TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

На Македонско-Бугарската граница запленети 26 килограми хашиш

Вест - 23.07.2003

На меѓуграничниот простор на Македонско-Бугарската граница, завчера во автомобил биле откриени и запленети околу 26 килограми хашиш. Според првичните информации дрогата била пронајдена во автомобил БМВ со македонски регистерски ознаки.

Запленети 25,4 килограми хашиш

А1
2 поврзани вести »

„Сорос" додели 96.000 долари за реформи во високото образование

Утрински - 23.07.2003

Финансиски средства за двата државни универзитета Фондацијата Институт отворено општество - Македонија, вчера, на Министерството за образование и наука и на двата државни универзитета во државава им додели 96.000 долари, што е половина од сумата потребна за изведување на процесот на надворешна ...

Странци ќе ги оценуваат македонските универзитетски професори

Дневник
2 поврзани вести »

Ќе се легализираат Економскиот, Правниот и ПМФ

Утрински - 26.07.2003

Подготовки на тетовскиот универзитет Министерството за образование и наука на тетовскиот универзитет ќе му предложи официјализирање на пет високообразовни институции, меѓу кои, три факултети и две виши школи, за кои проценило дека се од јавен интерес.

Ќе се формира комисија за легализација на тетовскиот универзитет

Утрински
2 поврзани вести »

Северна Кореја е подготвена да се прогласи за нуклеарна сила

А1 - 23.07.2003

Северна Кореја е подготвена да соопшти дека е нуклеарна сила, доколку САД до 9 септември позитивно не одговорат на барањето на Пјонгјанг за решавање на нуклеарната криза, тврдат неименувании дипломатски извори во Токио во изјава за западни медиуми.

Северна Кореја ќе има 8 атомски бомби

А1
2 поврзани вести »

Oдржана 23 интернационална погранична средба Трново

А1 - 27.07.2003

Неколку илјади Македонци од нашата држава, како и Македонци од соседните држави од Грција, Бугарија и Албанија, од дијаспорите на светот денска дојдоа во битолското село Трново на 23 интернационална погранична средба. Организаторите, здружнијата на Македонците од егејскиот дел на Македонија со ...

Во Трново се очекуваат од 10.000 гости

Утрински
2 поврзани вести »

Вината на "Сковин" најдобри

Вест - 22.07.2003

НА "МАРКО ПОЛО ФЕСТ" НА КОРЧУЛА Виното "Кале" на македонската винарија "Сковин" ја доби престижната награда "Златна нота вина", односно плакетата на Корчула, за најдобро вино, на осмиот меѓународен фестивал на Корчула што се одржа од 11 до 13 јули оваа година.

"Златна нота вина" за виното "кале" на "Сковин"

Утрински
2 поврзани вести »

Полицијата го средува сообраќајниот метеж

Утрински - 21.07.2003

Струмица СТРУМИЦА - Неприспособената брзина и непрописното претекнување на моторните возила се главните прични поради кои улиците и патиштата во Струмичко стануваат сў поопасни. За седум дена се случиле 21 сообраќајна несреќа во кои десет лица биле повредени, а е причинета материјална штета од ...

Одземени 50 мотоцикли

Вест
2 поврзани вести »

Хипер оргазам за жени 2

Вест - 22.07.2003

СЕКС ЌОШЕ Еве уште по некој предлог за супер женско задоволство: 1. Азбука на екстазата-ако веќе сте риба што ја пали литературата, тогаш можете тоа да го искористите и во креветот. Кажете му на дечкото со јазикот да ви ја пишува азбуката на вашиот полов орган.

Луди идеи за хипер оргазам

Вест
2 поврзани вести »

Промовирано француското издание на „Сенката на лилјакот" од Крсте Чачански

Утрински - 26.07.2003

ИыGцираъь едицијЃEЃEакедЃEскЃEЃEижевыMст" во " ЛЃEХарЃEтаЃE Денес во ЃEзнататЃEЃEрискЃEиздавачкЃEЃEќа "Л'ХарЃEтаЃE ЃEЃEьKьAиранЃE францускъCЃEиздаыGЃEъь роЃEыMЃE"СенЃEта ъь ЃEЃEакъC" ъь ЃEзнатиоЃEЃEыDьCамъь ЃEчиъьтиъC ЃEЃEдоыPЃE ЃEсатеЃE Крсте ЧачанскЃE во ЃEевьC ъь францускЃEъь ИзабеЃE МатъBЃE.

Единствениот спас за Велес е дислокација или затворање на Топилницата

Утрински
2 поврзани вести »

Стотина дела од современата светска уметност

Утрински - 26.07.2003

ИзльEба ьC ЃEЃEЃEијатЃEъь МузејъC ъь современатЃEуметыMст ДенесЃE, во МузејъC ъь современЃEуметыMст во 11 часоЃE ќе биде ъCвореъь изЃEжбЃEьC ЃEЃEЃEијатЃEъь ьAаа институцијЃE ЃEточнЃE ќе бидаЃEъ@фатеыG автори ЃEЃEЃEед 40 годиыG ЃEдаријЃEЃEЃEвнЃEдеЃE ЃEЃE ЃEЃEЃEза СЃEЃEЃE ИЃEыM, во ...

Од 2006 година на пумпите нема да се точи оловен бензин?

Утрински
2 поврзани вести »