TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Сирија ќе се брани ако Израел повторно ја нападне

А1 - 11.10.2003

Сирија има право на самоодбрана, доколку Израел повторно да ја нападне нејзината територија, како што тоа го стори минатиот викенд, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи. „Во случај на повторување на израелската агресија, Сирија има право да преземе мерки за самоодбрана“, ...

Убиени шестмина Палестинци во бегалски камп во Газа

Утрински

Израелците го отруле Арафат!?

Дневник

ТРОЈЦА ПАЛЕСТИНЦИ БЕА УБИЕНИ ВО ОПЕРАЦИЈА НА ИЗРАЕЛСКАТА АРМИЈА ВО РАФАХ

Канал5

Израел ги уништува подземните тунели од Газа до Египет

А1

Вест Вест А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

27 поврзани вести »

Бранко немаше време за проблемите во "Арсени Јовков"

Вест - 11.10.2003

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ МАКЕДОНЦИ НА ПРОТЕСТИ СО РОДИТЕЛИТЕ Средношколците и родителите сакаа лично премиерот да им објасни зошто им се одземаат училниците за кабинетска настава за да се сместат во нив албанските паралелки, но тој немаше време да ги прими зашто имал стра Средношколците од ДСУ "Арсени ...

Протестите од улица се префрлаат во училиште

Утрински

Протести само во училиштето

Дневник

Средношколците повеќе нема да протестираат

А1

Неоправдани за учениците што протестираат

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест

23 поврзани вести »

Македонската фудбалска репрезентација одигра 0:0 со Украина

А1 - 11.10.2003

Македонската фудбалска репрезентација одигра 0:0 со Украина, во пријателскиот натпревар денеска во Киев. 90 минути издржа нашата одбрана во оваа средба, во која селекторот Драган Канатларовски имаше можност за силна проверка на играта во дефанзива.

Цапар ќе се обиде да му го расипе дебито на Блохин

Вест

Добра игра за враќање на самодовербата

Утрински

Фудбал: Комплетиран националниот состав пред пријателскиот меч со Украина

А1

Канатларовски: Шевченко и другарите нема да се наиграат

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински А1 Вест Утрински Дневник

19 поврзани вести »

Зоран Трпевски, директор на Станбеното претпријатие

Вест - 11.10.2003

ИЗВРШНИОТ ОДБОР НА ЛДП ГО ПОСЛУША ЛИДЕРОТ Извршниот одбор на Либералдемократската партија го послушал лидерот Ристо Пенов и се согласил Зоран Трпевски да биде наследникот на Дарко Бабамов во директорската фотелја на Јавното претпријатије за стопанисување со станбен и деловен простор.

Зоран Трпески предложен за директор на станбеното претпријатие

Утрински

Бабамов ќе лета од станбеното

Дневник

Зоран Трпевски на местото на Бабамов

Вест

Отпуштените ќе поднесат и судски тужби

Утрински

Дневник Утрински А1 Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник

14 поврзани вести »

Еклерите од "Жито леб" немале салмонела?

Утрински - 09.10.2003

По труењето на војниците "Изјавата дека стомачните тегоби на војниците се јавиле како резултат на консумирање еклери се неточни и неосновани, бидејќи на 2 октомври, покрај за гарнизонот во Штип, еклери се дистрибуирани и во повеќе продавници од каде што нема ниту една пријава од консументи кои тој ...

Случајот затруени војници со нова димензија

А1

Месото со кое се затруја војниците набавено без тендер

Вест

Сменет командантот на битолската касарна

Утрински

Војниците од Битола и Штип се затруле од говедско месо и еклери

А1

Вест Утрински Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Нов импулс за македонско - јапонските односи

Утрински - 10.10.2003

Трајковски во Токио Токио - Политичките односи меѓу Македонија и Јапонија треба да се збогатат со поинтензивна меѓупарламентарна соработка, оценија на вчерашните разговори претседател Борис Трајковски и министерот за финансии, Петар Гошев, со претседателот на јапонскиот парламент, Тамасуке ...

Вилма и Борис Трајковски кај јапонскиот император

Вест

Јапонија бара од Македонија листа на проекти за финансирање

Утрински

Трајковски кај царот Акихито

Дневник

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ЈА ЗАВРШИ РАБОТНАТА ПОСЕТА НА ЈАПОНИЈА

Канал5

Утрински Дневник Канал5 Канал5 Утрински Дневник Канал5

12 поврзани вести »

Пет милиони долари за апсењето на Анте Готовина

Утрински - 11.10.2003

Американска награда за хрватскиот бегалец ВАШИНГТОН - Владата на САД понуди награда од 5 милиони долари за апсење на хрватскиот генерал обвинет за воени злосторства, Анте Готовина. Готовина е третиот најбаран човек на Хашкиот трибунал.

Обвинение против Дел Понте

Дневник

Дел Понте незадоволна од соработката со Белград

А1

САД нудат 5 милиони долари за генерал Готовина

Вест

САД нудат 5 милиони долари за Готовина

Дневник

А1 А1 Дневник Утрински Утрински А1 Канал5

12 поврзани вести »

10 загинати, 40 повредени во инцидент во Багдад

А1 - 12.10.2003

Најмалку 10 лица загинаа, а околу 40 се повредени во денешната експлозија на автомобил-бомба во центарот на ирачката престолнина. Експлозијата се случила во близина на хотелот „Багдад“ во кој како што се верува, е сместен штабот на ЦИА.

ИРАК-ХАОС

Канал5

Двајца загинаа во заседа во Багдад

Вест

Милионска населба на Багдад се крена против Американците

Дневник

Бомбаш-самоубиец со автомобил уби седум лица

Утрински

Утрински Дневник Канал5 А1 Дневник Канал5 А1

12 поврзани вести »

Дали причините за изборот на Шварценегер ќе ги одредат и претседателските избори?

Утрински - 10.10.2003

Во Соединетите Американски Држави се отвори национална политичка дебата ЛОС АНЏЕЛЕС - Како што се смири очекуваната возбуда од изборот на Арнолд Шварценегер во земјата, едно прашање остана доминантно во националната политичка дебата: дали она што се случи тука ќе се прошири надвор од државата и ќе ...

Шварценегер ќе нема време да снима филмови

А1

Шварценегер стана гувернер на Калифорнија

Вест

Терминаторот Шварценегер го сомле актуелниот гувернер

Утрински

Шварценегер гувернер на Калифорнија

Дневник

А1 Утрински Канал5 А1 Дневник А1

11 поврзани вести »

Макрадули и Жерновски ги поддржуваат барањата на новинарите за кривичниот законик

А1 - 12.10.2003

Пратениците Јани Макрадули и Андреј Жерновски застанаа во одбрана на барањата на новинарите во врска со измените и дополнувањата на кривичниот законик. Тие денеска не настапија како претставници на политичките партии од кои доаѓаат, туку како што рекоа како пратеници кои сакаат да ја поттикнат ...

Клеветата и навредата нема да се казнуваат со затвор?

Утрински

За клевета и навреда казна од 500 до 1.000 евра

Вест

Нема посебно заштитена професија во Кривичниот закон

Утрински

Државата објави казни за медиумите

Дневник

Дневник Канал5 А1 Утрински Дневник Утрински

11 поврзани вести »