вести »

Северна и Јужна Кореја се поврзаа со железничка линија

А1 - 14.06.2003

Во источниот и западниот дел на границата меѓу Северна и Јужна Кореја за првпат по повеќе од 50 години на симболичен начин без поврзани железничките линии на двете држави. Церемониите во западниот и источниот сектор на демилитаризираната зона беа организирана непосредно пред третата годишнина од ...

САД демантираат тајни преговори со Северна Кореја

А1

Северна Кореја со нуклеарно оружје ќе штеди

Вест

Ирански нуклеарни експерти ја посетувале Северна Кореја

А1

Пјонгјанг демантира дека извезува наркотици и фалсификува пари

А1

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Опозицијата ја обвини власта за лажни податоци за здравството

Вест - 13.06.2003

ВМРО-ДПМНЕ СЕ СОМНЕВА ВО ОТЧЕТОТ НА ДИРЕКТОРОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА Директорот на Фондот Рубинчо Заревски сериозните проблеми со кои се соочува Фондот ги припишува на лошото менаџирање на претходната гарнитура Поранешниот министер за здравство Ѓорѓи Оровчанец, сега пратеник на ...

Црната дупка на Фондот за здравство над 2 милијарди денари

Утрински

Опозицијата го брани работењето на Војо Михајловски

Дневник

Криминално работење на екс раководството на Здравствениот фонд

А1

Дополнителната работа на лекарите не може да се покрива од фондовска каса

Утрински

Утрински Утрински Утрински

8 поврзани вести »

"Инвестас" останува сопственик на велешката топилница

Дневник - 13.06.2003

КАТАСТАРОТ ПРЕСЕЧЕ Државниот завод за геодетски работи го одби како неосновано барањето за упис на целокупниот имот на топилницата на МХК Злетово. Во образложението за ваквата постапка пишува дека барањето да се изврши промена во катастарскиот документ, со тоа што целокупниот имот од МХК доо Скопје ...

Имотот на Топилницата е на „Инвестас"

Утрински

Инвестас бара заштита на сопственоста

Дневник

Нема опасност од хаварија во Топилницата во Велес

Утрински

Топилницата ќе проработи кога ќе скокне цената на цинкот

Утрински

А1 Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Сан Антонио поведе со 3:2 против Њу Џерси во НБА финалето

А1 - 14.06.2003

Сан Антонио е на чекор до втората НБА титула откако поведе со 3:2 во финаланата серија против Њу Џерси по синоќешниот триумф на средбата број пет на гостински терен. Повторно Тим Данкан е човекот број еден на Сан Атонио. Постигна 29 поени, имаше и 17 скока во победата од 93:83 по која Спарси од ...

Џејсон Кид ја одлучи пенал завршницата

Утрински

Њу Џерси израмни во меч на слаби шутери

Дневник

Њу Џерси изедначи на 2:2 во НБА финалето

А1

Пресудија Паркер и Џинобили во последната четвртина

Утрински

Дневник А1 Утрински

8 поврзани вести »

Солун ќе отвори европска перспектива за Западен Балкан

Утрински - 13.06.2003

ИНТЕРВЈУ - Алексис Брунс, специјален пратеник на ЕУ, за солунските очекувања, за темпото на реформите и за радикализмот во Македонија Слободанка Јовановска Господине Брунс, очекувањата на балканските земји од солунскиот самит се големи, но она што го гледам како предлог од Брисел е само козметика, ...

Малите држави распнати меѓу притисоците на САД и ЕУ

Утрински

Ниту со Рамковниот договор не добивме граѓански Устав

Утрински

Поволен ветер

Утрински

Битка меѓу старите и новите структури на СДСМ

Утрински

Утрински Утрински

7 поврзани вести »

Граѓаните револтирани од покачувањето на струјата

А1 - 14.06.2003

Граѓаните се револтирани по владината одлука која од вчера е поддржана и од електростопанство струјата да поскапи од први јули за 7%. ЕСМ ја зголеми струјата во неможност да ја покрие дупката што се создава по растот на стапката на ДДВ од 5 на 18 %.

Струјата од 1 јули ќе поскапи за седум насто

Утрински

Струјата од први јули и официјално поскапува за 7 отсто

Дневник

Струјата од први јули поскапа за 7 отсто

Вест

Од 1. јули струјата поскапа за 7%

А1

Канал5 Утрински

7 поврзани вести »

Наум: Не прогласив пост за спас на грешните новинари

Вест - 12.06.2003

МИТРОПОЛИТОТ НА СТРУМИЧКАТА ЕПАРХИЈА ДЕМАНТИРА Митрополитот струмички Наум демантира дека во своето послание од 8. овој месец, упатено до верниците, свештенството и до преподобното монаштво на Струмичката православна епархија, побарал еднонеделен пост и молитва за "грешните новинари".

Наум не се молел за спас на новинарите, туку спас на медиумите

Утрински

Наум се испо(с)ти од молитви до "фајронт"

Дневник

Владиката Наум побара пост и молитва за "грешните новинари"

Вест

Наум со строг пост се моли за грешните души на новинарите

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »