TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Потенцијалниот купувач на ФАС 11 Октомври Дамјановски најверојатно ќе добие уште 7 дена за уплата на парите

Канал5 - 25.07.2003

Потенцијалниот купувач на ФАС 11 Октомври Богдан Дамјановски од одборот на доверители доби уште седум дена за уплата на парите за купување на фабриката, но со обврска тие да бидат уплатени во целост. Човекот кој пак потенцира дека е само техничко лице, Потенцијалниот купувач на ФАС 11 Октомври ...

Купувачот на „Фас“ доби уште 7 дена

А1

На сметката на ФАС "11 Октомври" до среда ќе легнат 12 милиони евра

Дневник

Купувачот на „ФАС“ не ги уплати парите

А1
4 поврзани вести »

Словенците гостуваат со комедијата „Рибарски караници"

Утрински - 25.07.2003

„Охридско лето" Познатата комедија на Карло Голдони, "Рибарски караници" во режија на еден од водечките режисери на словенечката сцена, Вито Тауфер, вечерва, во 21 часот, ќе биде изведена во предворјето на црквата Света Софија во Охрид.

Словенечките "Рибарски караници" и во Охрид

Вест

"Рибарски караници" и дела од германски уметници

Дневник

Изложба на германски уметници во Скопје

Вест
4 поврзани вести »

Безбедноста во Ирак може да ја гарантира само мировна мисија на ОН

Утрински - 25.07.2003

Францускиот министер Де Вилепен се сомнева Париз - "Проширувањето на коалиционите сили во Ирак со војници од други држави не е гаранција за безбедноста на Ирак", изјави шефот на француската дипломатија Доминик де Вилпен. "Поголема безбедност во Ирак единствено можат да гарантираат мировни сили на ...

Се бара поширок мандат на ОН во Ирак

Утрински

Турција се подготвува за испраќање војници во Ирак

А1

САД побараа од Турција да испрати војници во Ирак

Утрински
4 поврзани вести »

Без Рамковниот ни лубеници во Арачиново немаше да се садат

Вест - 26.07.2003

МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА ПРОСЛАВИ ДВЕ ГОДИНИ ОХРИДСКИ ДОГОВОР За специјалниот претставник на ЕУ Алексис Брунс од Скопје потешко се гледа напредокот со Рамковниот договор одвнатре, отколку кога некој живее надвор од Македонија, а според амбасадарот на САД Лоренс Батлер Рамковниот договор е предуслов ...

Позитивните резултати од охридскиот договор ќе се покажат во 2005 година

Дневник

За Македонија има перспективи за нови сто години

Утрински

Брунс и Батлер задоволни од спроведувањето на Рамковниот договор

А1
4 поврзани вести »

Македонска банка ќе го удвои акционерскиот капитал?

Утрински - 24.07.2003

СЛУЧАЈ Акционерите на Македонска банка вчера донеле одлука за нова емисија акции која е во ист износ како сегашниот број на акции. Според Зоран Трпевски, поранешен директор на банката, акциите ќе бидат издадени по номинална вредност со што се прави нов упад во банката на штета на постојните ...

Македонска банка ќе издава нова емисија акции

А1

Усвоени измените во законот за девизно работење

А1

Парламентот ги усвои измените на Законот за банки

А1
4 поврзани вести »

Уапсени двајца за бомбашкиот напад во Косовска Митровица

Вест - 26.07.2003

Приштина, 26 јули - Две лица беа уапсени вчера на Косово поради осомниченост дека се поврзани со неодамнешниот бомбашки напад врз локалната канцеларија на ОН во Косовска Митровица, во кој едно лице загина, а четири беа ранети, изјави портпаролот на УНМИК Андреа Ањели.

Горанец загинал при напад во Косовска Митровица

Дневник

Изрешетана куќата на претседателот на косовскиот Парламент

Дневник

Вооружен напад врз куќата на претседателот на косовскиот парламент

А1
4 поврзани вести »

Битолчани гостуваат во Стоби со „Антигона"

Утрински - 26.07.2003

Меѓународен фестивал на античка драма Грчката трагедија "Антигона" од Софокле, во режија на познатиот Никита Миливојевиќ, во недела гостува на Меѓународниот фестивал на античка драма во Стоби. Оваа претстава на Народниот театар од Битола, премиерно изведена пред десеттина дена на "Охридско лето", ...

"Облаци" на Велешки театар за отворање

Дневник

Велешки театар го отвора Фестивалот на античка драма

Вест

Жестоко со театарска перфекција

Вест
4 поврзани вести »

Тасевски: Згрешив, но бев во заблуда

Дневник - 25.07.2003

По неуспешниот обид за трансфер во земун - Згрешив, но бев во заблуда, бидејќи мислев дека немам професионален договор со Вардар. Жал ми е што се случи ова и сакам што побрзо да се вратам во тимот - изјави Дарко Тасевски (21), фудбалерот на македонскиот првак, за кој пред неколку дена се крена ...

"Случајот Тасевски" пред УЕФА

Утрински

Тасевски со измислен погреб го закопува клубот

Дневник
3 поврзани вести »

Ф. Работнички евроавантурата ја почнува во Романија

Дневник - 24.07.2003

Јужна конференциЈа на ФИБА купот Фершпед Работнички својата евроавантура во сезоната 2003/2004 во купот ФИБА (четврто по сила натпреварување во Европа) ќе ја почне на 13 ноември на гости против романскиот тим Асесофт Плоешти.

Фершпед Работнички против Фенербахче и Асесофт

Утрински

Фершпед Работнички против Фенербахче и Асесофт

Вест
3 поврзани вести »

Трки за лица со пресадени органи

Дневник - 25.07.2003

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Францускиот град Нанси од понеделникот е домаќин на 14. Светско првенство во атлетика за лица со пресадени органи, кое ќе трае до 27 јули. Околу илјада атлетичари со пресадени органи од 54 земји се натпреваруваат на ова првенство и ќе учествуваат во кампањата што промовира ...

Прво пресадување јазик кај човек

Дневник

За првпат пресаден јазик

Вест
3 поврзани вести »