TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-09-08 до 2003-09-14

Отворен нов македонски конзулат во Детроит

Утрински - 11.09.2003

Дипломатија Скопје - Во Детроит официјално почна да работи новиот Генерален конзулат на Македонија, чија цел е динамизирање на процесот за дипломатско претставување на нашата земја во САД. "Генералниот конзулат во Детроит треба да придонесе за натамошното развивање на досегашниот позитивен тренд на ...

Нов Конзулат на Македонија во Детроит

А1
2 поврзани вести »

Пијани службеници на Руската амбасада во Сараево пукале во минувачи

Вест - 10.09.2003

Сараево, - Двајца службеници на руската Амабасада во Сараево пукајќи од воздушен пиштол повредиле случаен минувач, а една дијабола истрелале и врз полицајците кои дошле да извршат увид. Според полицискиот извештај, по инцидентот руските службеници се обиделе да избегаат со возило со дипломатски ...

Службеници на руската амбасада во Сараево пукале во минувачи

А1
2 поврзани вести »

Ферид Мухиќ претседател на Советот за култура

Вест - 12.09.2003

Професорот Ферид Мухиќ од Филозофскиот факултет е именуван за претседател на Советот за култура, стручно и советодавно тело на министерот за култура, што вчера имаше прва конститутивна седница. За членови се назначени: скулпторот Беди Ибрахим, професор на Факултетот за ликовна уметност, филмскиот ...

Формиран Совет за култура на чело со Ферид Мухиќ

Дневник
2 поврзани вести »

Почина писателот Елијас Петропулос

Вест - 11.09.2003

Скопје, 11 септември (МИА) - На 75-годишна возраст, завчера во Париз почина големиот грчки писател и публицист Елијас Петропулос, автор на шеесетина книги од областа на фолклористиката, балканската духовна, цивилизациска и политичка историја.

Замина човекот што бараше признавање на Македонија

Утрински
2 поврзани вести »

Ламбе и Весна осомничени за злоупотреба на 350 милиони денари

Вест - 11.09.2003

НОВИ КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ Ексдиректорот на ЕСМ Ламбе Арнаудов и директорката на "Табак осигурување" Весна Таковска, изигрувајќи ги пропишаните правила за осигурување и реосигурување, злоупотребиле, а потоа Таковска и присвоила МВР вчера поднесе кривична пријава против Ламбе Арнаудов (52), екс- директор ...

Кривични пријави против Арнаудов и Таковска

А1
2 поврзани вести »

ФИА ги одобри новите гуми на Мишелин

Утрински - 11.09.2003

За претстојната Ф1-трка за Големата награда на Италија На трката за Големата награда во Формула 1 во Монца овој викенд нема да има дисквалификување на ниту еден тим што ќе ги користи гумите на Мишелин, бидејќи ФИА ги одобри новите гуми што францускиот производител планира да ги користи на трката.

ФИА ги одобри новите гуми на Мишелин

А1
2 поврзани вести »

Дел Понте вели годинава мора да се уапсат Младиќ, Караџиќ и Готовина

Вест - 13.09.2003

Хаг, 13 септември (АП) - Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла Дел Понте вчера изјави дека обвинетите Радован Караџиќ, Ратко Младиќ и Анте Готовина мора до крајот на годинава да бидат уапсени и предедани на Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија.

Дел Понте: „Владите да ги предадат Готовина, Младиќ и Караџиќ“

А1
2 поврзани вести »

Стечајните судии во источна Македонија под истражна лупа

А1 - 14.09.2003

Стечајните судии практикуваат грубо кршење на законитоста при извршната постапка. Овие тврдења ги пласираат учесници на јавни тендери за продажба на фирми со општествен капитал. Фирмите кои се предмет за продавања се нудат на купувачот кој нуди најголема цена, но најчесто се случува првично ...

Стечајните судии ја прекршувале извршната постапка

А1
2 поврзани вести »

Концерт на "Молоко"

Дневник - 13.09.2003

ИДНИОТ МЕСЕЦ во скопЈе Групата "Молоко", една од најголемите европски музички атракции, на 12-ти идниот месец ќе одржи концерт во Скопје. На концертот групата ќе го промовира својот нов албум *"Статуес". Местото на концертот и цената на билетите ќе бидат објавени ...

„Молоко“ доаѓа во Македонија

А1
2 поврзани вести »

САД ја поддржуваат акцијата на македонските безбедносни сили

Утрински - 10.09.2003

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ ВаШингтон - САД ја поддржуваат легитимната акција на македонската Влада против одметнатите вооружени групи што сакаат да ги поткопаат мирот и стабилноста во Македонија, изјави портпаролот на американскиот Стејт департмент, Ричард Баучер.

САД ја поддржуваат акцијата на македонските безбедносни сили

А1
2 поврзани вести »