TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Непознат измамник кој себеси се преставува како странец и натаму "оперира" во Скопје

Вест - 24.07.2003

Непознато лице кое себеси се преставило како странец кој наводно бил заинтересиран да купи мобилен телефон како и тоа дека му требале девизи за да ги покаже на неговата сопруга го измамил К.Р. од Србија на кого му одзел 120 евра,а потоа избегал. По неговото бегство откако сватил дека е измамен К.Р.

Им позајмил пари,а тие му вратиле плик со бела хартија

Вест

"Странец" и "бизнисмен" зеле од скопјанец 1.240 евра на заем, а му вратиле - хартии

Дневник
3 поврзани вести »

Откриен датумот на раѓање на Ѓорче Петров

А1 - 27.07.2003

Правнукот на Ѓорче Петров, д-р Здравко Тројачанец во оставината на својот татко го пронашол оригиналниот текст на Ѓорче Петров од 1919 година, напишан како беседа по повод 16 години од смртта на Гоце Делчев. Во нотесот на дедото на Тројачанаец откриен е и точниот датум на раѓање на Ѓорче Петров, ...

Оргинален ракопис на Ѓорче Петров за животот на Гоце Делчев

А1

Оригинален ракопис за животот на Гоце Делчев напишан од Ѓорче Петров

Вест
3 поврзани вести »

Амнести вели американската армија ги крши човековите права на Ирачаните

Вест - 22.07.2003

Багдад, 22 јули - Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнал ја обвини американската армија дека "многу сериозно" ги крши човековите права во Ирак. Амнести Интернешнал тврди дека не и е овозможен пристап до илјадници Ирачани, кои, според организацијата, се наоѓаат ...

Војската на САД ги крши човековите права во Ирак

А1

амнести интернешнл ги обвинува американските војници

Канал5
3 поврзани вести »

Против Англија со нови дресови

Вест - 24.07.2003

По посетата на преставниците на Пума и УЕФА на ФФМ За разлика од поранешната фудбалска власт, соработката со вашето ново раководство е много подобрена, изјави првиот човек на германскиот производител на спортски опрема "Пума" Хорст Видман по дводневната посета на нашата фудбалска Федерација.

Против Англија со нови дресови

Утрински

ФФМ добива уште еден автобус?

Дневник
3 поврзани вести »

Парламентот ги избра новите вицегувернери

А1 - 25.07.2003

Парламентот денеска ги избра новите вицегувернери. Тоа се Ванчо Каргов, досегашен државен секретар во Министерствто за финансии, Емилија Нацевска директор на дирекцијата за платен биланс во народната банка и Фатмир Бесими, кој новата функција ја добива од директорската позиција на ЈП за аеродромски ...

Укинати надлежноститево НБМ на шефот на државата

Дневник

Трајковски ги загуби ингеренциите да предлага вицегувернери

А1
3 поврзани вести »

Изгореа просториите на издавачкото претпријатие "Ми-ан"

Дневник - 23.07.2003

СКОПЈЕ Бараката во која била сместена издавачката куќа "Ми-ан" во скопската населба Капиштец, вчера напладне целосно изгорела. Покрај издаваштвото, биле опожарени и неколку книговодствени канцеларии. - Се се случи за неколку минути.

Изгоре целиот тираж на најновиот број на "Македонско време"

Вест

Пожар во бараките на улицата „Васил Ѓоргов“

А1
3 поврзани вести »

Астрономските фудбалски плати привлечни за криминалците

Вест - 22.07.2003

БОГАТИТЕ ФУДБАЛЕРИ ОМИЛЕНА ЦЕЛ НА КИДНАПЕРИТЕ Во последно време зачестија киднапирањата на фудбалери и членови на нивните семејства. Најпознат е случајот со обидот за киднапирање на сопругата и синот на англиската фудбалска икона, Дејвид Бекам.....

Семејствата на киднапираните бараат одговори од Ахмети и од Бошкоски

Утрински

Притворени двајца полицајци осомничени за киднапирање

Вест
3 поврзани вести »

Црвенковски: Можеше и повеќе и подобро!

Утрински - 21.07.2003

Оцени на македонскиот премиер во интервјуто за Радио Слободна Европа, за безбедноста за економската политика Идната година целосно ќе биде посветена на економијата "Можеше и повеќе и подобро, но треба објективно да се погледне на работите и да се оцени дека навистина можеби и очекувањата беа ...

Владата можеше и повеќе и подобро

Вест

Премиерот Црвенковски признава дека можел и повеќе и подобро

Дневник
3 поврзани вести »

Шест чеченски војници загинаа во судир со чеченски бунтовници

Дневник - 22.07.2003

ВОЈНА ВО КАВКАСКАТА РЕПУБЛИКА Шест руски војници вчера загинаа, а шестмина се ранети при жестока престрелка со чеченски бунтовници во планинското село Дишне Ведено во Чеченија, јави Ројтерс. Сите шест загинати војници биле етнички Чеченци.

Загинаа шест Чеченци од редовниот руски состав

Утрински

Во Чеченија убиени шест руски војници

А1
3 поврзани вести »

Концерт на "Арката Штудгард" под диригенство на Патрик Штруб

Дневник - 22.07.2003

"ОХРИДСКО ЛЕТО" Во "Света Софија", вечерва во 21 часот концерт ќе одржи камерниот оркестар "Арката Штудгард" од Германија. Диригент е Патрик Штруб, а на саксофон ќе настапи Либор Сима. На програмата се дела од Ристо Аврамовски, Макс Регер, Глазунов, Алфред Русел и од Менделсон.

Концерт на Камерен оркестар од Штутгарт

Утрински

Концерт на германскиот камерен оркестар "Арката"

Вест
3 поврзани вести »