TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-09 - 2003-06-15

Групата од Гевгелија преместена во Скопје

Дневник - 12.06.2003

РАКОМЕТ - ПО СРЕДБАТА НА ПРЕТСТАВНИЦИ НА РФМ И ИХФ во врска со младинското СП Ова поради недостиг од сместувачки капацитети во нашиот јужен град, а ИХФ побара особено внимание да се обрне на вирусот САРС Претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Трифун Костовски, и претставниците на ...

Гевгелија не го помина тестот

Вест

Скопје домаќин на група наместо Гевгелија

Утрински
3 поврзани вести »

Еврото ќе почека, а дали Браун го победи Блер

Утрински - 11.06.2003

Британија го одложи еврото, но владата ја почна кампањата за негова популаризација Од нашиот известувач ТОМИСЛАВ ИВАНОВСКИ ЛОНДОН - Само 24 часа откако владата го одложи на неопределено време пристапувањето на Британија во еврозоната, премиерот Тони Блер и неговиот министер за финансии, Гордон ...

Британија му рече не на еврото

Вест

Еврото ќе причека за влез во Британија

Утрински
3 поврзани вести »

Станојоски првиот прилепски вм

Вест - 11.06.2003

МАКЕДОНИЈА ГО ДОБИ ДЕВЕТТИОТ ШАХОВСКИ ВЕЛЕМАЈСТОР ПРИЛЕП.- По дваесетина години другарување со 64-те црно-бели полиња на шаховската табла, период во кој освоил се што може да се освои во земјава: 9 пати првак на Прилеп, повеќекратен пионерски и младински државен првак, еднаш сам и 4 пати на делба ...

Станојоски деветти македонски велемајстор

Утрински

Станојоски го подели првото место

Утрински
3 поврзани вести »

Јужна Европа летово ќе се „пече“ на 50 степени

А1 - 15.06.2003

Во јужна Европа летово ќе биде исклучително топло, а во одделни делови температурата ќе достигне до 50 степени, тврди бугарски синоптичар. Прогнозата на синоптичарот Петар Јанков ја заснова на повеќегодишното истражување, но и на долгорочните прогнози на неговите колеги од САД и Русија.

За викендов жежок бран, освежување идната недела

Дневник

За викендот 39 степени

Вест
3 поврзани вести »

Керим огорчен заминува од дипломатијата

Утрински - 10.06.2003

Амбасадорот во ОН за причините за оставка Слободанка Јовановска Македонскиот амбасадор во Обединетите нации, Срѓан Керим, кон средината на јули ќе се врати во земјата, откако ќе ги заврши прошталните посети и ќе го официјализира своето заминување од Светската организација.

Срѓан Керим поднесе оставка

А1

Срѓан Керим не е веќе македонски амбасадор во ОН

Канал5
3 поврзани вести »

Маунтин бајк во Маврово

Вест - 12.06.2003

ПЛАНИНСКИ ВЕЛОСИПЕДИЗАМ На падините на Бистра, викендов ќе бидат промовирани првите вистински обележани патеки за планински велосипедизам или популарно "маунтин бајк". Во Ски центарот "Заре Лазаревски" се обележани три патеки кои се лесно пристапни и кои се пред се за рекреативна намена.

Со велосипеди на Бистра

Дневник

Промоција на првите обележани патеки за маунтинбајк

Утрински
3 поврзани вести »

2.000 денари, биле причината за убиството во Кочани

А1 - 09.06.2003

Разбојништво тешко две илјади денари е причината поради која вчера во утринските часови во пивницата „Пар Бар“ се случила вербална расправија која прерасна во тепачка, а заврши со убиство. Критичниот момент бил кога Коцев упатил сериозна закана дека ќе го лиши од живот лицето Е.Х по потекло од ...

"Тигар" убил дваесет и двегодишно момче

Дневник

"Тигар" убил 22-годишно момче

Вест
3 поврзани вести »

Туна за фановите

Вест - 13.06.2003

Алтуна Сејди - Туна, една од sвездите на М2 продукција, завчера го промовираше своето прво ЦД. Во "Ла фабрик", во присуство на многу гости, од Македонија, од Косово и Албанија, кои и направија чест. Младата поп-пејачка на присутните им се обрати на албански јазик, а потоа со две реченици и на ...

Деби албум на Туна

Дневник

Туна со сефте ЦД

Вест
3 поврзани вести »

УНМИК уапси Албанец за тероризам

А1 - 10.06.2003

Полицијата на УНМИК уапси вчера еден 23-годишен Албанец кој се товари поради „терористички дела“ и „заговор за извршување убиство“, соопшти портпаролот на меѓународната полиција во Косово Дерек Чапил. Портпаролот информираше дека уапсениот, чиј идентитет не е соопштен, е приведен врз основа на ...

Во Приштина останаа само 170 Срби

Вест

Во Приштина денес живеат само 170 Срби

А1
3 поврзани вести »

Орка холдинг за 500.000 евра купува италијански клуб?

Дневник - 13.06.2003

ФУДБАЛ - МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ НАЈАВУВА - Фирмата планира да купи 75 проценти од акциите на четвртолигашот Алесандрија, чиј претседател треба да биде славниот Џани Ривера, а потпретседатели јас и македонскиот кошаркарски ас Петар Наумоски - вели Неделковски Македонската фирма "Орка холдинг" планира ...

Брегалница сега се вика Орка и ќе игра во Скопје?

Дневник

Со десетина странци атака на излез во Европа

Дневник
3 поврзани вести »