TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-06-30 до 2003-07-06

Берлускони му се извини на Шредер извини за наци споредбата

Вест - 05.07.2003

Германскиот министер за надворешни работи Јошка Фишер вчера изјави дека италијанскиот премиер Силвио Берлускони ја решил дипломатската кавга меѓу двете држави со тоа што се извинил за зајадливата ... БРИСЕЛ, 5 јули (АП) - Германскиот министер за надворешни работи Јошка Фишер вчера изјави дека ...

Берлускони тврди дека не му се извинил на Шредер за споредбата со нацистите

Утрински

Нацистичкиот коментар на Берлускони не е негов прв гаф

Утрински

Шредер му прости наБерлускони за "лапсусот"

Дневник

Европарламентот може да побара извинување од Берлускони

Утрински

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински Канал5 А1

22 поврзани вести »

Садам преку Ал Џезира порача дека е во Ирак

Вест - 05.07.2003

ДУБАИ, 5 јули (Ројтерс) - Телевизијата "Ал Џезира" вчера објави аудиоснимка наводно од Садам Хусеин на која поранешниот лидер вели дека е жив и дека се наоѓа во Ирак. "Јас сум Ирак со еден пријател", вели гласот на снимката кој звучел како Садам. "Ќе ви кажам дека ми недостасувате...

САД нудат 25 милиони долари за Садам,по 15 милиони за синовите Удај и Кусај

Дневник

Еден американски војник загина, 32 се повредени во Ирак

А1

„Ал Џазира“ емитуваше аудио запис на Садам Хусеин

А1

Американците ќе испратат засилувања во Ирак?

Дневник

А1 Утрински Дневник Канал5 Вест Утрински А1 Дневник

20 поврзани вести »

Израелците го блокираа автопатот во Газа

Утрински - 04.07.2003

Само три дена откако повторно беше отворен за Палестинците КАЛКИЛЈА - Израелските војници вчера убија еден милитант и го блокираа палестинскиот сообраќај на главниот пат во Газа. Со тоа ги налутија Палестинците кои ги опишаа акциите како закана за мировниот план, поддржан од САД.

Палестинците го кршеле прекинот на огнот

А1

Израел се повлече од Витлеем

Вест

Израел им го предаде Витлеем на Палестинците

Утрински

Израелската војска убила 1 припадник на Бригадите на мачениците од Ал Акса

Канал5

А1 Утрински Дневник А1 Вест Вест Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Баучер: САД не го признаа уставното име на Македонија

Дневник - 04.07.2003

ОБЈАСНУВАЊЕ НА СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ Портпаролот на Стејт департментот, Ричард Баучер, изјави дека "билатералниот договор со Македонија е потпишан под нејзиното неофицијално име", но оти тоа не значи дека "САД ја признале државата под нејзиното уставно име".

САД не го промениле ставот околу името на Македонија

А1

САД подготвуваат нови договори околу МКС

А1

Бранко и Илинка не ги усогласија верзиите за ИМЕТО

Вест

Грција вознемирена поради името Македонија во Договорот со САД

Утрински

Утрински Дневник Канал5 А1 Вест Утрински Дневник А1

17 поврзани вести »

Рожер Федерер е победник на тенискиот гренд слем турнир во Вимблдон

А1 - 06.07.2003

Швајцарецот Рожер Федерер е победник на тенискиот гренд слем турнир во Вимблдон, неофицијалното светско првенство на тревнати терени. Со максималниот триумф од 3:0 во сетови над австралиецот Марк Филипусис, тој го потврди статусот на нова доминантна сила во тенисот во овој момент.

