TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Борис Кондарко му покажа жолт картон на Стојан Андов, а се закани и со црвен

Дневник - 11.06.2003

ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО ИЗРЕКУВА ДИСЦИПЛИНСКИ МЕРКИ Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања вчера со поддршка на пратениците од владејачките партии изгласа заклучоци според кои пратеникот од ЛП, Стојан Андов "не го почитувал Деловникот и ја злоупотребувал ...

На Андов му подготвуваат смена поради злоупотреба на функцијата

Утрински

Андов манипулирал со неговата собраниска комисија

А1
3 поврзани вести »

УЕФА ќе покрене дисциплинска постапка против Турција

Дневник - 14.06.2003

ПО МЕЧОТ ТУРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА Европската фудбалска унија (УЕФА) почна истрага за инцидентите на турските навивачи, за недолично однесување во средата на квалификацискиот меч за Евро 2004, против селекцијата на Македонија. Иако двапати имавме водство, Турција победи со 3-2 во Истанбул.

На ред е УЕФА

Утрински

Истрага за инцидентот на мечот Турција - Македонија

Вест
3 поврзани вести »

САД ги поздравија антивладините протести во Иран

А1 - 13.06.2003

САД ги поздравија противвладините протести во Иран и изразија поддршка на „желбата на Иранците да живеат во слобода и демократија“. „Ја одобруваме одлуката на иранскиот народ да влијае врз деструктивната политика на својата влада“, изјави синоќа портпаролот на Стејт Департментот Ричард Баучер.

Неколку илјади Иранци протестираа против властите

Утрински

Вашингтон нема да се меша во внатрешните работи на Иран

А1
3 поврзани вести »

Беџети-единствен официјален кандидат за лидер на ПДП

Утрински - 13.06.2003

Разграноците предложија нов претседател на просперитетот Познатиот економист Абдулменаф Беџети засега е единствениот кандидат за лидер, кој и официјално го предложија поголем дел од вкупно дваесет и три разграноци на Партијата за демократски просперитет.

Абдулменаф Беџети единствен кандидат за лидер на ПДП

А1

ПДП ќе "откачи" половина свои членови за да влезе во власта?!

Утрински
3 поврзани вести »

Почина Грегори Пек

Дневник - 14.06.2003

ТАЖЕН ДЕН ВО ХОЛИВУД Холивудската филмска легенда Грегори Пек (87) завчера почина, одвај три дена откако Американскиот филмски институт го прогласи неговиот лик во филмот "Убиј ја птицата кукавица" за најголем филмски јунак на сите времиња, јави Ројтерс.

Почина актерот Грегори Пек

Вест

Почина холивудскиот актер Грегори Пек

А1
3 поврзани вести »

Промоција на роман од Сашо Кокаланов

Утрински - 12.06.2003

Ново издание од "Култура" Издавачката куќа "Култура" од Скопје, денеска ќе го промовира најновото издание, поместено во едицијата "Современа македонска проза". Станува збор за романот "Самецот" од малдиот автор Сашо Кокаланов.

Роман од Сашо Кокаланов

Дневник

Промоција на "Самецот" од Сашо Кокаланов

Вест
3 поврзани вести »

ЛАЗАР ХАЏИ-ЈОРДАНОВ 1888-1957

Утрински - 13.06.2003

ВО СПОМЕН НА НАШИТЕ ДРАГИ Од Марија, Невена, Катерина и снаата Тодорка Хаџи-Јорданови со ...

др.АЛЕКСАНДАР ХАЏИ-ЈОРДАНОВ 1922-2001

Утрински

СЛАВКА ХАЏИ-ЈОРДАНОВА 1888-1976

Утрински
3 поврзани вести »

Екс резервистите од Куманово на протест пред Владата

А1 - 11.06.2003

Со денешниот мирен протест на поранешниот резервен состав на полицијата завршија протестните активности во Куманово, изјавија претставници на незадоволните граѓани. „Со оглед на тоа што три дена, колку што и протестиравме, немаше никаква реакција од страна на МВР и другите надлежни институции, ...

Нови протести на поранешните резервисти

А1

Полициски резервисти ќе го блокираат влезот во Куманово

Дневник
3 поврзани вести »

Албанија со високи тропски теператури

А1 - 14.06.2003

Пеколните горештини не ја минуваат ниту Албанија, каде живата во термометарот се искачи до 36 степен. Албанската метропола наликува на напуштен град, ретки се оние кои поради неопходна потреба излегле, но брзаат да се вратат во своите домови.

Од високите температури во БИХ починаа 11 лица

А1

Тропски теператури во Македонија

А1
3 поврзани вести »

Оџачари специјалци

Вест - 14.06.2003

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Не е лошо и Али Ахмети нешто да даде во име на Рамковниот договор. За почеток нека ги даде своите криминалци. 1 Македонија е расадник на човекови права. Секоја пролет кај нас никнува по некоја нова категорија човекови права.

На собирот во Танушевци немало униформирани лица

Дневник

Во Танушевци јавен собир за загинатите од ОНА

А1
3 поврзани вести »