TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Нелегалното оружје ќе почне да се собира на 1 ноември

Дневник - 24.07.2003

ВЛАДАТА И МЕЃУНАРОДНИТЕ ПРЕТСТАВНИЦИ СЕ ДОГОВОРИЈА По акцијата треба да се организира донаторска конференција за да се наградат општините во кои е предадено нелегалното оружје Акцијата за доброволно предавање на нелегалното оружје, муниција и експлозивни материјали во Македонија ќе почне на 1 ...

Предавањето на нелегалното оружје ќе почне на 1 ноември

Утрински

Оружјето ќе се предава од први ноември

Вест

Акцијата за предавање оружје почнува на 1 ноември

А1

Нелегалното оружје ќе се собира од 1 ноември

Канал5

Дневник Утрински Вест А1 Канал5

10 поврзани вести »

Рускиот цар Попов се врати на тронот

Вест - 26.07.2003

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО ВОДНИ СПОРТОВИ, БАРСЕЛОНА 2003 БАРСЕЛОНА. - Русинот Александер Попов, со победата на 100 метри слободно, оставајќи ги зад себе далеку фаворитите Хогенбанд и Торп на СП во Барселона. Ветеранот Попов во возбудлива трка беше побрз од.... БАРСЕЛОНА.

Миладиновски и Лазаровски го освоија 40.,односно 47. место на 100 метри пеперутка

Дневник

Пливање: Мајкл Фелпс сериозен кандидат да го сруши Јан Торп

А1

Единаесетто мундијалско злато за Торп

Утрински

Мајкл Фелпс го засени и Торп

Дневник

Вест Утрински А1 Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Зоран Вранишковски од вчера на слобода

Вест - 26.07.2003

ПО ПЕТДНЕВЕН ПРИТВОР ВО БИТОЛСКИОТ ЗАТВОР Расчинетиот владика Јован вчера доцна попладнето беше пуштен од притвор од битолскиот затвор откако во оваа казнено-поправна установа помина пет дена. Нему ќе му се суди во септември за кривично дело нарушување на јавниот ред и мир, омаловажување и ...

На Вранишковски ќе му се суди во септември

Утрински

Вранишковски повторно на слобода

А1

Одбиена жалбата на Зоран Вранишковски

А1

Апелациониот суд ја одби жалбата, Вранишковски останува во притвор

Утрински

Утрински Утрински Вест Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Пенов им упати писмо на градоначалниците на Рим и Тирана

Утрински - 24.07.2003

Обраќање Ве уверувам дека во ниеден момент при покренувањето на иницијативата за подарок на споменик на нобеловката Мајка Тереза од градот Скопје на Рим од наша страна не е направен обид за политизација или за национално присвојување на ликот и делото на оваа исклучителна личност.

Споменикот на Мајка Тереза не е правен со политички калап

Дневник

Поставувањето споменик на Мајка Тереза нема политички основи

А1

Пенов со писмо до албанскиот колега Еди Рама во врска со споменикот на Мајка Тереза за Рим

Канал5

Споменикот на Мајка Тереза сепак ќе го краси Рим

Дневник

А1 Канал5 Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Пријателите на Ќулавкова формирале тајна фирма со "добри намери"

Дневник - 26.07.2003

ПОТВРДЕНО ФОРМИРАЊЕТО ПАРАЛЕЛНА СВЕТСКА ГАЛЕРИЈА НА КАРИКАТУРИ Министерот и државниот секретар лажат дека не знаеле за фирмата, а била известена и стечајната управничка, тврди директорката Наташа С. Костовска Тоа што во основачите на Друштвото со ограничена одговорност "Светска галерија на ...

Опстанокот на „Остен" е наша мотивација

Утрински

Советничката за издаваштво Ќулавкова влезена во дилот, а министерот за култура не знаел

Вест

Продолжува аферата „Остен против Остен“

А1

Досието "Остен" на масата на обвинителот Прчевски

Дневник

А1 Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Ленс Амстронг петтипат по ред триумфираше на Тур Д' Франс

А1 - 27.07.2003

Американецот Ленс Амстронг петтипат по ред триумфираше на велосипедската трка Тур Д' Франс. 31-годишниот Амстронг стана втор велисипедист во светот со пет победи на турата низ Франција израмнувајки се со ленендарниот Шпанец Мигуел Индураин, кој последовно славеше на најпрестиното велосипедско ...

Ленс Армстронг блиску до победа на Тур Д' Франс

А1

Утрешната етапа веројатно ќе го реши победникот на Тур Д' Франс

А1

Ленс Армстронг наближува кон петтиот последовен триумф на Тур Д' Франс

А1

Епска победа на Ленс Армстронг

Утрински

Утрински А1 Утрински

8 поврзани вести »

Унгарија стана светски шампион во ватерполо

А1 - 27.07.2003

По 30-годишна пауза, Унгарија стана светски ватерполо шампион. Унгарските ватерполисти синоќа во финалниот натпревар на Светското првенство на спортови во вода во Барселона ја совладаа Италија. Селекцијата на Србија и Црна Гора се избори за бронзата победувјки ја Грција во дуелот за третото место.

Унгарија и Италија финалисти на ватерполо турнирот на СП во пливање

А1

Елиминиран светскиот шампион Шпанијауште во четврт-финалето

Дневник

Шапиќ со пет гола го урна светскиот шампион

Утрински

Позната првата 1/2 финална ватерполо двојка на СП во пливање

А1

Утрински Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Македонија нема да се дели по етничка линија

Утрински - 26.07.2003

Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера престојуваа во Дебар АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Премиерот Бранко Црвенковски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вчера во Дебар порачаа дека Македонија останува унитарна држава и дека се исклучени територијални поделби по етничка линија.

Бранко Црвенковски и Али Ахмети пречекани со овации од дебарчани

Дневник

Ахмети и Црвенковски на средба во Дебар

А1

Солана го поддржал проектот за вработување на повеќе Албанци во јавната администрацијата

Утрински

Ахмети чепка по роднинските врски на партиските функционери

Вест

Дневник Утрински Утрински

8 поврзани вести »

Управителите сметаат дека „Македонија табак 2000" има шанси да работи успешно

Утрински - 25.07.2003

Прес Раководството на ?Македонија табак 2000" вчера порача дека се бараат излезни решенија за разединетата фирма во која изминативе денови ескалираа судирите меѓу двете поделени струи- оние што стојат зад новите управители, и другите, кои сметаат дека тие се продолжена рака на Стевче Коцевски и на ...

"Македонија табак 2000" ќе проработи

Дневник

Раководството на Табак со тврдење дека се формира нова „Македонија табак“

А1

Штрајкувачите влегова во Македонија Табак 2000

Канал5

Штрајкувачите од „Македонија табак" останаа надвор од кругот на фирмата

Утрински

Дневник Вест

7 поврзани вести »

За едно попладне исклучени 16 неисправни автобуси

Дневник - 24.07.2003

СООБРАЌАЈЦИТЕ ВО АКЦИЈА Шеснаесет автобуси од градски превоз завчера попладне биле отстранети од скопските улици поради неисправни сопирачки и волани, информираат во сообраќајната полиција. Во акцијата на сообраќајната полиција од градските улици привремено биле исклучени и 10 автобуси зашто не им ...

Скопје ќе добие автобуска станица за наредните 100 години

Вест

Пенов: Новата станица ќе бидедоволна за идните 100 години

Дневник

Новата Меѓуградска автобуска станица ќе заврши до крајот на годинава

А1

Еколошките автобуси останаа паркиранизашто нема станица за природен гас

Дневник

Дневник Канал5

7 поврзани вести »