TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Битката за Косово нема да ја одмине Македонија

Дневник - 18.10.2003

павле траЈанов На 14-ти овој месец во Виена, во организација на меѓународната заедница, се одржа историската средба меѓу српските и косовските лидери. Средбата беше наречена "историска" од две причини: бидејќи првпат по војната во 1999 година двете страни седнаа на иста маса и затоа што таа го ...

Трајковски ги поздрави разговорите Белград - Приштина

А1

„Право“: Конечниот статус на Косово клучен проблем за кризата

А1

Албански екстремисти му порачаа на Ругова да си бара азил

Дневник

Москва го поздравува дијалогот Белград - Приштина

А1

Канал5 Вест Канал5 Утрински Дневник Дневник Утрински А1

24 поврзани вести »

Израел мобилизира околу 5.000 резервисти

А1 - 19.10.2003

Израелската армија денеска соопшти дека почнала мобилизацијата на околу 5.000 резервисти, кои треба да ги заменат војниците на Западниот Брег и во Појасот Газа. Портпаролот на израелската армија истакна дека мобилизацијата на војниците е неопходна поради неодамнешните терористички напади и ...

Шарон вели прогонувањето на Арафат не е добар избор

Вест

Шарон: Прогонувањето на Арафат би било лошо за Израел

Утрински

Шарон: „Отстранувањето на Арафат не би било добро за Израел“

А1

Американците бараат одговори за нападот во Газа

Утрински

Вест Утрински А1 Дневник Утрински Вест Канал5 Утрински

22 поврзани вести »

Обвинителството констатира криминал во растурањето на "Македонија табак"

Утрински - 18.10.2003

Се размотува клопчето околу грабежот на имотот на најголемата тутунска куќа во државава Јавното обвинителство на Република Македонија поднесе барање за заштита на законитоста од највисоката судска инстанца во држава в -а Врховниот суд на Македонија - во врска со случајот на еден од најкриминалните ...

Лево десно

Вест

"Тетово табак" - бизнис центар на Фадил Сулејмани

Вест

Сулејмани и Самиу се секираат за џебовите, а не за студентите

Дневник

Узурпаторите влегоа и во административната зграда на "Тетово-табак"

Утрински

Утрински А1 Дневник Утрински Дневник Канал5 Утрински Канал5

20 поврзани вести »

МПЦ ја поддржува акцијата за предавање на нелегалното оружје

Утрински - 18.10.2003

СРЕДБА Скопје - "Македонската православна црква дава целосна и безусловна поддршка на акцијата за доброволно предавање на оружјето", изјави митрополитот полошко-кумановски, г. Кирил по вчерашната средба со делегацијата од Координативното тело и Оперативниот центар за спроведување на Законот за ...

МПЦ го поддржува разоружувањето

Дневник

МПЦ целосна ја поддржува акцијата за разоружување

А1

Албанците не го прифаќаат повикот на Андов

Дневник

ДПА и ПДП обратно од сите

Вест

А1 Утрински Дневник А1 А1 А1 Канал5 Утрински

17 поврзани вести »

Распишете тендери, руските инвеститори ќе дојдат!

Дневник - 18.10.2003

МОСКВА ѓ ПОРАЧА НА МАКЕДОНИЈА Руски нафтени компании се заинтересирани да инвестираат и штом ќе се објави тендер, нашите бизнисмени ќе дојдат во Македонија. Со овие зборови Михаил Касјанов, премиер на Руската Федерација, одговори на прашањето од македонска страна за интересот на Москва да вложува ...

ОКТА ќе добие руски конкурент

Вест

Русија заинтересирана за изградба на ХЕЦ "Матка 2"

Утрински

Касјанов ја потврди неменливоста на границите на Балканот

А1

Од една средба, договор не бидува

Вест

Канал5 Дневник Утрински А1 Утрински А1 Канал5 Дневник

17 поврзани вести »

Вардарци се надминаа во дуелот со Рома

Вест - 17.10.2003

Купот на УЕФА - Прво коло Скромна посета на "Градски". - Брага во 85. минута ја погоди пречката на голот на гостите. - Тренерот на Рома, Фабио Капело, задоволен од играта и резултатот на неговите фудбалери! Фудбалерите на Вардар на најдобар можен начин се простија од учеството на меѓународната ...

Црвено-црна романса за фајронт во Европа

Дневник

Стратев: Достоинствено се простивме од Купот на УЕФА

Утрински

Вардар одигра борбено реми со силната Рома

Утрински

Изменет сообраќаен режим поради мечот „Вардар“ - „Рома“

А1

А1 Вест Утрински Дневник А1 А1 Утрински Дневник

13 поврзани вести »

Илјадници луѓе и` оддадоа почит на Мајка Тереза

А1 - 19.10.2003

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Калкута во знак на одавање почит кон хуманистката Мајка Тереза, во истовреме кога во Рим се извршуваше чинот на беатификација на благословената, која ги стекна условите да стане светица.

Трајковски му предаде на Папата гравура со Мајка Тереза

А1

Папата ја прогласи Мајка Тереза за блажена

А1

ПАПАТА ДЕНЕСКА ИЗВРШИ БЕАТИФИКАЦИЈА НА МАЈКА ТЕРЕЗА

Канал5

Рим подготвен за беатификацијата на Мајка Тереза

А1

А1 А1 Утрински Утрински Утрински Дневник Вест Дневник

13 поврзани вести »

Советот за безбедност на ОН ја усвои нацрт-резолуцијата за Ирак

Вест - 18.10.2003

Една религиозна група во Тајланд организираше масовна молитва за американскиот претседател Буш. Тие се молат тој да си го смени ставот за војната и велат дека ги игнорра страдањата на жртвите од војната. Њујорк, 18 октомври, (Ројтерс) - Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвои ...

САД треба да ја поддржат обновата на Ирак

Утрински

Американците задоволни од резолуцијата на ОН за Ирак

Канал5

Русија, Франција и Германија ќе гласаат за американската резолуција за Ирак

Вест

САД се согласија да го одложат гласањето во ОН за Ирак

Канал5

Канал5 Вест Утрински Канал5 А1 Вест Канал5

12 поврзани вести »

Најнова мисија во Меѓународната вселенска станица

А1 - 19.10.2003

Најновата мисија со човечки екипаж на патот кон Меѓународната вселенска станица полета денеска од рускиот космодром Бајконур во Казахстан. „Сојуз“ во вселената, како што пренесува „ВВС“, ги носи еден руски и еден шпански астронаут, како и нивниот командант, Американец со британско потекло.

Првиот кинески астронаут се врати на земјата

Утрински

Првиот кинески вселенски херој се врати на Земјата

Вест

Кинескиот космонаут се врати на Земјата

А1

Првиот Кинез се лансираше во вселената

Дневник

Вест Канал5 А1 А1 Утрински Канал5

11 поврзани вести »

Ланс ја торпедира Цементарница

Дневник - 17.10.2003

КУП НА УЕФА, 1. КОЛО, РЕВАНШ Македонскиот освојувач на Купот, Цементарница, со катастрофален пораз со 0-5 (0-2) на гости кај францускиот Ланс, во реваншот од првото коло на Купот на УЕФА, се прости од настапите во Европа за сезонава.

"Петарда" за Цементарница во Ленс

Вест

Неславен крај во историскиот настап

Утрински

Македонија веќе нема претставници во фудбалска Европа

А1

Цементарница растурена од Ленс

А1

А1 Вест Дневник Утрински Утрински

10 поврзани вести »