Серена Вилијамс ја одбрани титулата на тенискиот гренд слем во Вимблдон

А1

Вимблдон повторно ги врати на сцена сестрите Вилијамс

Утрински

Денеска ново сестринско финале

Дневник

Роџер Федерер и Марк Филипузис во финалето на Вимблдон

А1

А1 Дневник А1 А1 Утрински Дневник Утрински А1

15 поврзани вести »

СДСМ испушти шанса достоинствено да го прослави Илинден

Вест - 05.07.2003

ВМРО- ДПМНЕ ЈА КРИТИКУВА ВЛАСТА ЗА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА ЈУБИЛЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВНОСТ На 100-годишнината на Илинден нема духовно обединување на целиот македонски народ, тврди најголемата опозициона партија Владата на СДСМ ја испушти историската шанса одбележувањето на 100-годишнината на Илинден ...

ВМРО-ДПМНЕ : Неспособната власт ќе ги разедини Македонците за Илинден

Дневник

Или(н)ден или ноќ

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ нуди помош за прославата на 100-години Илинден

А1

Трајковски ќе говори во Крушево, а Црвенковски во Скопје

Утрински

Дневник Канал5 Утрински Утрински Дневник Вест Дневник Дневник

15 поврзани вести »

МНР пред четири години издало 5.000 невалидни пасоши

Вест - 05.07.2003

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ НАЧАЛНИК НА ПАСОШКО ПРИ МВР Во издавањето на псошите биле вмешани високи полициски функционери, а под рака биле издадени неколку илјади пасоши МВР, околу случувањата со појавата на двојни патни исправи, утврдило дека Министерството за надворешни работи во1999 година, а за ...

Кривична пријава против Киро Јаневски, началник на МВР

Утрински

Суспендиран началник во МВР за издавање пасоши на црно

А1

Афера пасоши: Суспендиран начални во МВР, МНР обвинето дека нелегално набавило 5 илјади пасоши

Канал5

МВР потврди дека има фалсификувани патни исправи

А1

Утрински Дневник А1 Утрински Канал5 А1 Канал5 Утрински

13 поврзани вести »

„АНА“ ја обвинува албaнската власт за апсењето на Вардари

А1 - 05.07.2003

Албанските власти и меѓународната заедница се предупредени дека, „АНА“ постои, расте, зајакнува има силни структури на сите албански простори и чекори по реализацијата на својот „светол план“ обединување на сите албански територии на Балканот.

Адили притворен на неопределено време во Албанија

А1

Гафур Адили вчера беше изведен на суд во Тирана

Утрински

САД им ги замрзнаа имотите на Адили, Хаџиреџа и на Халили

Дневник

Македонија не покренала меѓународна потерница против Адили

А1

А1 Вест Утрински Дневник А1 А1 Канал5

12 поврзани вести »

На северната македонско-српска граница, поставен нов граничен камен

А1 - 05.07.2003

На северната македонско-српска граница, поставен е нов граничен камен во близина на кумановското село Татариновац. Неколку метри подалеку е селското поило за домашни животни, изградено 97-ма година со пари од селаните, кои се македонски државјани.

Реформите во граничното обезбедување ќе ги укинат визите

Вест

МВР полека ќе ја заменува Армијата на границата

Утрински

Трајковски: Граничната полиција треба да не приближи кон НАТО и да не ослободи од визи за ЕУ

Дневник

Граничната полиција ќе го либерализира визниот режим

А1

Канал5 Дневник А1 Дневник Дневник

10 поврзани вести »

"Водовод" нема право да исклучува цели згради

Вест - 05.07.2003

СПОРЕД НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ БРАНКО НАУМОВСКИ И покрај укажувањето на народниот правобранител, екипите на "Водовод" денеска ќе излезат на терен и ќе ги исклучуваат од водоводната мрежа зградите во кои, како што тврдат, ниеден станар не платил вода Јавното претпријатие "Водовод и канализација" ...

Колективна казна за индивидуална непослушност!

Утрински

Водовод ќе остави жедни неколку илјади семејства

А1

Скопјани дневно трошат по 330.000 кубици вода

Утрински

Граѓаните кои не ги платиле сметките за вода ќе останат жедни

А1

Утрински Дневник Вест Вест Утрински

10 поврзани вести »