TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Според "Факти", експлозиите во Кумановоско се со политички цели

Утрински - 14.06.2003

ПРЕНЕСЕНО "Факти" пишува дека апсењето на 23-годишниот Авни Ајети, осомничен за неодамнешната експлозија на бомба во Куманово, и лоцирањето на Сопот како гнездо на "бомбашите" се неубедливи аргументи дека експлозиите имаат криминален, а не политички карактер.

Бомбашот Ајети го активирал експлозивот од дома

Утрински

Албанската емиграција стои зад бомбашките напади во Сопот, Куманово и во Струга

Дневник

Нарачателите терористи, бомбашите криминалци

Вест

Полицијата го уапсила бомбашот од Куманово

Утрински

А1 Канал5

7 поврзани вести »

Соништа и конфликти

Утрински - 14.06.2003

Денеска се отвора 50 -тото Венециско биенале КАТЕРИНА БОГОЕВА Меѓу триста и осумдесетте уметници од светот, кои денес во Венеција на 50 -то Венециско биенале по свеченото отворање, во наредните шест месеци ќе ги презентираат своите уметнички соништа, реалности, визии се и двете преставнички на ...

Во Венеција отворен македонскиот павиљон

А1

Комплексноста на македонската уметничка сцена во делата на Жанета Вангели и Вана Урошевиќ

Дневник

Македонија оди со инсталации на Вана Урошевиќ и Жанета Вангели

Вест

Стартуваше „Венециското биенале“

А1

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Френетични аплаузи и овации за Операта на МНТ во Белград

А1 - 11.06.2003

Пред повеќе од 2.000 посетители во најголемиот регионален културен центар „Сава“ во Белград, изведбата на пучиниевиот „Турандот“ на комплетниот ансамбл на Операта на Македонскиот народен театар поздравена и славена со неколкуминутни френетични аплаузи и овации.

"Турандот" срдечно примен од белградската публика

Утрински

"Сава-центар" на нозе го испрати "Турандот" на МНТ

Дневник

Македонскиот "Турандот" на сцената во "Сава центар"

Дневник

"Турандот" на сцената во Сава центар

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Прв смртен случај од САРС во последните 16 дена

А1 - 13.06.2003

Здравствените власти во Тајван денеска информираа за шест нови случаи на заболени од САРС и за уште еден починат од атипичната пневмонија. Ова е првиот смртен случај од САРС во последните 16 дена. Се работи за лаборант кој работел во една од болниците во Тајпеј.

САРС најверојатно е совладан

А1

Шест нови случаи на САРС во Тајван

А1

Нови две жртви од САРС во Торонто

А1

Три нови случаи на САРС во Тајван

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Зошто Албанец да не биде претседател на "Комитетот"...?

Дневник - 14.06.2003

даут даути Оваа недела дознавме дека Комитетот за односи меѓу заедниците не можел да се конституира, бидејќи двете клучни партии во власта СДСМ и ДУИ не можеле да се договорат околу изборот на претседател. Тивкиот спор меѓу коалициските партнери на површина го исфрли сознанието дека конституирањето ...

Рустеми ќе претседава со Комитетот за односи меѓу заедниците

Утрински

Партиите не се договорија за националноста на идниот претседател на Комитетот

Дневник

Комитетот на заедниците ги скара СДСМ и ДУИ

Вест

Пратениците не постигнале концензус за избор на претседател

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Илиевски се решил за поотворена игра против Турција

А1 - 11.06.2003

За Турција веќе традиционално сме незгоден противник, а и резултатски сме растоварени пред Евро - квалификацискиот натпревар против третата светска селекција, кој почнува во 20 часот во Истанбул. Ова се аргументите на кои полагаме надеж за добар резултат против големиот фаворит.

Шести пораз на младата фудбалска репрезентација во квалификациите за ЕП

А1

"Бронзените" од последниот мундијал не се бауч

Утрински

Турција е новиот предизвик за нашата фудбалска селекција

А1

Илиевски без "пожолтените" Крстев и Наумоски

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Михаел Шумахер победник во Канада

А1 - 15.06.2003

Михаел Шумахер со триумфот во Монтреал точно на половина од сезоната се враќа во својата природна средина на врвот во светскиот шампионат во Формула 1. Асот на Ферари Михаел Шумахер е победник на трката за големата награда на Канада.

Вилијамс - БМВ најуспешен на квалификаците во Монтреал

А1

Битка за лидерство по првиот дел од сезоната

Утрински

Шумахер со нова шанса да бидел лидер во првенството

Дневник

Шумахер во Ферари до 2006 година

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Пратеникот на НДП Џезаир Шакири нема да оди во ДУИ

Канал5 - 15.06.2003

Единствениот пратеник на народната демократска партија на албанците, Џезаир Шакири, познат како командант Хоџа не сака спојување со Демократската унија за интеграција и ке се обиде да задржи поголем дел од членството во партијата.

Партијата на Хаџиреџа ќе се спои со платформата на ДУИ

А1

Покрај со НДП, во ДУИ посакуваат интеграција и со ПДП

Утрински

ДУИ подготвена за обединување со НДП, се чека одлуката на Хаџиреџа

Дневник

Специјалистот за сунет стана хирург во тетовската болница

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Фасовци го обвинија за грабеж, Гуштеров им се закани со тужба во Стразбур

Дневник - 14.06.2003

СПОР ЗА ИМОТОТ НА ФАС "11 ОКТОМВРИ" Тој што дал пари и легално бара да си ги наплати побарувањата го претставуваат како измамник, а тие што ги "изеле" парите се херои во нашата земја, изјави Ристо Гуштеров Скопскиот бизнисмен Ристо Гуштеров најави дека ќе ги наплати своите побарувања од ФАС "11 ...

Продажбата на ФАС е игра за манипулација на доверителите

Утрински

ФАС негира ненаплатени побарувања на Гуштеров

А1

Гуштеров го оспорува тендерот за ФАС "11 Октомври"

Дневник

Дел од имотот на ФАС „11 Октомври" се продава незаконски

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Полска изгласа влез во ЕУ

Вест - 10.06.2003

Полскиот претседател Квашњевски си го честиташе успехот на референдумот со сопругата Јоланта ВАРШАВА, 10 јуни (АП) - Оставајќи ја зад себе децениската одвоеност што произлезе од Студената војна Полјаците со радост го прославија враќањето во Европа по одлучувачкото гласање за приклучување кон ...

Полска се враќа во Европа

Утрински

Полјаците изгласаа влез во ЕУ

А1

Билети за музеј за привлекување на граѓаните

Утрински

Полјаците со слаб одsив за влез во ЕУ

Вест
5 поврзани вести »