TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Трајковски не го потпиша указот за измените на Републички судски совет

Вест - 10.06.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ДРЖАВАТА ГО ИСКОРИСТИ ПРАВОТО НА ВЕТО Претседателот Трајковски одлучи да не го потпише указот за измените на Законот за Републичкиот судски совет, кој беше донесен од Собранието, на седницата одржана на 30 мај.

Трајковски одби да го потпише пензионирањето на судиите

Дневник

Трајковски стави вето на измените на Законот за РСС

Утрински

Изменетиот Закон за РСС не доби указ од Трајковски

А1
4 поврзани вести »

Македонија ефикасна во борбата против трговијата со луѓе

Утрински - 13.06.2003

Извештајна Стејт департментот за состојбата во земјава "Како постконфликтна земја со ограничени средства, Македонија вложи значителни напори во борбата против трговијата со луѓе", оценува американскиот Стејт департмент во новиот извештај.

САД се загрижени што не им се суди на макроата во Македонија

Дневник

900.000 лица годишно жртви на трговија со луѓе

А1

Позитивни оценки за борбата на Македонија против трговијата со луѓе

А1
4 поврзани вести »

Шљиванчанин заминува во Хаг идната недела

А1 - 15.06.2003

Пензионираниот офицер на поранешната ЈНА Веселин Шљиванчанин, обвинет пред Хашкиот трибунал за воени злосторства сторени во Хрватска, најверојатно ќе биде екстрадиран во Хаг до средината на идната недела, изјави синоќа во Белград српскиот министер за правда Владан Батиќ.

Полковникот Шљиванчанин уапсен откако се наголта солзавец

Дневник

Уапсен српскиот полковник Шљиванчанин обвинет за воени злосторства во Вуковар

Вест

Уапсен екс офицерот на ЈНА Шљиванчанин

А1
4 поврзани вести »

Со закон ќе бидат амнестирани 15 илјади несудени регрути

Утрински - 10.06.2003

Владата го усвои Законот за помилување на воените обврзници кои ја ескивираа АРМ Сашко Димевски Владата вчера го усвои текстот на Предлог-законот за амнестија на регрутите кои во изминатите десетина години одбегнале да го отслужат воениот рок.

Амнестија за 15.000 регрути што ја избегнале воената обврска

Дневник

15.000 обврзници ќе бидат ослободени од служење во АРМ

А1

Регрутите што ја ескивираа АРМ ќе бидат амнестирани

Утрински
4 поврзани вести »

Слава и почит кон таткото на модерната македонска поезија

Утрински - 14.06.2003

Одржани 40-те Рацинови средби ВЕЛЕС - Годинешното Рациново признание во рамките на 40-те по ред Рационови средби, кои вчера се одржаа во родниот град на поетот Кочо Рацин, на свечен начин, пред голем број гости и учесници и беше врачено на писателката Лилјана Ефтимова за романот "Другата", која ...

Во Велес одржани 40-сте рацинови средби

А1

Чествување на делото на Кочо Рацин

Дневник

"Рацинови средби" по 40. пат

Утрински
4 поврзани вести »

Црвенковски и Ахмети разговараа за Рамковниот договор и за РСС

Утрински - 13.06.2003

Консултации меѓу премиерот и лидерот на ДУИ Во Владата завчера се одржа средба на партиски делегации на СДСМ и на ДУИ, предводени од лидерите Бранко Црвенковски и Али Ахмети, на која се разговарало за имплементација на Рамковниот договор и за вкупната политичко-безбедносна состојба во земјата.

Ахмети му се лути на Батлер

Вест

Ахмети: „Нема опасност од дестабилизација“

А1

Ахмети: Реализацијата на Охридскиот договор тече добро

Утрински
4 поврзани вести »

Прва Гренд слем титула за Фереро во кариерата

Утрински - 10.06.2003

Заврши Отвореното тениско првенство на Франција на терените на Ролан Гарос Сонот на Шпанецот Хуан Карлос Фереро да го освои Ролан Гарос конечно стана реалност, откако во финалето на Отвореното првенство на Франција со 6-1, 6-3, 6-2 го декласираше најголемото изненадување на турнирот, нерангираниот ...

Навивач "како од мајка роден", го прекина финалето

Вест

"Комарецот" го подигна Трофејот на мускетарите

Вест

Тенискиот шпански крал Хуан Карлос

Дневник
4 поврзани вести »

Во Македонија од СИДА досега починале 37 лица

Дневник - 13.06.2003

Во Македонија досега се регистрирани 64 случаи на ХИВ/СИДА. Во моментов има шест лица болни од СИДА, а 16 живеат со ХИВ , според официјалните пријави. Од 1987 година досега се пријавени 41 болен од СИДА и 18 ХИВ-позитивни. Дури 25 отсто од 41 случај на СИДА се на возраст меѓу 20 и 39 години.

Отсуствува истражувачко новинарство за "сидата"

Дневник

Австралијка доби отштета оти се заразила со СИДА

Вест

Лекарите не и кажале дека мажот и има сида

Дневник
4 поврзани вести »

Српски јајца со џипови се шверцуваат кај преминот Белинце

Вест - 14.06.2003

ЖИВИНАРИТЕ БАРААТ ПОМОШ ОД ИНСПЕКЦИИТЕ Освен шверцувани, на македонскиот пазар од јануари до сега легално се внесени шест ладилници со српски јајца, поради што домашните фарми создаваат огромни загуби и се принудени да го намалуваат ...

Матичното јато кокошки во земјава е преполовено

Утрински

Шверц со јајца од Србија

А1

Шверцот и неконтролираниот увоз го уништуваат македонското живинарство

Канал5
4 поврзани вести »

Студентите против зголемувањето на цените за сместувањето и за исхраната

Утрински - 14.06.2003

Остро реакции за новините во студентските домови Сојузите на студенти на универзитетите "Св. Кирил и Методиј" и "Св. Климент Охридски" вчера најостро реагираа против најавеното зголемување на цените за сместување и исхрана во студентските домови.

Студентите против поскапувањето на цените за сместување

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ против поскапувањата во студентските домови

А1

Студентските домови поскапи за 50 насто

Вест
4 поврзани вести »