TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Лесна победа над Ирците

Вест - 17.10.2003

ШАХ - ЕКИПНО ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО Нашата машка репрезентација забележа нова уверлива победа на екипното европско првенство во шах, што се одржува во Пловдив, Бугарија, овојпат во 5. коло со 3,5-0,5 беше совладана Ирска (К. Георгиев-Брајан 1-0, В.

Втор пораз на мажите, дамите нерешено

Вест

Пораз на мажите, нерешен резултат на жените

Дневник

Мажите поразени од Германија, дамите подобри од Чешка

Вест

Дамите изненадија, совладувајќи ја Чешка

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Победа на нашите шахисти во 7-то коло на ЕП

А1 - 18.10.2003

Во Пловдив на шаховското ЕП победа на нашите шахисти во 7-то коло. 3:1 славеа над Англија. Реми завршија партиите меѓу Кирил Ѓорчиев и Џонатан Спилман и меѓу Владимир Ѓорѓиев и Богдан Лалиќ додека победи остварија Никола Митков над Гленд Фир и Трајче Недев во дуелот со Питер Вел.

Македонската машка шаховска репрезентација го расипа пласманот на ЕП

А1

Ден за одмор е на европското екипно шаховско првенство

А1

Уште еден половичен ефект на Македонските шаховски селекции на ЕП

А1

Продолжува променливиот успех на македонските шаховски репрезентации

А1

А1

6 поврзани вести »

Новите лекови во позитивната листа на рецепт од ноември

Утрински - 15.10.2003

Фондот за здравство и Бирото за лекови ги утврдуваат референтните цени Референтните цени на новите лекови во позитивната листа ќе бидат дефинирани до крајот на неделава, а овие препарати во аптеките ќе можат да се добијат на рецепт од идниот месец.

Лековите од новата бесплатна листа ќе се плаќаат целосно

Вест

Фондот е против тендерот протежиран од Светска банка

Утрински

Новите препарати во бесплатната палета и натаму се купуваат

Утрински

Македонија не е територија за експериментирање со лекови

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Карванот против оружјето денеска во Струга

Дневник - 18.10.2003

Карванот против нелегалното оружје, кој го организираат "Литиум рекордс" и "Лајф радио", со поддршка од Агенцијата за млади и спорт, денеска ќе престојува во Струга. Карванот, кој е во функција на поуспешно спроведување на акцијата за собирање и предавање на нелегалното оружје, вчера престојуваше ...

КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЗА СОБИРАЊЕ НА ОРУЖЈЕТО ДЕНЕСКА ВО МПЦ

Канал5

Карванот денеска во Дебар

Дневник

Тетовчани ја започнаа борбата против нелегалното оружје

А1

Со музика против оружјето

Дневник

Вест

6 поврзани вести »

Пилот проектот ќе биде финансиран од комисија при ЕУ

Утрински - 18.10.2003

Средноевропската одбојкарска лига со прваците на седум земји ќе стартува наесен САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Според Снежана Мијиќ од Хрватска, член на бордот на ЦЕВ, најавениот пилот проект наречен Средноевропска одбојкарска лига во машка и женска конкуренција што треба да стартува од сезоната 2004/05 и ...

Почнува машкото одбојкарско првенство

Дневник

Средноевропска лига под капата на ЦЕВ

Дневник

Наредната сезона стартува и Средноевропска лига во одбојка

Утрински

Првенството конечно стартува в сабота

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

И проектот за Скопје во пакетот за локалните реформи

Утрински - 16.10.2003

Подготвени последните верзии за децентрализацијата >„Законите за територијалната реорганизација, за финансирање на општините и за градот Скопје што го прават пакетот за децентрализација ќе се најдат пред пратениците во ноември", изјави вчера за „Утрински весник" министерот за локална самоуправа, ...

Гошев: Децентрализацијата не носи нови даноци

Утрински

Децентрализацијата нема да ја загрози унитарноста на државава

Утрински

Никола Поповски: „Заокружена уште една фаза од Рамковниот договор“

Канал5

Законите за децентрализација ќе се донесе до мај идната година

Утрински

А1

6 поврзани вести »

Успешно раздвоени египетските сијамци

Вест - 14.10.2003

ДАЛАС, (АП) - Двегодишните близнаци од Египет кои беа споени во пределот на главите беа успешно разделени и сега пред нив е долг период на закрепнување по маратонскиот хируршки зафат што се планираше една година однапред и траеше 26 часа.

Раздвоени четиримесечни сијамски близначки од Грција

А1

Операцијата на сијамските близнаци од Египет успешна

А1

Раздвоени близнаците од Египет

Канал5

Почна раздвојувањето на египетските сијамци Ахмед и Мохамед

Вест
5 поврзани вести »

И со легализацијата прислушувањето ќе се злоупотребува

Утрински - 18.10.2003

Демократскиот сојуз организира расправа за новите законски предлози Доколку биде прифатен амандман 19 на Уставот онака како што е предложен од Владата, а со кој се утврдуваат можностите за отстапување од начелото на неповредливост на тајноста на писмата и на сите други видови комуникација, се ...

Опасност од озаконување на злоупотребите

Вест

Владата не расправа за прислушувањето

Дневник

Трибина на тема „Прислушувањето, правата и слободите на граѓаните“

А1

Правниците стравуваат од масовно прислушување

Дневник
5 поврзани вести »

Колозов ја оживуваше македонската народна приказна

Утрински - 15.10.2003

Комеморативна седница по повод смртта на актерот ЃорЃи Колозов "Магичната работилница, погонот за создавање приказни, чиј цар беше тој, замина". Овие зборови, изговорени од директорката на Драмата на МНТ, Снежана Конеска - Руси, на вчерашната комеморација во театарот Центар, можеби најдобро го ...

Замина јунакот на македонските народни приказни

Утрински

Почина актерот Ѓорѓи Колозов

Дневник

Почина актерот Ѓорѓи Колозов

Вест

Почина актерот Ѓорѓи Колозов

А1
5 поврзани вести »

Папата најави дека ќе остане на функцијата се додека сака Господ

А1 - 18.10.2003

Папата Јован Павле Втори денеска во Ватикан изјави дека планира да остане на чело на Римокатоличката црква се додека Господ тоа го сака. На своето обраќање пред кардиналите и бискупите од целиот свет, дојдени во Ватикан по повод 25 години од неговото доаѓање на чело на Римокатоличката црква, папата ...

Фабрика за светци

Дневник

И големците и бедните му се поклонуваат

Дневник

Папата Јован Павле Втори 25 години поглавар

Канал5

Папата Јован Павле Втори 25 години поглавар

Вест
5 поврзани вести »