TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-09-22 - 2003-09-28

Тони Блер ќе се кандидира по трет пат за премиер

А1 - 28.09.2003

Британскиот премиер Тони Блер изјави дека планира по трет пат да се кандидира за премиерската функција и покрај тоа што резултатите од последните анкети покажуваат оти тој, пред се поради војната во Ирак, се повеќе ја губи популарноста кај британските гласачи.

Буш и Путин се сретнаа во Кемп Дејвид

А1

Осуммина загинати во минофрлачки напад врз пазар

Утрински

Ирачаните добија краен рок за донесување устав

Утрински

ОН се повлекуваат од Ирак

Вест

Утрински А1 Утрински Утрински Дневник Канал5 Вест Утрински

28 поврзани вести »

Вардарово кукавичко гнездо во Рим

Утрински - 26.09.2003

Фарко Шакири Да се игра против Рома, италијанскиот и светскиот фудбалски гигант на легендарниот "Олимпико", е голема работа. Рејтингот и имиџот на ?римската волчица" за секого е повеќе од мотив, можност во тој двобој да се даде с? од себе, можност во вечниот град да се стане вечен фудбалски херој, ...

Вториот тим на Рома го приземји "Ер" Вардар

Дневник

Катастрофа на црвено-црните

Утрински

Македонските фудбалери "плачат" за психолог

Дневник

Вардар понижен на "Олимпико"

Вест

А1 Вест Канал5 Дневник Утрински А1 А1 Дневник

18 поврзани вести »

УЕФА ја казни ФФМ за расистички навреди со 25.000 швајцарски франци

Утрински - 27.09.2003

Европската куќа на фудбалот ги санкционира испадите на мечот Македонија - Англија Емил Китановски Фудбалската федерација на Македонија заработи парична казна од 25.000 швајцарски франци, поради како што се вели во образложението на одлуката на УЕФА кое пристигна вчера во просториите на ФФМ, ...

УЕФА ја казни ФФМ со 25.000 "швајцарци"

Вест

Палењето на знамето и расизмот ќе не чини 25.000 франци

Дневник

Парична казна од 25.000 швајцарски франци доби ФФМ

А1

Митровски: Обвинувањата на Камчев не држат

Утрински

Вест Вест Дневник Утрински Вест А1 А1 Дневник

17 поврзани вести »

Не барам алиби за поразот

Дневник - 27.09.2003

ТОМОВСКИ, МЕНАЏЕРОТ НА ЦЕМЕНТАРНИЦА - Не барам алиби за поразот од Ланс со обвинувањата кон ФФМ што не го променила календарот на натпревари на наше барање - вели менаџерот на Цементарница 55, Драган Томовски. - Вината секогаш прво ја барам кај себе.

Цементарница загуби во судиското прдолжение

Вест

Томовски: За поразот е виновна ФФМ!

Дневник

Несреќен финиш за "цементарците"

Утрински

Болно враќање на македонскиот фудбал во суровата реалност

А1

А1 А1 Утрински Дневник Вест Дневник А1 А1

16 поврзани вести »

Поддршка од Путин за целосна стабилизација на Македонија

Утрински - 27.09.2003

Трајковски и Митрева на Генералното собрание на ОН Развојот на билатералните односи меѓу Македонија и Русија и можностите за продлабочување на сите видови соработка, со посебен акцент на економијата беа главна тема на завчерашната средба во Њујорк на претседател Борис Трајковски со неговиот руски ...

Трајковски се сретна со Путин, Арен и Мушараф

А1

Југоисточна Европа останува во антитерористичката коалиција

Дневник

Рамковниот договор ја врати виталноста на Македонија

Утрински

Македонија останува во коалицијата на САД за Ирак

Утрински

А1 А1 Канал5 Утрински Вест Канал5 Канал5 Дневник

14 поврзани вести »

Обвинителството го презеде "случајот ОКТА"

Утрински - 27.09.2003

Јавниот обвинител потврди дека до нив стасала иницијативата за кривично гонење на лицата кои го склучувале Договорот за ОКТА Антикорупциската комисија вчера до Јавното обвинителство на Република Македонија достави иницијатива за поведување кривична постапка против учесниците во склучувањето на ...

Стојменов: Потписот на Договорот за ОКТА е ставен по усвојувањето од парламентот

Утрински

Од "Окта" приведувани заменик-директори, возачи, обезбедувачи...

Дневник

За ОКТА се одговорни потписниците на Договорот и на Меморандумот

Утрински

Георгиевски: Власта киднапира луѓе од "Окта" за да сведочат против мене

Дневник

Вест Утрински А1 А1 А1 Утрински Вест А1

13 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Изборот на Софрониевска го нарушува независното судство

А1 - 27.09.2003

Со изборот на Ленче Софорониевска за претседател на Републичкиот судски совет се нарушува независноста на судството и се загрозува демокартијата, смета Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Оваа партија го смета за класичен непотизам, како што го нарекуваат, „случајот на браќата Благоја и Илија ...

Ќерката на Ленче Софрониевска ќе продолжи со адвокатурата

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ: Тешка процедурална грешка при изборот на членови на РСС

А1

Софрониевска стави клуч на адвокатската канцеларија

Дневник

Заклетва

Вест

Утрински А1 Дневник Утрински Дневник А1

11 поврзани вести »

Билет повеќе за ноќните проекции

Дневник - 27.09.2003

ФЕСТИВАЛ на филмската камера "БРАЌА МАНАКИ" Утре ќе бидат познати добитниците на наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера 300 Ноќните проекции на филмови - дел од програмата на фестивалот на филмската камера "Браќа Манаки" - се најинтересни за битолската публика, која за нив бара билет повеќе.

На отворањето на "Манаки" министерот Стефановски го качија во кабрио

Вест

Министерот за култура вети интензивна филмска продукција

Утрински

Фестивалот е можност за зближување со странските кинематографии

Дневник

Со Годар снимив "само" 15 филма

Утрински

Вест Дневник А1 Утрински Вест Дневник

11 поврзани вести »

Засега, универзитетот треба да се држи понастрана од "Тетово табак"

Утрински - 27.09.2003

Реакција на амбасадорите на ОБСЕ, НАТО, ЕУ и на САД "Прашањето на сопственоста на тутунската фабрика е долгорочен правен спор кој треба да биде разрешен по судски пат. Оттаму, работата која се одвива на местото на настанот треба веднаш да запре и просториите треба да останат слободни, а местото ...

Владата побара поништување на уписот на акции на "Тетово табак"

Утрински

Комбинатот е сопственик на Зградата на "Тетово табак"

Дневник

Командант Баци тврди дека зградата на "Тетово табак" е негова

Дневник

Тетовскиот универзитет не ни помислува да се исели од Монополот

Утрински

Утрински Дневник Утрински Вест А1 Вест

11 поврзани вести »

Битолските средношколци времено ги замрзнаа протестите

Вест - 27.09.2003

Координаитвното тело на битолските средношколци по вчерашниот состанок ги повика сите ученици од средните училишта да се вратат на настава. Ваквата одлука како што стои во соопштението доаѓа по саботниот состанок со заменикот на Азис Положани, Тале Керамиџиоски, кој на средбата им ветил дека во ...

Средношколците со нов ултиматум до Владата

Дневник

Улични протести на дебарските средношколци-Албанци

Утрински

Средношколците Албанци во Дебар повторно на уличен протест

А1

Битолските советници ја осудија манипулацијата со средношколците

Утрински

А1 А1 Утрински Вест Утрински Дневник

11 поврзани вести »