TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-09-08 до 2003-09-14

Одложен изборот на новите членови на РСС

А1 - 12.09.2003

Пратениците од партиите од власта и од опозицијата во речиси двочасовната собраниска седница денеска не успеаја меѓусебно да се убедат дали предложените: Ленче Софорниевска, Мустафа Дардишта, Абдулселам Канзоски, Ангел Солев, Југослав Миленковиќ, Трајко Велјановски и Аќиф Османи се добар избор за ...

Вељаноски и Аќиф кандидати на Трајковски за РСС

Утрински

Вељановски и Аќиф предложени од Трајковски за РСС

А1

Владини и семејни врски за новиот состав на РСС

Вест

Утврдени пет кандидатури за РСС, опозицијата не гласаше

Утрински

Канал5 А1

7 поврзани вести »

Михаел Шумахер победник на трката за големата награда на Италија

А1 - 14.09.2003

Петкратниот светски шампион Михаел Шумахер по тримесечниот пост, забележа победа во Формула 1 првенството. Триумфираше на трката за големата награда на Италија и направи предност од три бода во вкупниот поредок пред денеска второпласианит и конкурент за титулата Хуан Пабло Монтоја.

Михаел Шумахер ја освои пол позицијата на Монца

А1

Шуми контра притисокот на Вилијамс и на Мекларен

Вест

Шуми во Монца го прекинува постот

Утрински

Шумахер и Монтоја ветуваат фер трка и без тимски наредби

Дневник

А1 Утрински

7 поврзани вести »

И власта и опозицијата гледаат во МРТ партиски сервис

А1 - 13.09.2003

Радиодифузната такса да не ја плаќаат граѓаните, туку МРТ да се финансира од буџетот, предложи вчера опозицијата како контра предлог на владиниот закон радиодифузната такса да се наплаќа заедно со струјата на иста сметка во еден заеднички пресметан износ.

ВМРО-ДПМНЕ предлага нов закон за радиодифузија

Утрински

Наместо од џебот на граѓаните, радиодифузната такса треба да се плаќа од државниот буџет

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог-закон за радиодифузија

А1

Претседателот Трајковски повторно со можност да не го потпише указот

Утрински

Утрински А1

7 поврзани вести »

Хотелот на Артим во Бирмингем под обезбедување

Вест - 13.09.2003

ФУДБАЛ- ПО ОБВИНУВАЊАТА ОД ДЕЈВИД БЕКАМ Капитенот на нашата фудбалска репрезентација Артим Шаќири, преку неговиот клуб, Вест Бромвич Албион упати протестно писмо до асоцијацијата на англиските спортски новинари, во кое демантира дека на натпреварот Македонија -Англија, се заканувал со смрт на ...

Шаќири писмено им се обрати на англиските новинари

Утрински

Зошто се се извртува кога Бекам ќе каже нешто?

Дневник

Бекам го обвини Шаќири за закана со убиство

Вест

Бекам: Еден фудбалер ми кажа - вечерва ќе умреш

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Еден загинат и тројца повредени американски војници во Фалуџа

А1 - 14.09.2003

Еден американски војник загина, а тројца се повредени денеска, откако воен конвој наиде на мина поставена на пат во градот Фалуџа, на 50 километри од ирачката престолнина Багдад, потврдија американски воени извори во Ирак. Очевидци изјавија дека од експлозијата е уништено најмалку едно возило на ...

Американците по грешка убија осум ирачки полицајци

Утрински

Американците по грешка убија 10 ирачки полицајци

Дневник

Американски војници по грешка убиле 10 ирачки полицајци

А1

АМЕРИКАНЦИТЕ ПО ГРЕШКА УБИЈА 10 ИРАЧКИ ПОЛИЦАЈЦИ

Канал5

А1

6 поврзани вести »

Брисел со став мисијата на „Конкордија“ завршува на 15-ти декември

А1 - 14.09.2003

Покрај последната мини безбедносна криза во кумановско-липковскиот регион, генерално, расположението во Брисел е мисијата на „Конкордија“ во Македонија да заврши во предвидениот рок на 15-ти декември, соопштуваат извори на А1.

ЕУ е далеку, а со странски сили - подалеку

Дневник

"Конкордија" се подготвува да им отстапи место на европолицајците

Дневник

„Конкордија" си оди, Македонија сака помала цивилна мисија

Утрински

ТРАЈКОВСКИ: "КОНКОРДИЈА" ЗАМИНУВА НА 15 ДЕКЕМВРИ

Канал5

А1

6 поврзани вести »

ЕУ го стави Хамас на списокот терористички организации

Вест - 12.09.2003

БРИСЕЛ (Ројтерс) - Европската Унија вчера се согласи да ја стави палестинската милитантна група Хамас на својата црна листа на терористички организации. Одлуката на амбасадорскиот совет на ЕУ доаѓа една недела откако палестински бомбаши-самоубијци убија 15 луѓе во Израел, а Израелците неуспешно се ...

ЕУ ја стави Хамас на списокот на терористички групи

Утрински

ЕУ го прогласи Хамас за терористичкa организациja

А1

Ранет висок водач на Хамас, неговиот син убиен

А1

Духовниот лидер на Хамас се закани со нови напади врз Израел

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

ОКТА демантира дека е поврзана со неодамна исчезнатите цистерни

Утрински - 13.09.2003

РЕАКЦИЈА Рафинеријата ОКТА демантира дека има каква било врска со исчезнатите цистерни по кои Министерството за внатрешни работи трага веќе два месеца, како што претходно беше изнесувано од некои медиуми. ?ОКТА никогаш не била вклучена во транспортот на деривати за странскиот пазар и не може да ...

"Луна" од Арачиново им конкурира на "Окта" и "Макпетрол"

Вест

Нафтен товар за извоз излеан во приватни бензински пумпи

Дневник

МВР два месеца ги бара исчезнатите цистерни на "Окта"

Вест

Исчезна шверцуваната нафта на патот за Косово

Утрински

Капитал

6 поврзани вести »

Холкери ќе бара согласност од косовските лидери за дијалог со Белград

А1 - 13.09.2003

Пред одржувањето на состанокот на Контакт групата за Косово, шефот на УНМИК Хари Холкери ќе побара од лидерите на косовските Албанци да потпишат писмо за согласност за отпочнување дијалог со Белград, пишува денеска приштинскиот весник „Зери“.

Човиќ: „Дијалогот Белград - Приштина ќе започне во ноември“

А1

Робертсон го осудува насилството на Косово

А1

Холкери бара поголема одговорност од локалното население

А1

Жртви на картографијата

Утрински
5 поврзани вести »