TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

Албанските иселеници бараат федерализација

Дневник - 09.10.2003

ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПОДЕЛБА Поранешниот политички лидер на ОВПМБ, Јонус Муслиу до крајот на неделава треба да се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети за да му ги пренесе барањата на албанската дијаспора и на дел од политичките структури на македонските Албанци за федерализација на Македонија со ...

Хоџа: Сакаме федерализација на Македонија

Утрински

НДП се реактивира

А1
3 поврзани вести »

Асфалтирани шест улици во Центар

Вест - 09.10.2003

Општина Центар информира дека ги асфалтираше улиците Пиринска, Радњанска, Ј.Х.Џинот, улица 67, Партение Зографски и Периша Савелиќ. Со овој зафат асфалтирани се 3 илјади квадратни метри, според Програмата за одржување на станбени и сервисни улици и со средства од ...

Асфалтирани неколку улици во Центар

Дневник
2 поврзани вести »

Сите почести за Ангелко Кировски

Вест - 06.10.2003

МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ АНДОНОВ - КОЛЕВ КОЧАНИ 2003 КОЧАНИ.- Во организација на БК Спартак, за време на викендот во Кочани се одржа меморијалниот турнир во борење слободен стил, Андонов - Колев. На турнирот на кој учествуваа 10 тина борачи до 18 години од повеќе клубови од нашата држава, ...

Сите почести за Ангелко Кировски

Утрински
2 поврзани вести »

Хрватска си ја прошири јурисдикцијата врз Јадранот

Утрински - 06.10.2003

Нов дипломатски спор меѓу Загреб и Љубљана Загреб - Хрватскиот сабор на предлог на владата на премиерот Ивица Рачан во петокот вечерта усвои еднострана одлука за прогласување на заштитна еколошко-риболовна зона во Јадранското море, за која одлука соседна Словенија смета дека е своеволно проширување ...

Хрватска прогласи своја зона во Јадранско Море

Дневник
2 поврзани вести »

Кук вели Блер знаел дека Ирак нема опасно оружје

Вест - 06.10.2003

Лондон, 5 октомври (Ројтерс) - Британскиот премиер Тони Блер знаел дека Ирак нема оружје за масовно уништување уште пред да почне воената интервенција во таа земја, тврди Робин Кук, поранешен министер за надворешни работи во написот што го објави "Сандеј тајмс".

Кук: Блер знаеше дека Ирак нема оружје за масовно уништување

Утрински
2 поврзани вести »

Дивац ја купува "Књаз Милош" со американски партнери

Утрински - 08.10.2003

Една од најуспешните српски компании пред стратегиска одлука БЕЛГРАД - Владе Дивац, заедно со уште неколку американски партнери, треба да ја купи "Књаз Милош", јавија белградските медиуми. Во минатата недела процедурата за купување на "Књаз Милош" само е отворена со давање согласност од страна на ...

Дивац го купи "Књаз Милош"

Дневник
2 поврзани вести »

Власите - најдобро интегрирани во Македонија

Утрински - 09.10.2003

ОЦЕНА Цирих - Под наслов "Исчезнатиот свет на Власите, напори за ревитализација во Македонија" швајцарскиот провладин весник на германски јазик "Ное цирхер цајтунг" објави текст посветен на животот на Власите во Македонија. Во анализата се наведува дека Власите, кои зборуваат јазик сличен на ...

Власите најдобро интегрирано малцинство во Македонија

А1
2 поврзани вести »

Пентагон под истрага за продажба на стара лабораторија за био оружје

Вест - 08.10.2003

Вашингтон, 8 октомври - Американскиот Врховен суд покрена истрага против Секретаријатот за одбрана на САД, поради продажба на лабораторија со двојна намена, која може да се користи и за создавање на биолошко оружје. Претставници на Врховниот суд под лажен идентитет преку Интеренет се обиделе да ...

Пентагон под истрага за продажба на стара лабараторија

А1
2 поврзани вести »

Бугарија отвора претставништво во Приштина

Дневник - 10.10.2003

СОФИЈА Бугарија најави дека ќе отвори дипломатско претставништво во Приштина за да го подобри контактот со бугарските полицајци распоредени на Косово, како и со цивилната и воената власт УНМИК и КФОР, јави МИА. Бугарското дипломатско биро во Приштина во почетокот ќе има само еден дипломат.

Бугарија отвора дипломатско претставништво во Приштина

А1
2 поврзани вести »

Груевски не се сеќава за договор на НПК за задржување на вработените

Утрински - 08.10.2003

По револтот на вработените поради најавените отпуштања во Национална платежна картичка НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА "Не се сеќавам дека постои договор со кој сопствениците на Националната платежна картичка се обврзуваат да ги задржат сите вработени од ова друштво во период од најмалку пет години по ...

Вработените на НПК тврдат дека не смее да има отпуштања пет години

Утрински
2 поврзани вести »