TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-08-04 - 2003-08-10

Македонската репрезентација во четвртфиналната фаза по групи на СРП за јуниорки

А1 - 10.08.2003

Македонската репрезентација се пласираше во четвртфиналната фаза по групи на светското ракометно првенство за јуниорки кое се одржува кај нас. Со синоќешната победа над Кина нашиот состав го потврди второто место во групата „Б“ и ги исполни очекувањата дека ќе ја мине прелиминарната рунда.

Светско ракометно првенство за јуниорки

А1

Чешка прегазена, четвртфиналето на дофат

Вест

Слободен ден на македонските ракометни јуниорки

А1

Ракометарките ја совладаа Чешка

А1

Утрински Утрински Вест А1 А1 Вест Утрински А1

19 поврзани вести »

Големиот ЦСКА на колена пред Вардар

Утрински - 08.08.2003

Актуелниот шампион на Македонија во драматичен натпревар го елиминира рускиот претставник 1:1 (2:1) Емил Китановски Се случи и тоа, во Скопје падна големата ЦСКА од Москва. Конечно после многу години на исчекување и неостварена желба на десетина генерации вардарови фудбалери, во средата вечер сонот ...

Македонските "комити" и руските "козаци" си удрија дебел ќотек

Дневник

Вардар ја елиминира големата ЦСКА

Вест

Армејците згазени, сега Спарта е прагот за милионската ЛШ

Дневник

Ќотекот ги возбуди московските дипломати

Утрински

А1 А1 Вест А1 Утрински Вест Дневник А1

18 поврзани вести »

Здравството и Фондот со најлоша оцена од ММФ

Утрински - 09.08.2003

По преговорите на делегациите на монетарците и Владата Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд при првата проверка на обврските од Станд-бај аранжманот најлоша оценка му даде на здравството како целина. " Што се однесува до реформите во тој сектор има неколку прашања што загрижуваат" , дециден е ...

Здравството ќе се смалува до крај на годината

Вест

Тера нова

Вест

Реформите во здравството доцнат, ќе следат отпуштања

Дневник

ММФ бара Владата да штеди

Утрински

А1 Утрински А1 Дневник Утрински Утрински А1

12 поврзани вести »

Илјадници екстремисти бараат ослободување на лидерот на Џама Исламија

А1 - 10.08.2003

Околу 3.000 исламски екстремисти се собраа вчера во индонезискиот град Соло, на островот Јава, со цел да му дадат поддршка на уапсениот верски лидер Абу Бакар Башир, осомничен дека е основач на терористичката мрежа Џама Исламија, за која се верува дека е поврзана со Ал Каеда и оти е одговорна за ...

Бомбашот од Џакарта регрут на терористичката група Џема Исламија

Вест

„Џама Исламија“ одговорна за нападот во Џакарта

А1

Полицијата објави слики од бомбашот самоубиец во Џакарта

Вест

Идентификуван бомбашот од Џакарта

А1

Утрински Вест Канал5 Дневник Вест А1

11 поврзани вести »

Нарко дилер од Струмица уапсен во Бугарија

А1 - 09.08.2003

Струмичанецот Златко Бојаџиски, осомничен дека е организатор на дел од транспортот на петте тона кокаин од Боливија за Варна, е приведен во Бугарија. Иако немал криминално досие водено во полицијата, сепак неговите чести патувања и престои во Бугарија и Германија биле сомнителни за МВР, кое речиси ...

Струмичанец шеф на кокаинскиот канал

Утрински

Под ембарго имињата на уапсените нарко дилери во Боливија

А1

Уапсен еден, а не тројца Македонци

Утрински

Тројца македонски државјани уапсени со пет тони кокаин

Дневник

Утрински Вест А1 Вест А1 А1

11 поврзани вести »

Шарон присвојува територии на Палестина

Утрински - 09.08.2003

Контроверзниот ѕид пречка во мировните напори за Блискиот Исток ЖЕНЕВА - Неодамнешната посета на Махмуд Абас и Ариел Шарон на Белата куќа го потврди фактот дека ѕидот што се гради за да ги раздели Израел и Палестина е една од пречките на мировниот план за Блискиот Исток.

Тројца загинати во палестински бегалски логор

А1

Израелската армија уапси седум Палестинци

А1

Израел ослободи 300 палестински затвореници

Вест

Еден загинат во експлозија во Тел Авив

А1

Вест А1 Вест А1 Дневник

10 поврзани вести »

Грција не дозволила влез и на Македонци со странски пасоши

А1 - 10.08.2003

Грчките гранични власти не им дозволиле влез не само на македонските граѓани во чии пасоши не биле сменети топонимите на нивните родни места од грчки на македонски, туку и на Македонците дојдени од прекуокеанските земји, изјави за А1 извршниот секретар на Третата средба на децата бегалци од Егејска ...

"Виножито" организира пречек, но средбата на децата-бегалци е неизвесна

Утрински

Протераните Македонци од утре ќе влегуваат во Грција

Дневник

Грчкиот конзулат почна да издава визи за Егејците бегалци

А1

Егејците ќе добиваат грчка виза за еден ден

Дневник

Утрински Вест А1 Утрински

9 поврзани вести »

Избран првиот бискуп - хомосексуалец

Утрински - 07.08.2003

Сад Минеаполис - Каноникот Џин Робинсон од Њу Хемпшир, кој јавно ја изнесуваше својата хомосексуална ориентација, на конвенцијата на Епископалната црква на САД, одржана во Минеаполис во сојузната американска држава Минесота, беше избран за бискуп.

За прв пат хомосексуалец избран за поглавар на Англиканската црква

Вест

Избран првиот бискуп хомосексуалец

А1

Хомосексуалците мора да ја водат својата битка

Дневник

Македонските хомосексуалци живеат во постојан страв од јавна осуда

Дневник

Вест Утрински Вест

8 поврзани вести »

Битката на интелектуалците ќе биде помоќна од битката со оружје!

Дневник - 09.08.2003

Поетот, есеист, литературен критичар и научен работник, Веле Смилевски го троши вториот мандат како претседател на најголемата писателска асоцијација со околу 200 редовни членови. Доцент е на Студиите по новинарство на Правниот факултет во Скопје.

Батлер на албански само "неформално"

Дневник

Писателите бараат Батлер да му се извини на македонскиот народ

Вест

Писателите бараат амбасадорот Лоренс Батлер да се извини

Дневник

ДПМ бара извинување од Батлер

Утрински

А1 Дневник Канал5

8 поврзани вести »