TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Адвокатот Панчевски тврди дека полицијата го заплашува со кривичен прогон

Дневник - 25.07.2003

ПО СОМНЕВАЊЕТО ДЕКА ЗАТАИЛ ДАНОК Познатиот адвокат категоричен дека нема основа за тврдењето дека затаил данок Министерството за внатрешни работи завчера поднело кривична пријава против скопскиот адвокат Игнат Панчевски, за затајување данок од околу 5 милиони денари.

Игнат Панчевски: "Кривичната пријава е фингирана"

Вест

Адвокатот Панчевски тврди дека кривичната пријава против него е фиктивна и фингирана

Канал5

За Игнат Панчевски поднесено обвинение за клевета

А1

Според Панчевски пријавата не е базирана на вистински податоци

А1

Вест

6 поврзани вести »

Илиевски претставен пред фановите на Барса

Вест - 25.07.2003

Кошарка Нашиот репрезентативен плејмејкер Владо Илиевски и официјално стана член на актуелниот победник во Евролигата, шпанската Барселона. По кратките преговори со сега веќе бившиот клуб на Илиевски, Унион Олимпија, 188 см. високиот струмичанец го потпиша двегодишниот договор во присуство на ...

Илиевски ќе го контролира европскиот првак

Дневник

Кошарка: Владо Илиевски ги мина лекарските прегледи

А1

Кошарка: Владо Илиевски е нов играч на Барселона

А1

Илиевски во Барса на инсистирање на Пешиќ

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Градоначалниците ќе избираат директори на училишта

Утрински - 26.07.2003

Измени во законите за образованието Пратениците, на работ на кворум, вчера ги усвоија предлозите за измени и дополнувања на законите за основно и за средно образование кои имаат за цел да се усогласат со Законот за локална самоуправа, а со кои ингеренциите во областа на образованието се префрлаат ...

Од училиштата ќе заминат 600-700 вработени

Утрински

Герамитчиоски: МВР треба да ја открива корупцијата на факултетите

Утрински

Од Министерството за образование ќе заминат 1.200 вработени

Утрински

1.200 луѓе во образованието ќе останат без работа

Вест

Вест

6 поврзани вести »

Фонд за здравствено осигурување, нова позитивна листа

Канал5 - 25.07.2003

Фондот за здравствено осигурување денеска појасни дека на новата позитивна листа на лекови се наоѓаат нови 25 производи кои ќе паднат на товар на фондот. Позитивната листа е делумно намалена од минатата и вредноста на лекот овојпат нема да има огран Фондот за здравствено осигурување денеска појасни ...

Дефинирана новата "беспатна" палета лекови

Утрински

Лекови за СИДА и за туберкулоза на новата позитивна листа

Дневник

Усвоена е позитивната листа на лекови

Канал5

Евтините лекови треба да останат на позитивната листа

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Црешовото топче пристигна во Скопје

Утрински - 26.07.2003

По повод 100 години од Илинден Вчера пристигна легендарното Црешово топче што го користеле македонските востаници за време на Илинденското востание. Доцна попладне на аеродромот во Скопје - во ВИП-салонот - Црешовото топче му беше свечено предадено на министерот за одбрана, Владо Бучковски.

Коњи и магариња

Вест

Црешовото топче во Македонија

Дневник

„Црешовото топче“ се врати во Македонија

А1

Црешовото топче се врати во Македонија

Канал5

Утрински

6 поврзани вести »

Две лица повредени во бомбашки напад во Шпанија

А1 - 25.07.2003

Две лица се полесно повредени во бомбашки напад што се случи изутринава во зградата на судот во шпанскиот град Естела, јавија шпански медиуми. Неколку минути пред експлозијата анонимно лице се јавило во службата за безбедност на патиштата во името на баскиската сепаратистичка организација ЕТА и ...

Експлозија во судската зграда во шпанскиот град Естела

Канал5

Две бомби експлодираа пред хотели на шпанскот брег, 8 повредени

Вест

Осум ранети при експлозии во шпански летувалишта

Дневник

Осум повредени во експлозии во Шпанија

А1

А1

6 поврзани вести »

Од септември на бензинските пумпи ќе има еколошки почисти горива

Утрински - 25.07.2003

Македонија ќе се преориентира на безоловните бензини. Процесот ќе заврши до 2006 година ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Во септември треба да биде донесен новиот правилник за квалитетот на течните горива, по што на бензинските пумпи во земјава ќе се појават и новите видови деривати со помало количество олово, а со ...

Оловниот бензин по 2008 година нема да се продава

Дневник

Нови видови бензини, посиромашни со олово од септември ќе се најдат на македонскиот пазар

Канал5

Од септември се укинува бензинот од 98 октани

Вест

Оловните бензини ќе бидат исфрлени од употреба

А1

Дневник

6 поврзани вести »

Концесии не платиле 48 трговски радиодифузни друштва

Утрински - 26.07.2003

РАДИОДИФУЗИЈА Советот за радиодифузија на вчерашната седница ја разгледа Информацијата за плаќање на надоместок за концесија за вршење на радиодифузна дејност. На седницата е констатирано дека од 127 трговски радиодифузни друштва, 39 го платиле целосно надоместокот, а делумно уплатата ја извршиле ...

Висината на ТВ-претплатата и бројот на обврзниците остануваат исти

Утрински

Манипулативни сметки за радиодифузни струи

Дневник

ТВ-претплатата ќе се плаќа маскирана во сметката за струја

Дневник

ТВ претплатата се вметнува во ангажирана моќност

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Вилијамс не се откажува од трката за титулата

Дневник - 23.07.2003

ФОРМУЛА 1 - ВЕСТИ * Техничкиот директор на екипата на БМВ Вилијамс, Патрик Хед, предупреди дека тимот не е разочаран и не се откажува од трката за шампионската титула, иако во Силверстоун не постигна хет-трик од едноподруго победи, а Ралф Шумахер ја прекина серијата на освојување бодови.

И Монтоја сериозно го загрозува Михаел Шумахер

Дневник

Редоследот го утврди гледач што влезе на патеката

Дневник

Прва победа на Барикело сезонава

Утрински

Хаос во Силверстоун, победата за Баричело

Вест
5 поврзани вести »

Шарон реши да ослободи 110 палестински радикали

А1 - 27.07.2003

Изреалската влада на вонредно заседание и со мнозинство гласови реши денеска да ослободи од затвор повеќе десетици активисти на радикалните организации Хамас и Исламски џихад. За таквото решение што го предложи премиерот Ариел Шарон, позитивно се изјасниле 14-ет министри, додека девет биле против.

Ослободени 350 палестинци од израелските затвори

Вест

Израел ослободи 350 Палестинци

Утрински

Израел ослободи 350 Палестинци

А1

Абас ќе бара САД да го притиснат Израел за мир

Вест
5 поврзани вести »