TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

За танцување нема пречки

Вест - 09.10.2003

КЕНДУКО, КОМПАНИЈА КОЈА МОЖЕ Во британската танчарска атракција Кендуко има 6-мина танчари, од кои тројца се хендикепирани, но нивната уметност е толку моќна што хендикепот не е пречка Британската танчерска компанија Кендуко во вчера и завчера настапи во Универзалната сала во Скопје со трилогијата ...

Танцот нема граници

Дневник

ТАНЦОТ КАКО ПОГЛЕД НА ЖИВОТ

Утрински

Лица со посебни потреби се и професионални танчери, но не кај нас

А1

Британските танчари од Кендуко со танц во колички

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

ДВА ДЕНА ДО ВИЕНА

Канал5 - 12.10.2003

Во пресрет на виенските разговори, Хавиер Солана ги предупреди и двете страни да постапуваат внимателно за да се избегнат тензии. Убеден сум дека учесниците во дијалогот ќе ги почитуваат своите обврски и ќе започнат со создавање на нови врск Во пресрет на виенските разговори, Хавиер Солана ги ...

Живковиќ: „Дијалогот Белград - Приштина победа на Србија“

А1

Косовските власти без конечна одлука за дијалогот

А1

Преговорите Белград-Приштина на 14 октомври во Виена

Вест

Комплетирана косовската делегација за преговори

А1

А1

6 поврзани вести »

Советот препорача отворање приватни музеи

Утрински - 10.10.2003

Прв состанок на Поткомисијата за културно наследство на Советот на Европа во Скопје Катерина Богоева Во Собранието на Република Македонија вчера беше одржан прв состанок на Поткомисијата за културно наследство на Парламентарното собрание на Советот на Европа, каде беа разменети мислења по ...

Стразбур ги отвори фондовите за културата во Македонија

Утрински

Документот за политиката на културата пред експертите

Дневник

Министерот Стефановски го презентираше извештајот за култура

Дневник

Министерот за култура ќе го презентира извештајот за културна политика

Утрински

Канал5

6 поврзани вести »

ФИБА ЕВРОПА ДАВА АКО И ДАДЕШ

Вест - 11.10.2003

КОШАРКА- ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КФМ ЛЕОНИД ГАЈДАЏИЕВ ТВРДИ : "ФИБА ЕВРОПА се однесува како проститутка, ако и дадеш пари веднаш ќе ти даде да играш во групата "А", изјави претседателот на КФМ, Леонид Гајдаџиев на барањето Здружението на кошаркарските клубови да се поведе акција Македонија да се најде во ...

Црвен картон за сите должници

Утрински

Охриѓани ќе гледаат кошарка во Струга

Дневник

Започна македонската кошаркарска сезона

А1

Гајдаџиев од денеска ќе ги брои парите од котизација

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Иранската адвокатка Ширин Ебади прва муслиманка со Нобелова награда за мир

Вест - 11.10.2003

Ширин Ебади ја доби Нобеловата награда за мир 2003 за нејзиниот придонес во борбата за правата на жените и децата во Иран и во светот ОСЛО, Норвешка, 11 октомври, (АП) - Иранската адвокатка Ширин Ебади, активистка за човековите права и демократијата, вчера ја доби Нобеловата награда за мир 2003 за ...

Иранска адвокатка ја доби Нобеловата награда за мир

Утрински

Иранката Ебади ја доби Нобеловата награда за мир

Дневник

Иранска писателка добитничка на Нобеловата награда за мир

А1

ШИРИН ЕБАДИ ДОБИТНИЧКА НА НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР

Канал5

А1

6 поврзани вести »

На Родман не му се оди од Загреб

Утрински - 08.10.2003

Презадоволен од престојот во хрватската престолнина Контроверзниот поранешен НБА играч Денис Родман одлучи да остане во Загреб уште неколку дена, откако многу му се допаднало во главниот град на Хрватска, а особено тоа се однесува на жените.

Безбедносни мерки пред утрешното сослушување на Брајант

Дневник

Денис Родман не сака да си замине од Загреб

А1

Денвер заинтересиран за Родман

Утрински

Родман направи шоу и во Загреб

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Одбележана годишнината од нападот во Бали

А1 - 12.10.2003

Австралискиот премиер Џон Хауард денеска на островот Бали ја предводеше комеморацијата во знак на сеќавање на 202 жртви, меѓу кои 88 австралиски државјани, кои пред една година загинаа во терористички напад. Два пополуарни ноќни клубови на овој остров беа лесна цел за муслиманската милитантна група ...

БАЛИ-ПОМЕН

Канал5

54 деца изгореа во сообраќајка во Индонезија

Вест

Изгореа 54 ученички во Индонезија

Утрински

Изгоре автобус со 50 деца

Дневник

А1

6 поврзани вести »

НИП "Нова Македонија" оди во ликвидација

Дневник - 11.10.2003

ПО ТРИМЕСЕЧНА АГОНИЈА Новинско-издавачката куќа "Нова Македонија" ќе биде ликвидирана за две недели, кога ќе биде доставен и официјалниот предлог за затворање на најголемата издавачка куќа, дознава "Дневник". Тогаш вработените ќе имаат можност да ги искористат придобивките од аранжманот ФЕСАЛ 2, а ...

Трампата плати за трафики без виза од доверителите

Утрински

Трафиките на НИП-от се дадени под хипотека за плати

Утрински

Повлечени решенијата за принуден одмор

Дневник

Синдикатот и забрани влез на стечајната управничка

Утрински
5 поврзани вести »

Тетовскиот универзитет не сака да се спои со Штуловиот

Утрински - 10.10.2003

Според ректорот на универзитетот од Мала Речица, Неџбедин Беадини ТАМАРА ГРНЧАРОСКА "Од почетокот, веќе десет години, бараме да бидеме трет универзитет во државава и да бидеме финансирани од Буџетот на државата. Тоа беше нашата цел и тоа е постигнато", изјави за "Утрински весник" ректорот на ...

Тетовскиот универзитет легализиран од политички причини

Вест

Франција ќе инвестира 300.000 евра во Штуловиот универзитет

Утрински

Француски професори на Штуловиот универзитет

Дневник

Терал: „Универзитетот на ЈИЕ со мултикултурен предзнак“

А1
5 поврзани вести »

Човиќ: „Ставовите на Холбрук безначајни“

А1 - 07.10.2003

Потпретседателот на српската влада Небојша Човиќ како „минорни“ ги оцени ставовите на поранешниот американски дипломат Ричард Холбрук за независност на Косово. „Не треба да им се придава значење на таквите залагања на Холбрук, бидејќи официјалниот став на САД, Европската унија и на другите ...

Србите се свесни дека го загубиле Косово

Утрински

Холбрук и Кушнер - Балканот има потреба од внимание

Канал5

Холбрук: „Делегацијата на Приштина треба да биде на највисоко ниво“

А1

Холбрук бара Американците да останат на Балканот

Дневник
5 поврзани вести »