TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-01-13 до 2003-01-19

Американски бродови натоварени со оружје пловат кон Персискиот Залив

А1 - 19.01.2003

Пет товарни бродови, кои превезуваат американски тенкови, артилерија и оклопни транспортери денеска го преминаа Суецкиот Канал и се упатија кон Персискиот Залив, каде ќе им се приклучат на веќе распоредените американски трупи во регионот, кои треба да учествуваат во евентуалната воена операција ...

Бомбардирани воено комуникациски објекти во Ирак

А1

НАТО трупите на Балканот се селат на Блискиот Исток

А1

Протести против евентуалната војна во Ирак

А1

Садам: Американските трупи ќе паднат пред портите на Багдад

Вест

Вест Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник

37 поврзани вести »

САД минатиот месец планирале напад врз Северна Кореја

А1 - 19.01.2003

„Вашингтон минатиот месец ја разгледувал можноста за напад врз Северна Кореја, пред да утврди дека дипломатското решение е подобро за кризата предизвикана со реактивираната нуклеарна програма на Пјонгјанг“, изјави новоизбраниот јужнокорејски претседател Ро Мо -Хун.

САД нема да потпишат пакт за ненапаѓање на Северна Кореја

А1

Москва и Пекинг против дискусија во ОН за севернокорејската криза

А1

Сеул се подготвува за "најлошото" сценарио

Утрински

Сеул се подготвува да се соочи со "најцрното" корејско сценарио

Дневник

А1 Вест Утрински А1 Вест Утрински Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Нова хуманитарна помош за поплавените кумановчани

А1 - 18.01.2003

На иницијатива на претседателот Борис Трајковски денеска на општината Куманово и` беше доделена хуманитарна помош наменета за лицата погодени од неодамнешните поплави во овој регион. Хуманитарната помош ја обезбедија АРМ и Меѓународната федерација на Црвениот крст и таа ќе биде дистрибуирана од ...

Поплавите поминаа, што понатаму?

Дневник

Зголемени можности за инфективни болести во Куманово

А1

Кај поплавените Роми 10 деца заболени од заразни болести

Вест

Сиромашниот плаќа двапати

Дневник

Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник Вест Утрински

21 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ не ги расчисти дилемите за случувањата во партијата

А1 - 18.01.2003

Синоќешниот состанок на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ не ги расчисти дилемите за внатрешните состојбите во најголемата опозициска партија. Лидерот Љубчо Георгиевски го продолжува својот своеволен медиумски егзил. Синоќа тој дојде во партискиот штаб пред да се појават новинарите, а замина откако ...

ВМРО-ДПМНЕ очекува Трајковски да го спречи „политичкиот прогон“

А1

Другарската средба ги скара ВМРО-ДПМНЕ и ЛДП

Вест

Георгиевски демантира дека испратил посредник кај Црвенковски

Утрински

Георгиевски може да се лизне" на телекомот и на "Окта"

Дневник

А1 Дневник А1 Утрински Дневник А1 Утрински Вест

19 поврзани вести »

И официјално прифатена идејата за евросили

А1 - 18.01.2003

Претседателот Борис Трајковски вчера доцна попладне испратил писмо до високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана, во кое ја искажува својата подготвеност да ја прифати иницијативата на ЕУ за преземање на НАТО мисијата во Македонија, соопшти денеска неговиот ...

Евросилите стартуваат на први март

А1

ЕУ наместо НАТО

Вест

Американците омекнуваат за евросилите

Утрински

Македонија се реши за евросили

Дневник

А1 А1 Вест Утрински Утрински Дневник Дневник А1

16 поврзани вести »

Преговорите за конечен статус на Косово засега неможни

А1 - 19.01.2003

Главен предуслов за преговори по прашањето за статусот на Косово е драматично подобрување на тамошната ситуација во насоките што ги постави УНМИК, оцени директорот на Балканската иницијатива при вашингтонскиот Институт за мир Даниел Сервер.

Заедницата Србија - Црна Гора до крајот на февруари

А1

САД сметаат дека е рано за конечниот статус на Косово

А1

Македонија и СРЈ заеднички против организираниот криминал

Вест

Скопје и Белград заедно против балканската мафија

Утрински

Дневник Дневник А1 А1 Утрински Дневник А1 Капитал

14 поврзани вести »

Хјуит меѓу 16 најдобри во австралискиот тениски Гренд-слем турнир

А1 - 18.01.2003

Лејтон Хјуит е се поблиску до зацртаната цел, да стане првиот Австралиец кој триумфирал на Мелбурн Парк по 27 години. Тенисерот број еден во светот се пласираше меѓу 16-те најдобри, победувајќи го во третото коло Радек Степанек. Само за час и половина Хјуит лесно и убедливо освои три сета.

Коста му се придружи на Моја на трибините

Утрински

Селеш и Куертен во аут

Утрински

Селеш и Кертен ги завршија натпреварите

Дневник

Мирен, четврти ден на Отвореното тениско првенство на Австралија

А1

Утрински Утрински Дневник А1 Утрински А1 Утрински Утрински

14 поврзани вести »

Нов ракометен пораз во Швајцарија

А1 - 19.01.2003

Македонските ракометни репрезентативци за влакно избегнаа дебакл на последниот натпревар од евроквалификациите. 34:30 денеска во Цуг за Швајцарија, која заврши на првото место во групата и заедно со нас оди во баражот за Европското првенство во Словенија следната година.

Во Цуг никој не сака реприза на играта од Кавадарци

Вест

Митков на местото на повредениот Лазаров

Утрински

Македонија утре има поправен испит во Швајцарија

Дневник

Бламажа во Кавадарци

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Њујорк, градот што никогаш не пуши

Утрински - 18.01.2003

Американската метропола ги менува навиките по сила на законите Градот кој никогаш не спие, наскоро ќе стане град кој никогаш не пуши. Новите прописи промовирани од страна на градоначалникот милијардер Мајкл Блумберг, со намера наскоро да се преточат во закон, ќе го забранат пушењето во целост, а ...

Образованието е на погрешна фреквенција

Утрински

Нафтата го прави Заливот централна точка на планетата

Утрински

Одземени пасошите на Коцевски и на Иванчиќ

Утрински

Рочиштето за НИП „Нова Македонија" закажано за 27 јануари

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

13 поврзани вести »

Папандреу порача минатото да се заборави

Дневник - 17.01.2003

НА КОСОВО Етничките конфликти треба да останат во минатото, треба да живееме заедно, да соработуваме и да делиме едни исти вредности, како што се демократијата, правната држава, почитувањето на човековите права и на малцинствата, изјави завчера во Приштина шефот на грчката дипломатија Јоргос ...

Грција се оградува од "балканската федерација"

Капитал

ЕУ решително против промени на балканските граници

А1

Хрватска може да влезе во ЕУ во 2007 година

Утрински

Папандреу ја поддржува Албанија за влегување во ЕУ

Дневник

Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

12 поврзани вести »