TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-08-11 до 2003-08-17

Јуниорките на Русија го освоија првото место на СРП

А1 - 17.08.2003

Женската јуниорска ракометна репрезентација на Русија ја одбрани титулата светски првак на Светско првенство кое во минатите две недели се одржуваше во Македонија. Во финалето кое се одигра во СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид, Русија ја победи Унгарија 26:24.

Утре се одигрува финалето меѓу Русија и Унгарија во СРП за јуниорки

А1

Македонија на крајот осма

Утрински

Осмо место за нашите јуниорките на СП во ракомет

А1

Хан: Најдобро јуниорско СП досега

Утрински

Утрински Утрински А1 А1 Утрински А1 А1 Вест

16 поврзани вести »

Поборски го подбра Вардар

Вест - 15.08.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 3. КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО Вардар ја испушти историска шанса уште на "Градски" да обезбеди учество во фазата на групите од Лигата на шампионите. Спарта победи со 3:2, но примивме три наивни гола, со што во потполност беше засенет....

Норвешкиот судија Хауге призна контроверзен гол за Спарта

Утрински

Ниту фудбалска Европа не не сака во своето друштво!

Дневник

Стратев: Неспортски гол на тимот што треба да биде голем

Дневник

Пласманот во ЛШ во моментов изгледа далеку за Вардар

А1

Утрински А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Вест

16 поврзани вести »

Деца од Гораждевац повторно цел на терористички напад

А1 - 17.08.2003

Во српското село Гораждевац попладнево повторно беше стрелано кон пет деца, но при нападот немаше жртви. За разлика од пред пет дена, кога беа убиени двајца тинејџери, денеска беше стрелано од правец на селото Грабовац, населено со Албанци.

КФОР не може да им гарантира безбедност на сите

А1

ОН именуваа специјален обвинител за убиството во Гораждевац

Утрински

Србија жали по убиените косовски деца

Дневник

Ден на жалост во спомен на жртвите од Гораждевац

А1

А1 Вест Утрински Дневник А1 А1 А1

12 поврзани вести »

Интеграцијата на Договорот е почеток на процесот за интеграција

Утрински - 15.08.2003

Заедничка изјава на ЕУ и САД за Рамковниот договор Скопје - Рамковниот договор понуди мирно решение за кризата во 2001 година преку поставување основи за унитарна и мултиетничка Македонија, оценуваат во заедничката изјава специјалниот претставник на Европската унија и Амбасадата на САД во Скопје по ...

Батлер:Политичарите Македонци и Албанци го одбраа вистинскиот пат!

Утрински

Ахмети: Иднината треба заеднички да ја градиме!

Утрински

ОБСЕ: Охридскиот договор храбро достигнување

А1

Две години од потпишувањето на Рамковниот договор

А1

А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински А1

12 поврзани вести »

Албански екстремисти нападнале српска воена патрола

А1 - 13.08.2003

Група од 15 албански екстремисти со истрели од пешадиско оружје нападнаа извидничка патрола на Војската на Србија и Црна Гора на патот Куршумлија - Подуево, соопшти Министерството за одбрана на СЦГ. Иако одговорноста за нападот ја презеде т.н.

АНА презема одговорност за нападот врз српската војска во Јужна Србија

Вест

Србија и Црна Гора одобри учество на војска во мисии на ОН

Вест

АНА ја гранатирала касарната на војската на СЦГ

Утрински

АНА e одговорнa за гранатирањето на српската база кај Бујановац

Дневник

Дневник А1 А1 Вест Утрински А1 Канал5

12 поврзани вести »

Струмичкиот наркобос бил поврзан со Земунскиот клан

Утрински - 16.08.2003

Нови разузнавачки детали околу кокаинската афера во Бугарија СТРУМИЦА - Извори од бугарската разузнавачка служба тврдат дека струмичанецот Зоран Б., кој се наоѓа во притвор во Пловдив со уште тројца бугарски државјани, бил поврзан со Драган Космаец, член на Земунскиот клан.

Струмичанецот Бојаџиски соработувал со Земунскиот клан

А1

Во нарко- транспорт замешани полицајци и цариници, МВР демантира

Вест

Судот во Пловдив им одреди постојан притвор на наркобосовите

Утрински

Продолжен притворот на нарко дилерите уапсени во Боливија

А1

Утрински Утрински А1 Вест Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Заревски отпуштал и огласувал слободни работни места

А1 - 16.08.2003

113-те отпуштени вработени од Фондот за здравство го обвинуваат директорот Рубин Заревски дека можел да пензионира 93 вработени кои ги исполнуваат условите за предвремена пензија, но сепак отпуштил вработени и објавил нов оглас за слободни работни места.

До 15 септември ќе добијат отказ 780 вработени во здравството

Утрински

Во здравството курбан уште 200 вработени

Дневник

Заревски се одмора на Крит од делењето откази

Дневник

Отпуштените фондовци ја бараат "црната листа" на Рубинчо Заревски

Дневник

Дневник Вест Утрински Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Доколку УНХЦР не го исполни ветувањето, ќе тргнеме за Скопје

Утрински - 16.08.2003

Бегалците од Косово сместени во Куманово се закануваат СТОЛЕ БОЖИНОВСКИ КУМАНОВО - Косовските Роми-бегалци во кумановскиот транзитен центар во магацините на "Југ-турист" вчера напладне им поставија рок на УНХЦР и на државните и на меѓународните фактори надлежни за бегалци за три дена да почне да се ...

Ромите се покајаа што ја напуштија Меџитлија

Дневник

Ромите бегалци го обвинуваат УНХЦР

А1

Косовските Роми одбиваатда бидат "шетани" низ Македонија

Дневник

УНХЦР не излажа - обвинуваат Ромите-бегалци од Косово

Утрински

Дневник Вест Утрински Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Бледо издание на Цементарница

Вест - 16.08.2003

КУП НА УЕФА -КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО Прволигашот од скопската населба "Кисела вода", Цементарница, одигра реми без голови на "Градски" во првиот натпревар од квалификациското коло на Купот на УЕФА против полскиот претставник, Катовице.....

Цементарница го доби Вардар

Вест

Добрата игра во сенка на очајната реализација

Утрински

Македонските УЕФА претставници со половичен ефект

А1

Томовски: Полјаците не се баук

Утрински

Дневник А1 Утрински Вест Дневник

10 поврзани вести »

Во Свети Николе до вчера имало над 400 интересенти

Утрински - 16.08.2003

Големо интересирање за добивање државно земјиште Иван Бојаџиски Свет Николе - До вчера во локалната самоуправа на Свети Николе за добивање плодно земјиште на плодоуживање, согласно со новата земјишна реформа на Владата, се јавија над 400 заинтересирани лица, главно приматели на социјална помош, ...

Петров и Манасиевски пак не кажаа ништо конкретно

Вест

Есенската сеидба со своја земја ќе ја пречекат 300 нови земјоделци

Утрински

На социјалците и невработените во Струмичко преку глава им е од мотика

А1

Бесплатната делба на државно земјиште промовирана во Свети Николе

А1

Вест Утрински Утрински А1 Вест

10 поврзани вести »