TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

За македонските срамоти

Дневник - 18.10.2003

Уводник - Лилјана Грџо Дамовска Поминаа 50 години од основањето на Институтот за македонски јазик "Крсте Петков Мисирков". Освен поканетите на роденденот, никој друг и не забележа дека една од темелните државни институции прославува златен јубилеј.

Државата не се однесува со почит спрема македонскиот јазик

Дневник

Јазикот е нашиот идентитет

Утрински

Институтот столб на науката за македонскиот јазик

Дневник

Столб на кој се потпира афирмацијата на јазикот

Утрински

Вест Вест Утрински Дневник

9 поврзани вести »

БОЛИВИЈА-НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Канал5 - 18.10.2003

Во Боливија, едномесечните народни протести и 70 загубени човечки животи резултираа со нов привремен претседател на земјата. Боливискиот конгрес, на вонредната седница, ја прифати оставката на претседателот Де Лосада и го именуваше потпретсе Во Боливија, едномесечните народни протести и 70 загубени ...

Илјадници рудари, селани и земјоделци маршираат кон Ла Паз

Дневник

Улична војна во Ла Паз

Дневник

15 загинати, стотици повредени во протести во Боливија

А1

Крваво задушен бунт против претседателот

Дневник

Утрински А1 Канал5

8 поврзани вести »

Вардар без шанси со гигантот Барселона

Дневник - 18.10.2003

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2. КОЛО - Важно е да одиграме добро, да се вратат самодовербата и духот на екипата бидејќи сезоната е долга и секој нареден пораз може скапо да не чини - вели Кирил Атанасовски Без големи шанси да се направи изненадување на гостувањето во Барселона, ракометарите на ...

Против Барса со разнишана самодоверба по дебаклот во Велес

Утрински

Кузмановски го скрши десното стапало

Дневник

Вардар В. и третпат поразен на стартот

Дневник

"Гладијаторите" од Магдебург со повеќе среќа во финишот

Вест

Утрински А1

7 поврзани вести »

Романците ни се реваншираа

Вест - 18.10.2003

Мал фудбал: Македонија - Романија 4:7 (3:3) Во вториот натпревар од двомечот против Романија, нашата репрезентација во мал фудбал е поразена со 4:7 (3:3). Стрелци за нашиот национален состав беа: Трајковски во 3', Маврак во 7', Петковски 8' и Тодоровски во 31'.

Подмладениот состав не издржа

Дневник

Пријателски меч со Романија се претвори во непријателски

Вест

Романија победена, судиите за на буниште!

Дневник

Македонија вечерва и утре против Романија

Дневник

Утрински Вест

7 поврзани вести »

Измените во Законот за тутун ќе овозможат влез на странски капитал

Утрински - 16.10.2003

Министерот за земјоделство ги брани новините во законската регулатива Измените на Законот за тутун ќе го отворат патот за странските инвестиции во оваа гранка, истакна вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Славко Петров, образложувајќи ги промените во законската регулатива ...

Комбинатите го уништија тутунот

Дневник

"Тутунот не е јавно добро туку јавно зло"

Вест

Петров: „Треба да има измени само во законот за тутун“

А1

Славко Петров не гледа потреба да ги консултира домашните експерти за измените во законо за тутун

Канал5

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Градоначалникот ги обвинува државата и здружението "Зора"

Утрински - 17.10.2003

И по две години од воениот конфликт, неалбанското население тешко се враќа во Арачиново Даниела ТрпЧевска Македонците кои го напуштија Арачиново се наши граѓани и сў додека се надвор од селото тие се наша грижа, но и на државата која не мрдна со прст да ги врати назад.

Градоначалникот ги обвини пратениците за неукост

Дневник

"Зора" им ја стемни судбината на арачиновци?!

Дневник

Потребен е дијалог и воспитно да се дејствува на децата во Арачиново

Утрински

Според Решат Ферати Арачиново е безбедно место

А1

Дневник Канал5

7 поврзани вести »

Данок на такса?

Вест - 18.10.2003

ДРЖАВАТА ЌЕ СОБИРА ДВОЕН АРАЧ Во сметките за струја радиодифузната такса ќе биде претопена во надоместокот за моќност на енергијата, па граѓаните и на таксата ќе плаќат ДДВ, иако, според Законот, таксата како јавна давачка не подлежи на ДДВ Со криењето на износот за радиодифузна такса во износот на ...

Трајковски мора да го потпише указот за ТВ-претплата

Утрински

Приватните радиодифузери бараат да не се укине Фондот за јавни проекти

Утрински

ТВ претплатата ќе се плаќа задно со струјата

А1

Приватните радиодифузери се незадоволни од законските измени

Утрински

Утрински Канал5

7 поврзани вести »

Буџетарите најавуваат 90.000 тужби за К-15

Утрински - 18.10.2003

СИНДИКАТ Од почетокот на идната година на судовите во земјава им се заканува блокада затоа што целото синдикално членство од јавниот сектор, кое брои околу 90.000 лица, ќе поднесе поединечни тужби поради неисплатувањето на регресот за годишен одмор.

ССМ се заканува со 90.000 тужби

Дневник

Гранските синдикати од ССМ со закани за штрајк

А1

Синдикатот ќе тужи за К-15

Дневник

УПОЗ ќе ја тужи државата за К-15

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Шансите за триумф на страната на битолчани

Утрински - 18.10.2003

Утревечер во Битола (18.30 ч.) реванш меч во КПК меѓу Пелистер МБ и Де Грот Битола. Првиот меѓународен настап на пелистерци на домашен терен во годинешнава сезона во купот на победниците на куповите што ќе го имаат утревечер во спортската сала "Младост" против холандскиот претставник Де Грот од ...

Вардарци на невозможна мисија во Барселона, битолчани веруваат во себе

Вест

Скопските екипи недомаќински пречекани

Вест

Тренерот Вигњевиќ поднесе оставка

Вест

Пораз на битолчани во Емен

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Предлогот за државјанство на Рамадани не доби пратеничка поддршка

Утрински - 17.10.2003

Министерот за внатрешни работи, во име на Владата, ја замени итната постапка на измените во Законот за државјанство со редовна КАТИЦА ЧАНГОВА Новите решенија на Законот за државјанство што ги предложи пратеникот на ПДП, Исмет Рамадани, не добија пратеничка поддршка на вчерашната 39.

ДУИ и ДПА против законот на Рамадани

Дневник

Денеска парламентарна дебата за законот за државјанство

А1

Опозицијата бара три фази за државјанството

Дневник

Државјанството експресно ќе се решава

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »