TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Чесен пораз на македонската фудбалска репрезентација од Турција

А1 - 12.06.2003

Три бода за пет дена е сосема логичен ефект на македонската фудбалска репрезентација во двата врзани термина од квалификацискиот циклус за Европското првенство. Само што неочекувано тешко го победивме Лихтенштајн дома но уште потешко загубивме од Турција во Истанбул.

Шенол Ѓунеш: Отсекогаш не болела глава од Македонија

Дневник

Сите го посакуваат резултатот од Бурса

Вест

Турците стравуваат од реприза на Бурса

Утрински
4 поврзани вести »

Уапсен Босанецот кој му се закануваше на папата

Дневник - 13.06.2003

ВО ЗЕНИЦА Босанската полиција го уапсила човекот кој преку Интернет испрати смртни закани против папата Јован Павле Втори, велејќи дека папата ќе биде убиен за време на неговата посета на Хрватска, јави Макфакс. Пораките ги испратил А.А. од Зеница и тој ќе биде обвинет за тероризам. А.А.

Јован Павле Втори третпат ја посети Хрватска

Капитал

Уапсен испраќачот на смртни закани до Папата

А1

Босански интернет-исламисти се заканија дека ќе го убијат папата

Дневник
4 поврзани вести »

МВР против предлогот за формирање собраниска полиција

Утрински - 11.06.2003

Реакции Министерството за внатрешни работи е против предлогот за формирање собраниска полиција, бидејќи смета дека донесувањето посебен закон за обезбедување на Собранието е во колизија со законите за внатрешни работи и за одбрана, но и со други подзаконски акти во рамките на овој ресор.

МВР против собраниска полиција

А1

Поповски со намера да оформи Собраниска полиција

А1

Поповски бара собраниска полиција, Хари не дава

Вест
4 поврзани вести »

Георгиев ремизира и со Русинот Галкин

Утрински - 14.06.2003

Претпоследно коло на 4. Европско поединечно првенство во шах Македонскиот велемајстор Кирил Георгиев (рејтинг 2647) пропушти уште една можност со победа во 12 коло на 4. Европско поединечно првенство во Шиливри кај Истанбул да го направи решавачкиот исчекор кон сребрениот или бронзениот медал.

Георгиев ја продолжува трката за медал

Утрински

Георгиев останува во лидерската петорка

Утрински

Кирил Георгиев во водечката петорка!

Утрински
4 поврзани вести »

Тајто отпуштен од МВР како недостоен за полицаец

Утрински - 10.06.2003

Со решение на министерот Хари Костов Министерот за внатрешни работи, Хари Костов, вчера согласно со законските прописи донел решение за престанок на работниот однос на Горан Трајковски-Тајто поради кривичното дело што го прави недостоен за работа во МВР.

Тајто од денеска не е повеќе полицаец

А1

Полицаецот Тајто претепал раселено лице

Вест

Тајто претепал раселено лице од Опае

Дневник
4 поврзани вести »

Никако да сочуваме водство против Турците

Дневник - 13.06.2003

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: ТУРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА 3-2 (1-2) По четврти пат со Турција успеваме да поведеме, но и по четврти пат ја губиме предноста Македонската фудбалска репрезентација пропушти да направи сензација, слична на таа во Саутемтпон, откако во 6.

Турскиот долг репрограмиран

Утрински

Само едно добро полувреме против Турците

Вест

Mакедонската фудбалска репрезентација поразена од Турција со 3:2

А1
4 поврзани вести »

Убиен познат албански бизнисмен во Црна Гора

А1 - 15.06.2003

Познатиот албански бизнисмен и сопственик на спортскиот клуб „Влазнија“ од Скадар, Мифтар Чела убиен е синоќа во близината на Подгорица, соопштуваат денеска локалните медиуми. Црногорската полиција информираше дека убиството го извршил неговиот деловен партнер од Црна Гора Бајрам Муљај, кој му ...

Албански екстремисти подготвуваат напади и врз Црна Гора

Дневник

Индиции за терористички акции на границата на Црна Гора

А1

Македонија и Црна Гора ќе соработуваат во борбата против криминалот

А1
4 поврзани вести »

Стратев не чело на подмладниот Вардар

Вест - 14.06.2003

ФУДБАЛ Зоран Стратев, доскорашниот тренер на актуелниот куп победник, Цементарница, е нов прв човек на шампионската екипа на Вардар. Петкратниот шампион вчера го промовираше новиот шеф на Стручниот штаб, кој вети видно подмладување на тимот, но не и продолжување на делото на Ѓоко Хаџиевски, кој две ...

Стратев нов тренер на Вардар

Утрински

Зоран Стратев назначен за шеф на стручниот штаб на Вардар

А1

Владимир Петровиќ Пижон најблиску во Вардар

Утрински
4 поврзани вести »

Со реми Георгиев го дели четвртото место

Дневник - 14.06.2003

ШАХ - ПОЕДИНЕЧНО ЕП Македонскиот шахист Кирил Георгиев одигра уште едно реми на 4. Европско индивидуално првенство во шах, а вториот Македонец, Трајче Недев загуби Катерина Ладо од Украина. Георгиев уште еднаш го подели бодот на ЕП, сега со Русинот Александер Галкин, при што се најде на делба на ...

Шах: Кирил Георгиев не успеа да освои медал на ЕП во Истамбул

А1

Георгиев на делба на првото место

Дневник
3 поврзани вести »