TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-06-23 - 2003-06-29

Oдложен судскиот претрес поради бегството на Бојку

А1 - 29.06.2003

По бегството на Дилавер Бојку Леку oд струшкиот затвор во петокот, во Основниот суд во Струга поради негово отсуство беше одложен претресот за еден од новите предмети за кој Леку се обвинува за посредување за вршење проституција.

Кривични пријави за директорот и за чуварот на струшкиот затвор

Утрински

Правосудниот систем ја чека првата терапија

Дневник

Кривични пријави за одговорните за бегството на Леку

А1

Бегството на Бојку било договорено и добро организирано

Утрински

Канал5 А1 Утрински Капитал А1 А1 Вест А1

19 поврзани вести »

Специјалци го обезбедувале ЕСМ поради закани за диверзии?

Дневник - 28.06.2003

ЗА ВРЕМЕ НА ПРОТЕСТОТ НА ОТПУШТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ЕСМ добила закани дека Скопје ќе остане без струја доколку не се коригираат списоците за отпуштање работници Поради најави за диверзија врз клучните објекти на Електростопанство на Македонија, компанијата побарала засилено полициско обезбедување на ...

Општинскиот совет на Битола против отпуштањата во ЕСМ

Утрински

Вработени само двајца директори и 24 инкасатори во кризните региони

Вест

Поправка на грешките при делењето откази

Дневник

Раководството на ЕСМ не отстапува од рационализацијата

Утрински

А1 А1 Дневник Вест А1 А1 Дневник Дневник

19 поврзани вести »

Израелската војска ќе се повлече од Појасот Газа

А1 - 28.06.2003

Израелската војска ќе се повлече од делови на Појасот Газа, јавуваат израелските медиуми по синоќешната спогодба на експертите за безбедносни прашања од двете страни. Според овие извори, армијата би можела да се повлече веќе в понеделник, а кусо потоа би следело повлекување и од градот Витлеем на ...

Израел наскоро ќе се повлече од Газа

Вест

Израелците и Палестинците постигнаа согласност за повлекување од Газа и Витлеем

А1

Палестинците одбија разоружување на Хамас

Утрински

Исламските милитанти прифатија 3-месечно примирје со Израел

Вест

А1 Вест А1 Утрински Вест А1 Дневник Вест

16 поврзани вести »

На барањето да падне, Хари Костов распали

Дневник - 27.06.2003

СОБРАНИЕ на РМ Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од министерот за внатрешни работи Хари Костов, поради "секојдневните убиства и бомбашки напади во земјава", но и поради неговиот некоректен однос кон "лавовите", кон резервистите и кон роднините на загинатите бранители.

ВМРО-ДПМНЕ му објави "војна" на Хари Костов

Утрински

Хари Костов нема намера да даде оставка

А1

Реформите станаа "лет во место"

Дневник

Министерот Костов ќе ги вработи штрајкувачите само ако некој "лав" се откаже од работа

Дневник

Дневник Утрински А1 Дневник Дневник Утрински А1 Вест

14 поврзани вести »

Обвинувањата за мито „темпирана бомба“ за професорите

А1 - 28.06.2003

„Темпирана бомба се удира против Универзитетот во целина“, е реакцијата на деканот на Правниот факултет Димитар Бајалџиев, откако професорите на овој факултет беа посочени како едни од најкорумпираните во деновиве објавената анкета на Институтот Отворено општество, која се однесува на корупцијата ...

Студентскиот индекс со поткуп чини од 250 до 1.000 евра

Дневник

Најмногу кандидати на Правниот, Економскиот и на Медицинскиот факултет

Дневник

Факултетите паднаа на првата лекција

Дневник

Интересирањето за студирање на државните факултети се намалува

Утрински

Утрински Утрински Вест Дневник Дневник А1 Дневник

12 поврзани вести »

Миличиќ првиот Европјанин избран како втор пик

Вест - 28.06.2003

НБА - ДРАФТ Дарко Миличиќ од Хемофарм е избран како втор пик на драфтот од тимот на Детроит и стана првиот европски кошаркар во историјата на НБА-драфтувањата, кој влегол во најквалитетната кошаркарска лига на планетава.... Дарко Миличиќ од Хемофарм е избран како втор пик на драфтот од тимот на ...

Леброн Џејмс нова ѕвезда на Кавалирс

Утрински

Миличиќ стана најдобриот избран Европеец во НБА

Дневник

Одржан драфтот во НБА Лигата

А1

Денеска ќе се избираат новите НБА sвезди

А1

Вест Дневник Утрински Дневник Утрински

10 поврзани вести »

За 2 недели ќе нема САРС во светот

Вест - 28.06.2003

БАНГКОК, 28 јуни, (Ројтерс) - Светската здравствена организација соопшти вчера дека светот би требало да се ослободи од смртоносниот вирус на САРС во текот на наредниве две или три недели, но, предупреди дека болеста би можела повторно да се појави во Кина наредната зима.

САРС-от ќе исчезне за две -три недели

А1

Кинезот во Солун не е болен од САРС, но има уште 9 сомнителни случаи во Драма

Дневник

Кинескиот бизнисмен во Солун нема САРС

А1

Кинез со симптоми на САРС во болница во Солун

Дневник

А1 Дневник Утрински Вест Дневник

10 поврзани вести »

На договорот со САД ќе бидеме потпишани како Македонија

А1 - 28.06.2003

Се` поизвесна е варијантата дека нашата држава на договорот за изземање на американските државјани од јурисдикција на Меѓународниот кривичен суд, ќе биде потпишана не како Република Македонија, туку само како Македонија, дознава А1.

Македонија ќе го потпише договорот со САД

Утрински

Прв договор со САД под името Македонија!

Дневник

ЕУ нема да ја казнува Македонија ако го потпише договорот со САД

Дневник

Македонија нема да претрпи санкции поради договорот со САД

Утрински

Канал5 Вест А1 Дневник

9 поврзани вести »

Најголемиот дел од европските лидери си заминаа од Грција уште пред да пристигнат Балканците

Капитал - 26.06.2003

Анализа: Европа и Западниот Балкан по Порто КарасНајголемиот дел од европските лидери си заминаа од Грција уште пред да пристигнат БалканцитеУште Хомер во Илијадата ја има пластично нацртано суштината на пораката на ЕУ до Западниот Балкан испратена во саботата во Порто Карас.

Македонија доби колку што заслужуваше

Утрински

Жените во Порто Карас

Вест

Македонија ќе мора сама да си го одработи патот до Европа

Дневник

Македонија не доби ништо од она што го бараше

Вест

Дневник Вест Утрински Утрински

9 поврзани вести »

Инцидентите не смеат да нe скршнат од патот

Утрински - 28.06.2003

Бранко Црвенковски, претседател на Владата, за најактуелните прашања во Македонија Бранко Тричковски Какви се Вашите оцени за самитот во Порто Карас. Прво, во врска со најновите уставно-политички мерки за новата фаза на европската интеграција, а второ, во врска со европските перцепции на нашиот ...

Балканските земји ќе почекаат 15 години за прием

Утрински

Партиите загрижени поради опасноста од влошување на безбедноста

Утрински

Оние големи момчиња од соседството

Утрински

Криминалните групи допрва ќе дејствуваат

Утрински

Утрински Утрински Утрински

8 поврзани вести »