TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-09-08 до 2003-09-14

Кредитна линија од 4,9 милиони евра за земјоделците и за малите бизниси

Вест - 13.09.2003

НОВИ КРЕДИТИ ОД ХОЛАНДСКАТА ВЛАДА Кредитната линија ќе се реализира преку Стопанска банка АД Скопје, ИК банка АД Скопје, Тутунска банка АД Битола и штедилницата "Можности", а треба да се искористи до крајот на 2006 година Владата на Кралството Холандија во Македонија ќе финансира втора кредитна ...

За малите и за микро бизниси кредитна линија од 4,9 милиони евра

Утрински

Ќе се одобруваат заеми за мали бизниси од 10 до 75 илјади евра

Утрински
3 поврзани вести »

Запленети 12 тони овошје, алкохол и дигитрони скриени во железо

Вест - 12.09.2003

ЦАРИНИЦИТЕ ВО СТРУМИЦА И ГРАНИЧНИОТ ПРЕМИН ДЕЛЧЕВО ОТКРИЛЕ СЛУЧАИ НА ФАЛСИФИКУВАЊЕ И ИЗМАМА Завчера, мобилната служба на Царинската управа на Македонија открила случај на фалсификување и измама, на Царинскиот терминал во Струмица.

Запленето криумчарено овошје,дигитрони и алкохол

Дневник

Струмички „Мултиплод“ лажно увезувал лимони

А1
3 поврзани вести »

Се самоуби во протест против Светската трговска организација

Дневник - 12.09.2003

КАНКУН, МЕКСИКО Јужнокорејски државјанин завчера се самоуби протестирајќи против самитот на Светската трговска организација, кој се одржува во мексиканското одморалиште Канкун, јави Ројтерс. Кореецот Ли Кјунг-хае се качил на полициска барикада веејќи знаме "СТО ги убива селаните".

Македонија, сепак, без своја делегација во Канкун

Утрински

Тешка битка за намалување на трговските бариери

Утрински
3 поврзани вести »

Шпанија и Литванија ќе се борат утревечер за титулата на ЕП за кошаркари

А1 - 13.09.2003

Шпанија и Литванија ќе се борат утревечер за титулата на 33 Европско Првенство за кошаркари што се одржува во Шведска. Во пресметката за златниот медал се најдоа двете единствени непоразени репрезентации на евробаскетот. ...

Шпанија и Италија се последни полуфиналисти на ЕП во кошарка

А1

Познати првите полуфиналисти на ЕП во кошарка

А1
3 поврзани вести »

Адеми си замина од ДУИ незадоволен од функциите

Утрински - 12.09.2003

НДП Џевад Адеми повеќе не е член на Централното претседателство на ДУИ, откако поднел оставка на функцијата. Адеми е поранешен генерален секретар на НДП, партија која во јуни годинава се обедини со ДУИ. Како причина за повлекувањето Адеми го навел непочитувањето на склучениот договор за ...

Џеват Адеми поднесе оставка до ДУИ

А1

Единаесет Жигосани

Капитал
3 поврзани вести »

Крег Џенес: Владата знае што прави и ја има нашата поддршка

Вест - 09.09.2003

Шефот на ОБСЕ вели оти тој не би рекол дека во ДУИ не се задоволни од настаните, туку дека се во тешка ситуација ОБСЕ ги поддржува државните институции во борбата со криминалот и таквата поддршка ќе продолжи да ја дава и во иднина, изјави вчера шефот на мисијата амбасадорот Крег Џенес.

НАТО, ОБСЕ и ЕУ ги очекуваат резултатите од истрагата на нивните тимови

Утрински

Џенес: „Владата знае што прави“

А1
3 поврзани вести »

Скопје затрупано со градежен шут

Вест - 11.09.2003

СКОПСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ НЕ ГИ БАРААТ КОМУНАЛЦИТЕ "Комунална хигиена" се жали дека ни еден општински градоначалник не побарал од него да расчисти некоја депонија, иако речиси нема место во градот каде што не се трупа градежен отпаден материјал Во Скопје речиси нема улица, паркиралиште или тревна ...

Полицијата ќе казнува за фрлање шут

Дневник

Тревник во "Јане Сандански" претворен во депонија за градежен шут

Дневник
3 поврзани вести »

Иран треба да се изјасни за своето нуклеарно оружје до 31 октомври

Утрински - 13.09.2003

САД успешно лобираат за строгата нацрт-резолуција на ОН за Техеран ВИЕНА - САД имаат повеќе од дваесетина сојузници за да ја принудат нуклеарната агенција на ОН да го утврди 31 октомври како краен рок за Иран да покаже дека не развива тајно нуклеарно оружје.

ИАЕА МУ ДАДЕ НА ИРАН ВРЕМЕНСКИ РОК ЗА РАЗОРУЖУВАЊЕ

Канал5

На тапет нуклеарното досие на Техеран

Утрински
3 поврзани вести »

Битката за сопственост врз МХК "Злетово" се сели во Судот

Дневник - 12.09.2003

ПОЛИТИКАТА КРЕНА РАЦЕ ОД ТОПИЛНИЦАТА во велес Доверителите во МХК "Злетово" се поделени во врска со иднината на велешкиот гигант Обвинувањата против Славко Петров, министерот за земјоделство, за увозот на вештачко ѓубриво од Србија со, наводно, сомнителен квалитет и шпекулациите дека Илија ...

Министерот Петров увезува сомнително вештачко ѓубриво

Вест

Се жнее тоа што се сее - велешката агонија (2)

Капитал
3 поврзани вести »

Хулигани демолирале автобус на ЈСП

А1 - 13.09.2003

Хулиганска постапка на неодговорни жители во скопската населба Драчево. Се уште непознати лица во недостаток на попаметна работа ноќеска во период од полноќ до 4 часот утрината демолирале автобус на Јавното сообраќајно претпријатие.

Две лица повредени во судар на автобуси од ЈСП и „Пролетер“

А1

ЈСП бара помош од полицијата против хулиганите

Дневник
3 поврзани вести »