TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-07-21 до 2003-07-27

Михајловиќ вети дека на Илинден во "Прохор Пчињски" се ќе биде во најдобар ред

Утрински - 26.07.2003

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Србија во Охрид потпишаа Меморандум за соработка СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - "Прославата на Илинден во манастирот "Прохор Пчињски" ќе се одвива во најдобар можен ред. Не верувам дека ќе има какви било проблеми, особено од доменот на МВР", вети српскиот ...

Асномска плоча со српски евергрин

Дневник

Наместо плочите во "Прохор Пчињски", стаса протестна нота од Белград

Дневник

Спомен плочите и денеска не се во Прохор Пчињски

А1

Пахомие доби осум дена да ги врати спомен - плочите

Утрински

Дневник Дневник Канал5 Канал5 А1 А1 А1 Вест

28 поврзани вести »

Уште еден триумф на Александар Попов на СП во пливање

А1 - 26.07.2003

Привршува светскиот шампионат во спортови во вода, во олимписката Барселона. Претпоследниот ден во базенот "Палау Сан Жорди" досега без светски рекорд во пливање. Медали се делат денеска во шест дисциплини. Руската пливачка легенда Александар Попов стави шампионски печат на враќањето на големите ...

Рускиот цар Попов се врати на тронот

Вест

Миладиновски и Лазаровски го освоија 40.,односно 47. место на 100 метри пеперутка

Дневник

Заврши СП за македонските пливачи

А1

Пливање: Мајкл Фелпс сериозен кандидат да го сруши Јан Торп

А1

Утрински А1 Вест Утрински Утрински Дневник Дневник А1

23 поврзани вести »

Земјотрес во Бангладеш

А1 - 27.07.2003

Земјотрес со интензитет од 5,1 степен според Рихтеровара скала денеска го потресе главниот град на Бангладеш, Дака. Според локалното радио, земјотресот, што траел 20 секунди, предизвикал паника кај населениото кое ги напуштило своите домови.

Скопје 40 години по земјотресот

А1

Серија земјотреси ја потресоа североисточна Јапонија

А1

Земјотрес во Турција

А1

Одбележување 40 години од катастрофалниот земјотрес

А1

Утрински Дневник Канал5 Канал5 А1 Вест Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Македонските кошаркарски кадети - седми во Европа

А1 - 27.07.2003

Нашите кадети ги совладаа своите врсници од Грција со 70:59, во натпреварот за седмата позиција на турнирот. Откако вчера пропушти да се пласира меѓу шесте најдобри селекции, македонскиот национален состав ќе мора да игра и претквалификации за следното Европско кадетско првенство.

Нашите млади кошаркари ќе се борат за 7-то место на ЕП

А1

Ништо од борбата за медали

Утрински

Против шампионот Србија и Црна Гора во четвртфиналето

Вест

Првакот СЦГ инспирација сам по себе

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Вест

17 поврзани вести »

Синовите на Садам изрешетани со по 200 куршуми

Вест - 26.07.2003

БАГДАД, 26 јули (АП) - Вештаците и патолозите на американската војска на новинарите вчера им ги покажаа мртвите тела на Удај и Кусај Хусеин и изјавија дека во телата одделно има по 200 рани од куршуми..... БАГДАД, 26 јули (АП) - Вештаците и патолозите на американската војска на новинарите вчера им ...

Хусеин заминал од Багдад во април тврди телохранител на Удај

Вест

Рамсфелд даде виза за сликите на мртвите Удај и Касај

Утрински

Крвавите фотографии се доказ дека е разнесен режимот на Садам

Дневник

Ирачаните го колнат предавникот на Удај и Кусај

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Вест Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Почнува традиционалниот илинденски марш

А1 - 27.07.2003

Комитите од Горно Лисиче денеска го започнаа својот илинденски коњички марш во чест на Илинден и 100 годишнината од македонската државност. На градскиот плоштад во Скопје во чест на маршот се одржа концерт со 100 играорци и исто толку тапанџии, гајдаџии и зурлаџии.

Илинден и оваа година со коњички марш

А1

СДСМ ќе бара од ВМРО-ДПМНЕ да не бранува на Илинден

Утрински

Ова е година на македонскиот дух и опстојување

Утрински

Отворена изложбата „100 години Илинден - 100 години државност“

А1

Утрински Утрински Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински

16 поврзани вести »

Вардар оди понатаму

Вест - 25.07.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 1. КОЛО Нашиот шампион, Вардар, се пласираше во 2. коло на ЛШ, откако со вкупни 4:2 беа поуспешни од велшкиот претставник во најелитното европско клупско натпреварување, Бери Таун. На реваншот во Велс, "црвено-црните".. Нашиот шампион, Вардар, се пласираше во 2.

Рутински одбранета предноста од Скопје

Утрински

Велшаните прескокнати, и покрај поразот

Дневник

Вардар се пласираше во второто коло од квалифкациите во ЛШ

А1

Вардар вечерва го игра реваншот со Бери Таун

А1

Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Експертот се самоуби под притисокот на деталното испрашување

Утрински - 24.07.2003

Би-Би-Си има снимка од разговорите на д-р Кели со новинари од ова редакција ЛОНДОН - Би-Би-Си има снимка од научникот д-р Дејвид Кели, на која тој изразува загриженост поради начинот на кој се претставени разузнавачките информации за ирачкото оружје.

Жртвата на доктор Кели бара политички жртви

Утрински

Блер ќе сведочи во истрагата за смртта на Кели

Вест

Смртта на Кели "менува сe"

Утрински

Премиерот Блер лично ќе поднесе докази за истрагата

Утрински

Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Продолжуваат судирите во Монровија, Либерија пред катастрофа

Вест - 26.07.2003

Монровија, 25 јули - Жестокиот артилериски оган продолжи и вчера во околината на американската Амбасада во Монровија, каде повеќе од илјада Либеријци побарале прибежиште. Засега е невозможно да се одреди големината на нападите, ниту каде точно паѓаат гранатите.

Артилериски оган во Монровија

А1

Без меѓународна помош во пари и војници во Либерија се заканува хуманитарна катастрофа

Канал5

Во Либерија продолжуваат судирите

Канал5

Продолжуваат борбите за Монровија

А1

Утрински Вест Дневник А1 Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Зоран Вранишковски од вчера на слобода

Вест - 26.07.2003

ПО ПЕТДНЕВЕН ПРИТВОР ВО БИТОЛСКИОТ ЗАТВОР Расчинетиот владика Јован вчера доцна попладнето беше пуштен од притвор од битолскиот затвор откако во оваа казнено-поправна установа помина пет дена. Нему ќе му се суди во септември за кривично дело нарушување на јавниот ред и мир, омаловажување и ...

На Вранишковски ќе му се суди во септември

Утрински

Вранишковски повторно на слобода

А1

Одбиена жалбата на Зоран Вранишковски

А1

Апелациониот суд ја одби жалбата, Вранишковски останува во притвор

Утрински

Утрински Вест Утрински Утрински Дневник

10 поврзани вести »