TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-07-21 - 2003-07-27

Промовирани мемоарите на Стојан Андов

Дневник - 24.07.2003

МАТИЦА МАКЕДОНСКА Хронолошкиот пресек на најзначајните настани врзани со судбината на нашата земја како и работниот и политичкиот ангажман на Стојан Андов во периодот на осамостојување се преточени во мемоари со наслов "На мој начин", кои книгоиздателството "Матица македонска" ги промовираше вчера ...

Книга на Андов со пикантни детали за луето од политиката

Вест
2 поврзани вести »

Нема кој да го сопре ловот на бисерни школки во Крива Река

Дневник - 25.07.2003

КРАТОВО Ловците на бисерни школки и ракови во Крива Река крај Кратово се уште се на теренот оти ниту еден претставник од министерствата за животна средина, просторно планирање и земјоделство, шумарство и водостопанство не се обидел да интервенира.

Ловци на бисерни школки ја окупираа Крива Река

Дневник
2 поврзани вести »

Власта му го простува данокот на Муратовски

Вест - 25.07.2003

КАКО СЕ КУПУВА СИНДИКАТОТ Претседателот на ССМ Ванчо Муратовски се фалел дека данокот од 9 милиони денари не го плаќа зашто директорот на Управата за јавни приходи му бил пријател и на пријателска база се развлекува целата.....

Муратовски ќе добие уште една шанса кај синдикалците

А1
2 поврзани вести »

Софија порачува: Патувајте низ Бугарија, безбедно е!

Дневник - 24.07.2003

ДРУМСКО РАЗБОЈНИШТВО Патувањето низ Бугарија е безбедно и безопасно за странските државјани, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи, Георги Петканов, при посетата на преминот Калотина на границата со Турција, јави МИА.

Бугарија ќе ја засили безбедноста на автопатите

А1
2 поврзани вести »

Локомотива му ги отсекла нозете на цариник додека вршел контроли

Дневник - 22.07.2003

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА Царинскиот посредник Л. М (40) од Куманово, вработен во Македонски царини, бил прегазен од локомотива, но ја преживеал несреќата што се случила во вчера еден часот по полноќ на железничкиот граничен премин Табановце. До несреќата дошло кога машиновозачот Р. С.

Локомотива му отсекла нозе на железничар

Вест
2 поврзани вести »

Трајковски ја поддржа средбата во Лерин

Утрински - 25.07.2003

БЕГАЛЦИ ПретседателъC ъь државава, БъAис ТрајЃEвсЃE, изрази висоЃE ЃEслењЃEза ьCржувањЃEъь Третата средба ъь децата-бегаЃEЃEьC ЕгејскЃEМакедЃEијЃEво Лерин, ЃEјЃEтребЃEда се ьCржЃEво теЃEЃEъь идыGъC ЃEсеЃEЃEъGенЃEдеЃE тоЃEЃEьC гоЃEЃE интереЃEза ьCыMсите ЃEЃE дветЃEдржави.

Движењето на Димовска наскоро ќе прерасне во политичка партија?

Утрински
2 поврзани вести »

Изложба на фотографии и документи и промоција

Утрински - 25.07.2003

Скопско лето Денеска на програмата на "Скопско лето" е промоција на книгата "Да не ја утнам темата" од Мојсо Мојсовски, издание на Дирекцијата за култура и уметност. Промоцијата ќе се одржи во Музејот на град Скопје со почеток во 12 часот, а ќе ја претстават Васил Тоциновски и Марко Илковски.

Промоција на книги и изложба на фотографии

Дневник
2 поврзани вести »

"Балканот не е мртов" и "Папокот на светот" на филм

Вест - 23.07.2003

Романот на Венко Андоновски "Папокот на светот" и драмскиот текст на Дејан Дуковски "Балканот не е мртов" влегуваат во филм. "Папокот..." ќе го снима Игор Иванов - Изи, а "Балканот..." Александар Поповски.... Романот на Венко Андоновски "Папокот на светот" и драмскиот текст на Дејан Дуковски ...

Филмот Ќе направи пресек Исток - Запад

Утрински
2 поврзани вести »

Државјанство ќе се добива со престој од 10 години

Утрински - 23.07.2003

ПРЕДЛОГ Министерството за внатрешни работи наскоро ќе излезе со предлог во кој најзначајната измена е во намалување на времетраењето на непрекинатиот престој на територијата на државата од 15 на 10 години како услов за добивање македонско државјанство.

Сто илјади лица ќе добијат државјанство со измените на законот?

Утрински
2 поврзани вести »

Техно забава засилена со дрога ЛСД и екстази

Вест - 24.07.2003

ЗА ВИКЕНДОВ ВО ТУРИСТИЧКАТА НАСЕЛБА ОТЕШЕВО Техно забавите организирани од невладини организации место да станат поле за дружење меѓу младите се почесто се претвараат на полигони каде младите се трујат со разновидна дрога За време на технозабавата што се одржа викендов во туристичката населба ...

Техно-забавата во Отешево "предозирана" со екстази и марихуана

Дневник
2 поврзани вести »