TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-09-08 до 2003-09-14

ДУИ за своите барања во одбраната и полицијата ќе се обрати до МЗ

А1 - 14.09.2003

Барањата на ДУИ за реформи во одбраната и полицијата и преиспитување на планот за реинтеграција на поранешните кризни региони партијата ќе ги трансформира во понуда за решенија по овие прашања пред странските амбасадори во државата.

Црвенковски и Ахмети ги надминаа недоразбирањата

А1

Напнатоста од Владата се сели во ДУИ

Утрински

Советот на НАТО ја поддржа акцијата во Брест

Утрински

Планот на МВР го сопна Ахмети на пат кон Црвенковски

Дневник

А1 Вест Утрински Утрински Утрински А1 А1 Утрински

23 поврзани вести »

Повторно четврто место, кое сепак, нуди надеж

Утрински - 13.09.2003

Со мечот против Словачка (1:1) Македонија ги заврши квалификациите за ЕП 2004 Емил Китановски Едно коло пред останатите противници од седмата квалификациска група македонската фудбалска репрезентација со дуелот во Словачка ги заврши квалификациите за Европското првенство во Португалија.

Конечно второто полувреме среќно за нас

Вест

Нашите со "петка"ги завршија квалификациите

Вест

Драганчо Димитровски ја прекина лошата серија

Утрински

Конечно бод и гол против Словачка

Дневник

Дневник А1 А1 А1 А1 Вест Вест Утрински

20 поврзани вести »

Средношколците Албанци и Македонци во Битола со ултиматум до Положани

А1 - 14.09.2003

Локалните партиски активисти на ДУИ и родителите на албанските ученици во Битола упатија писмо до МВР за да бидат прифатени сите неопходни мерки за преземање на сите неопходно мерки за мирно извршување на наставата. Родителите Албанци од министерот Положани побараа смена на директорот од ОУ „Гоце ...

Кичевските гимназијалци да си се вратат во Кичево

Вест

Битолчани против истурена албанска паралелка од Кичево во Битола

Утрински

Во случајот со "Арсени Јовков" се вклучува и заменик-министерот

Утрински

Албанската паралелка во "Водовод", битолските ученици на улица

Дневник

Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник Канал5 А1

20 поврзани вести »

УБИСТВОТО НА АРАФАТ ОПЦИЈА

Канал5 - 14.09.2003

Илјадници мажи, жени и деца ја пробдеале и третата ноќ пред седиштете на палестинскиот претседател Јасер Арафат во Рамалах. Насобраните, главно студенти и работници, велат дека немаат никакво оружје и дека се подготвени да го штитат својот л Илјадници мажи, жени и деца ја пробдеале и третата ноќ ...

Арафат: „Израел сака да ја уништи палестинската автономна власт“

А1

Израел упорен да го протера Арафат

Вест

Светот и Палестинците застанаа зад Арафат

Утрински

Абу Амар останува овде

Утрински

Дневник Канал5 А1 Утрински Канал5 Вест Утрински Вест

19 поврзани вести »

ДУИ ќе се грижи за безбедноста, СДСМ за економијата

Вест - 13.09.2003

МАЈТАП ДРЖАВА Партијата на Ахмети ја прифатила наредбата на министерот Хари Костов за еден месец да ги уапси Чакала и Бреза. ДУИ смета дека наредбата на министерот Костов промовирала нов стил на работа на коалиционата... Демократската унија за интеграција ја прифаќа фрлената ракавица од ...

Чакала и Бреза ќе ги апси МВР, а не ДУИ

Утрински

Костов сака да се шегува со сериозни работи

Утрински

ДУИ ја одби наредбата на Костов за апсење на командантите Бреза и Чакала

Дневник

Поучна приказна за Хари и за Хазби

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник Канал5 А1 А1 Канал5

19 поврзани вести »

Во Шведска референдум за воведување на еврото

А1 - 14.09.2003

Претпладне во Шведска започна референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат дали се за воведување на евро како национална валута која треба да ја замени Шведската круна. Пред неколку дена анкетите покажуваа дека мнозинството граѓани се против еврото, но по убиството на Шефот на дипломатијата ...

Фотографија на убиецот на Ана Линд во шведските медиуми

А1

Ана Линд добила заканувачки имејл, полицијата се уште трага по убиецот

Вест

Тапани и шупелки

Вест

Полицијата ги претресува дури и засолништата за бездомници

Утрински

Утрински А1 Вест Утрински Утрински Утрински Дневник А1

18 поврзани вести »

ЏОРЏ БУШ БАРА ПОМОШ

Канал5 - 13.09.2003

Џорџ Буш уште еднаш ја повика меѓународната заедница да се вклучи во изградбата на повоен Ирак. Слободните држави не можат да останат неутрални во борбата меѓу цивилизацијата и хаосот. Време е другите да се присоединат кон нас.

Париз, Берлин и Москва со нова спогодба за Ирак

Вест

Извештајот за Ирак ќе ја запечати кариерата на Хун?

Утрински

САД не ја намалуваат улогата во Ирак

А1

Еден загинат, 53 повредени во последниот напад врз силите на САД

Утрински

А1 Утрински Утрински Дневник Капитал Капитал Вест Вест

16 поврзани вести »

Плоштадот Македонија ќе се гради со увозен камен

А1 - 14.09.2003

4 дена по запирањето на градбата пред упрваната зграда на ЕСМ, инвеститорот „Лумикс“ ниту ја санирал ископаната дупка, ниту добил решение за нова локација. Иако предходно беше објавено дека оштетата ќе ја плати државата денеска градоначалникот Пенов дециден не се работи за парично обезштетување.

Министерот Ајдини одбива да одговори за "Лумикс"

Вест

Зградата пред ЕСМ ќе се сели кај Олимписки базен?

Дневник

„Лумикс“ ќе добие друга локација во центарот на Скопје

А1

Кој ќе го плати ова?

Вест

Дневник А1 Дневник Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Заврши фестивалот камерен театар „Ристо Шишков“ во Струмица

А1 - 14.09.2003

Во својата интерпретација на Марина Цветаева, Sвездана Ангеловска се наметнува со својата моќ за трансформација, наликувајќи притоа на растреперена руска бреза кревко, но моќно. Одсонувајки го на јаве сонот на најголемата тага скриената љубов. Целосно актерско остварување што ќе се памети.

Златен медалјон со Ристо Шишков за Sвездана Ангелоска

А1

Актерите во стартот на трката за "шишков"

Утрински

Унко, Велешани и Битолчани на "Шишков"

Вест

Голо актерско мајсторство

Утрински

Утрински Утрински Утрински Дневник Вест А1

11 поврзани вести »

Пандели Мајко: „На Македонија и` треба терапија“

А1 - 13.09.2003

„На Македонија и` треба повеќе терапија отколку политички принципи или дебати. Минавте низ период на траума и сега треба повеќе да мислите на човечките односи“, изјави во интервјуто за А1 министерот за одбрана на Република Албанија, Пандели Мајко.

Бучковски: Нема потреба од албански војници во Македонија

Утрински

Јадранската група пак се "крсти" во САД на патот кон НАТО

Дневник

Бучковски: „Добро е што проблемот е меѓу политичарите“

А1

Министерот Бучковски во еднодневна посета на Тирана

Утрински

Канал5 Утрински Утрински

8 поврзани вести »