TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

ОН вели статусот на Косово останува отворен

Вест - 25.07.2003

ПРИШТИНА, 25 јули (АП) - Политичкиот статус на Косово и натаму останува отворен и нема да биде дефиниран ниту во покраината ниту во Србија, соопшти вчера американската мисија на Косово. "Ова е нешто за кое ќе одлучи Советот за безбедност во соодветно време", се наведува во изјавата на мисијата што ...

нова ПЛАТФОРМА НА СРПСКАТА ВЛАДА

Дневник

Лобисти ја тераат Србија самата да се откаже од Косово

Дневник
3 поврзани вести »

Концерт на Унгарецот Јандо

Дневник - 24.07.2003

"ОХРИДСКО ЛЕТО" Во "Света Софија" вечерва во 21 часот ќе настапи познатиот пијанист Јено Јандо од Унгарија со дела од Хајдн, Бетовен и од Лист. Јено Јандо е претставник на брилијантната генерација унгарски пијанисти. Познат е и по големата дискографска продукција на интегралните едиции на Бетовен, ...

Концерт на унгарскиот пијанист Јено Јандо

Утрински

Вечерва со пијано виртуозот Јено Јандо

Вест
3 поврзани вести »

Управниот одбор на „Хеленик Петролеум“ ќе допатува во Скопје

А1 - 25.07.2003

Претседателот на управниот одбор на „Хеленик Петроулеум“, Атанасиос Карахаљас со својот преговарачки тим ќе допатува во Скопје на 30 јули, за да одржи трета рунда преговори за демонополизација на Окта и укинување на екстра бенифициите.

Владата ќе ги ревидира штетните делови од договорот за ОКТА

Утрински

Владата ја чека пресудата за Окта

А1
3 поврзани вести »

Вигњевиќ од СЦГ нов тренер на Пелистер

Утрински - 23.07.2003

РАКОМЕТ БИТОЛА - Илија Вигњевиќ (57), ракометен стручњак од Панчево (СЦГ), и поранешен играч на овдешниотпрволигаш Динамо, вчера е назначен за шеф на Стручниот штаб на РК Пелистер. Вигњевиќ со управата на битолскиот суперлигаш потпиша двегодишен договор за кој не се соопштени никакви детали.

Југословенот Вигњевиќ на кормилото на Пелистер МБ

Вест

Јусуфовски - тренер на Борец, Вигњевиќ - на Пелистер?

Дневник
3 поврзани вести »

Фудбал: Артим Шакири ќе може да потпише договор со „ВБА“

А1 - 25.07.2003

Македонскиот фудбалски репрезентативец Артим Шакири конечно доби британска работна дозвола и ќе може да потпише договор со англискиот Вест Бромвич Албион, член на Првата дивизија. Во вториот обид, ВБА денеска ја издејствува работната виза за Шаќири и во следните неколку дена се очекува да го ...

Артим Шаќири веќе се гледа во ВБА

Вест

Артим Шаќири пред трансфер во ВБА

Вест
3 поврзани вести »

Одвоените близначки на интензивна нега

Дневник - 24.07.2003

СИНГАПУР Сингапурските лекари во вторникот успеале да ги раздвојат двете јужнокорејски сијамски близначки споени на рбетот. - Корејските близначки беа успешно одделени попладнево. Нивните родители се со нив и многу се среќни - изјавил по операцијата д-р Прем Кумар Наир, портпарол на болницата ...

Корејските сијамки успешно раздвоени

Вест

Ќе се раздвојуваат и корејските сијамки

Вест
3 поврзани вести »

Албанската Влада се распаѓа

Дневник - 21.07.2003

политиЧки хаос во тирана Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Албанија, Илир Мета, прексиноќа поднесе оставка незадоволен од жестоките критики што ги добил од премиерот Фатос Нано на седницата на Владата во петокот.

Оставка на албанскиот вицепремиер Илир Мета

Вест

Кабинетот на Фатос Нано соочен со криза

Утрински
3 поврзани вести »

Трајковски ќе им помага на децата-бегалци да влезат во Грција

Дневник - 25.07.2003

СРЕДБА Претседателот Борис Трајковски вчера им ветил на претставниците на Третата светска средба на децата-бегалци од Грција дека ќе се ангажира за надминување на проблемот што го имаат нивни членови при обидите да влезат во Грција.

Грција врати Егејци од граница

Вест

Средбата во Лерин можеби и нема да се одржи

Утрински
3 поврзани вести »

Скопјанецот Митко-Бугарот се самоубил во Софија

Дневник - 22.07.2003

ВО НЕДЕЛАТА НАВЕЧЕР Скопјанецот Димитар Бенишев, познат како Митко-Бугарот, се самоубил завчеравечер во својот стан во Софија. Бенишев со пиштол си истрелал два куршума во слепоочницата, во неделата околу 21 часот. Тој во станот бил со својата сопруга.

Во Софија убиен Митко Бугарот

А1
2 поврзани вести »

До 1 август 4.000 нови столчиња

Утрински - 22.07.2003

"Бетон" ги почна градежните работи на Градски Тетовската градежна оператива на "Бетон" викендов стартуваше со работите околу дотерување на Градски стадион во Скопје во пресрет на квалификацискиот дуел за ЕП 2004 на 6 септември против Англија.

Почна реновирањето на Градскиот стадион во Скопје

Дневник
2 поврзани вести »