TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-10-06 до 2003-10-12

"Логин системи" нов партнер на "Хјулит Пакард"

Вест - 09.10.2003

АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ ЈА ШИРИ МРЕЖАТА ВО МАКЕДОНИЈА "Логин системи" од Скопје и гигантот "Хјулит Пакард" вчера го објавија нивното партнерство, со што "Логин системи" и официјално е новиот дистрибутер на производите на ХП во Македонија.

„Логин системи" дистрибутер на производите на „Хјулит Пакард"

Утрински

Производите на "Хјулид Пакард" само кај "Логин системс"

Дневник
3 поврзани вести »

Македонија кандидат и за ЕП за јуниори

Утрински - 08.10.2003

Шести Вонреден конгрес на Европската ракометна федерација На сопствената кандидатура за домаќин на Европското првенство 2006 за сениорки Македонија на 6. Вонреден конгрес на Европската ракометна федерација и на 5. Претседателска конференција на ЕХФ во Виена и го додаде и барањето за организација на ...

РФМ ја престави кандидатурата за домаќин на ЕП 2006

Вест

Македонија го почна лобирањето за ЕП 2006

Дневник
3 поврзани вести »

Првото коло од машкото првенство одложено

Вест - 09.10.2003

И ПОКРАЈ СИТЕ ОБИДИ ВИКЕНДОВ ДА СЕ ИГРА ОДБОЈКА По одложувањето на првото коло од женското одбојкарско првенство, вчера комесарот за натпреварување при ОФМ, Јосиф Василевски, донесе одлука за одложување и на почетокот на машкиот шампионат.

Машкото одбојкарско првенство одложено за 18 и за 19 октомври

Утрински

Стартот ќе биде одложен?

Дневник
3 поврзани вести »

До крајот на годинава Македонија ќе поднесе кандидатура во ЕУ

Утрински - 11.10.2003

Оптимистичка најава на Радмила Шекеринска во Солун Од нашиот известувач Борис Георгиевски Солун - ?До крајот на годинава Македонија ќе ја поднесе кандидатурата за членство во ЕУ. Тоа ќе покаже дека сме решени да ги преземеме нашите обврски.

Фонд во чест на студентот Борјан Таневски

Дневник

Формирана Фондација „Борјан Таневски"

Утрински
3 поврзани вести »

Осомничениот убиец на Ана Линд останува во притвор

Вест - 10.10.2003

Стокхолм, 10 октомври (АП) - Првостепениот суд во Стокхолм вчера го отфрли барањето за ослободување од притвор на Мијаило Мијаиловиќ оосомничен за убиството на шведската министерка за надворешни работи Ана Линд и им одобри на судските органи дополнителни две недели да ја довршат истрагата.

Осомничениот за убиството на Линд останува во притвор

А1

ДНК резултатите ги потврдиле сомнежите за убиството на Линд

А1
3 поврзани вести »

ТЕАТАРСКИ ПРЕМИЕРИ ВИКЕНДОВ

Вест - 10.10.2003

"Магдо љубов моја" во Универзална Во Универзална сала, вечерва (20 ч.) ќе биде изведена "Магдо љубов моја" од Сашо Насев, во режија на Димитар Станковски. Претставата премиерно беше изведена на "Охридско лето" и е ко-продукциски проект на Драмата на Македонскиот народен театар и Универзална сала.

"Магдо љубов моја" премиерно на матичната сцена во Универзална

Утрински

"Магдо, љубов моја", во режија на Димитар Станковски

Дневник
3 поврзани вести »

Арнаудов куртули за две, но останува најтешкото обвинение

Утрински - 07.10.2003

Обвинителството потврди дека е отфрлена кривичната пријава против ексдиректорот на "Елекстростопанство" за осигурувањето Гордана Дувњак Основното јавно обвинителство на Скопје вчера и официјално ја потврди веста што ја обелодени опозициската ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата одржана викендов, дека ...

Отфрлени кривичните пријави за Ламбе Арнаудов и Весна Таковска

Вест

Власта криела дека се отфрлени пријавите против Арнаудов и Таковска

Дневник
3 поврзани вести »

Во Франкфурт за првпат ќе може и да се купи книга

Вест - 08.10.2003

ПОЧНА НАЈГОЛЕМИОТ ЛИТЕРАТУРЕН САЕМ ВО СВЕТОТ ФРАНКФУРТ, (АП) - Посетителите на Саемот на книгата во Франкфурт оваа година ќе можат да прават повеќе од обично прелистување на најновите понуди на издавачките куќи. Сега првпат по 55 години откако постои саемот тие ќе можат и да купуваат книги.

Македонија ќе се претстави со 400 наслови од 30 книгоиздателства

Утрински

Македонска издаваштво презентирано преку 400 наслови

Дневник
3 поврзани вести »

Макрото Леку се соочи со девојките

Дневник - 09.10.2003

СУДЕЊЕ ВО БИТОЛА Маринела Таланга од Романија и Светлана Чекин од Молдавија вчера беа распрашувани на третото продолжение од судењето на макрото Дилавер Бојку Леку во битолскиот суд. Судењето беше затворено за новинарите и за јавноста.

Леку се соочи со сведоците

Канал5

Против Бојку и остантите обвинети сведочеа две танчерки

А1
3 поврзани вести »

Почна со работа фудбалската академија "Ѓорѓи Христов"

Вест - 08.10.2003

ВЧЕРА ВО БИТОЛА БИТОЛА.- Вчера во Битола почна со работа фудбалската академија "Ѓорѓи Христов". На првиот тренинг под раководство на тренерот Сашо Илиевски продефилираа околу 100-тина фудбалски надежи од 7 до 16 годишна возраст на кои нашиот фудбалски интернационалец и репрезентативец им посака ...

Ѓорѓи Христов ја отвори фудбалската академија

Утрински

Академијата отворена на "ќумурното игралиште"

Дневник
3 поврзани вести »