TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Станојоски го надигра Данчевски

Утрински - 26.07.2003

Шесто коло на 12. ШМ Највисокорангираниот шахист на 12. Шампионат на Македонија во Струга, интермајсторот Звонко Станојоски (рејтинг 2496), во дербито на шестото коло го надигра колегата по титула Орце Данчевски (2437), останувајќи на врвот на табелата, каде што е од почетокот.

Мешаница на врвот

Утрински

Прилепското дерби за Станојоски

Утрински

Само Богдановски и Станојоски со по три поени

Дневник

Второ реми на Стојановски

Утрински
5 поврзани вести »

Коби го плати гревот со дијамантски прстен за сопругата

Утрински - 26.07.2003

Ѕвездата на Лејкерси прави се за да се заборави силувањето Последната пикантерија врзана со обинението на кошаркарската ѕвезда на Л.А Лејкерс, Коби Брајант за наводното силување на една 19 годишна девојка во Колорадо, ја објави магазинот "Пипл".

Девојката која го обвини Брајант за силување e психолошки нестабилна

А1

Обвинението против Коби - САРС за спортскиот маркетинг

Утрински

Доброто момче не ја изневери само сопругата Ванеса

Дневник

Коби Брајант обвинет за силување на 19 годишна девојка

Утрински
5 поврзани вести »

Масовна посетеност на езерото Треска

А1 - 27.07.2003

Меѓу посетителите на езерото Треска најбројни се децата со нивните водени лудории. Пространите тревници од околу 18 хектари ги користат оние постарите. Пред пуштањето во употреба во езерото Треска беа поставени таканаречени брзи филитри за проѕирност на водата, која изнесува 80%.

Утре капењето на "Треска"ќе биде бесплатно

Дневник

Дали езерото Треска се полнисо вода од изворот Рашче?

Дневник

Општинарите велат - се полни езерото Треска, "Водовод" тврди - се троши премногу вода

Вест

Падобрански скокови во чест на отворањето на езерото "Треска"

Вест
5 поврзани вести »

Се запали врвот на Ајфеловата кула

Вест - 24.07.2003

ПАРИЗ, (АП) - Туристите со неверување гледаа во облаците од сив чад што се издигаа од врвот на Ајфеловата кула, поради што се евакуирани илјадниците посетители на ова одбележје на Париз ПАРИЗ, (АП) - Туристите со неверување гледаа во облаците од сив чад што се издигаа од врвот на Ајфеловата кула, ...

Ајфеловата кула зачаде како оџак

Дневник

Пожарот во Ајфеловата кула ставен под контрола

А1

Ајфеловата кула зафатена од пожар

А1
4 поврзани вести »

Три пати намалена смртноста кај бебињата во Македонија

Дневник - 24.07.2003

СПОРЕД УНИЦЕФ Во Македонија три пати е намален бројот на деца што умираат пред да наполнат една година - бројот од 37 починати на илјада живородени во 1989 година, во 2002 година е сведен на 11,9 деца. Опаѓа и бројот на склучени бракови во Македонија, а се намалува и стапката на плодност кај ...

Македонија за трипати ја намали смртноста кај новороденчињата

Утрински

Македонија оствари голем напредок во превенцијата на смртноста на бебињата

Канал5

Намалена смртноста на бебињата во Македонија

А1
4 поврзани вести »

Европолицајци на местото на „Конкордија“

А1 - 23.07.2003

„Конкордија“ ќе заврши на 15 декември, но макeдонските власти ќе побараат од Брисел да останат стотина европолицајци кои ќе учествуваат во реформите на МВР, интегралното менаџирање со граничните премини и преносот на караулите од армијата врз полицијата.

Одобрено продолжувањето на "Конкордија" до 15 декември

Утрински

"Конкордија" ќе продолжи до декември под команда на Еурофор

Дневник

„Конкордија“ ќе остане до 15-ти декември

А1
4 поврзани вести »

За Министерството за здравство велешките деца не се затруени со олово

Вест - 25.07.2003

ВЛАСТА КОНТРА ТВРДЕЊАТА НА РОДИТЕЛИТЕ ОД ВЕЛЕС "Оловото во крвта кај децата од Велес е во рамките на нормалата и за среќа, се уште имаме време да делуваме превентивно", пресече вчера заменикот министер за здравство Никола Пановски.

Велешани се трујат, надлежнитесе борат со рускиот лекар

Дневник

Има ли тешки метали во крвта на велешани?

Канал5

Велешани бараат дислокација или затварање на топилницата

А1
4 поврзани вести »

Македонија доби 38,5 милиони евра помош од програмата Кардс

Канал5 - 24.07.2003

Потпретседателот на македонската Влада и национален координатор за странска помош Радмила Шеќеринска и шефот на делегацијата на Европската комисија во Македонија Донато Кјарини, во средата разменија писма со што го означија потпишувањето на финансиската с Потпретседателот на македонската Влада и ...

Од програмата КАРДС годинава за Македонија 38,5 милиони евра

Утрински

ЕУ и даде на Македонија 32 милиони евра за реформи

Дневник

Македонија ќе добие 38,5 милиони евра од ЕУ

А1
4 поврзани вести »

Акција на ЕСМ за исклучување на должниците

Канал5 - 25.07.2003

15 илјади корисници од сите категории на потрошувачи, меѓу кои и домаќинствата, дуќанџиите, малите стопанственици, како и големите индустриски компании останаа без струја минатиот месец. Ова е епилогот од акцијата за исклучување со цел да се зголеми 15 илјади корисници од сите категории на ...

Арачиновци засега нема да го плаќаат долгот за струја од еден милион евра

Вест

Нападнат работник од ЕСМ

А1

Од трговците со струја наплатени над 500.000 долари

Утрински
4 поврзани вести »

Кирил Георгиев -најдобар спортист во јуни

Дневник - 23.07.2003

ИЗБОР НА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦОТ Шахистот Кирил Георгиев е избран за најдобар спортист на Македонија во јуни, според гласовите на спортските редакции, Агенцијата за млади и за спорт, Македонскиот олимписки комитет, Факултетот за физичка култура и на Сојузот на спортски федерации.

Кирил Георгиев најдобар

Вест

Шахистот Кирил Георгиев најдобар спортист во јуни

А1

Кирил Георгиев спортист на Македонија за месец јуни

А1
4 поврзани вести »