TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

"Банкарките" по профит од евродебито

Утрински - 18.10.2003

Еуростандард ЃП го пречекува Монтекс во квалификациите за ЛШ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Македонскиот женски ракометен вицепрвак Еуростандард ЃП уште во своето деби на европската сцена овој викенд има ретка можност да им се придружи на најдобрите 16 екипи на Стариот континент што ќе ги формираат четирите ...

Меѓународно деби, па веднаш во елитата

Вест

Историска шанса за Еуростандард ЃП

Утрински

Еуростандард по стапките на Кометал ЃП

Дневник

Eкипата на Еуростандард во Скопје викендов против Монтекс

А1
5 поврзани вести »

Убиени двајца американски војници во Тикрит

А1 - 19.10.2003

Двајца американски војници се убиени денеска, а еден е повреден во напад со противтенковска ракета во близина на ирачкиот град Тикрит. Засега нема други детали за нападот. Инцидент имаше и во ирачкиот град Фалуџа, каде што беа нападнати американски воени возила.

Моралот на американските војници во Ирак многу низок

Вест

Убиени тројца американски војници и девет Ирачани

Утрински

Убиени тројца американски војници и двајца ирачки полицајци

А1

Расте бројот на загинати војници во Ирак

А1
5 поврзани вести »

Третпат 3,5 поени против аутсајдер

Утрински - 17.10.2003

Лесна победа на македонските шахисти и против Ирска во 5. коло на 14. ЕП во Бугарија РОберт Димитриевски Машката шаховска репрезентација на Македонија (15-та според просечниот рејтинг) во петтото коло лесно дојде и до третата победа од 3,5-0,5 на 14.

Мал, но решавачки кусок и против бранителот на титулата

Утрински

Експресно враќање во топ 10

Утрински

Блескава победа на Секуловска

Утрински

Убедлив почеток на четата на Кочовски

Утрински
5 поврзани вести »

За намерно клеветење ќе се оди зад решетки

Дневник - 16.10.2003

слаба утеха за НОВИНАРИТЕ Затворската казна за клевети и навреди може целосно да се исфрли од Кривичниот закон тогаш кога за тоа ќе се согласат европските земји, велат во Министерството за правда Казната затвор за направените клевети и навреди постои во европските земји кои се уште не се решиле за ...

Министерството нема намера да ја укине затворската казна за клевета

Утрински

Новинарите нема да ги затвораат за клевета

Дневник

Макрадули и Жерновски ги бранат новинарите

Вест

Макрадули и Жерновски против владините предлози за измени во КЗ

Утрински
5 поврзани вести »

Илхам Алиев се устоличи со шест загинати

Утрински - 18.10.2003

По контроверзните претседателски избори во Азербејџан ОД НАШИОТ известувач Ѕвездан Георгиевски Во текот на вчерашниот ден во главниот град на Азербеџан, Баку, животот по завчерашните демонстрации како да се нормализира. Но, дека ситуацијата е напната говори големиот број полициски сили, кои ...

ОБСЕ ги осуди претседателските избори во Азербејџан

Вест

Полицијата се судри со опозицијата во Баку - еден мртов

Утрински

Синот на Гајдар Алиев се подготвува да ја преземе власта

Утрински

Азербејџанците избираат нов водач

Канал5
5 поврзани вести »

МПЦ очекува многу од средбата на Црвенковски со рускиот патријарх

Утрински - 18.10.2003

Митрополитот Кирил го пренесе ставот на Македонската православна црква Скопје - Средбата на премиерот Бранко Црвенковски, кој се наоѓа во посета на Москва, со поглаварот на Руската православна црква, патријархот Алексиј Втори, ќе даде плод, изјави вчера митрополитот полошко - кумановски, г. Кирил.

Поглаварот на Руската црква ќе посредува меѓу СПЦ и МПЦ

Утрински

Алексеј Втори олеснувач меѓу МПЦ и СПЦ

Дневник

Руската црква ќе посредува во спорот меѓу МПЦ и СПЦ

А1

Г. Кирил: „Уште пред Илинден имавме македонска држава“

А1
5 поврзани вести »

Македонската фудбалска лига останува без Брегалница

А1 - 19.10.2003

По десеттото првенствено коло, најквалитетната фудбалска конкуренција останува без Брегалница. Прволигашот од Делчево денеска писмено ги извести Фудбалската федерација на Македонија и медиумите дека ги замрзнува клупските активности.

Брегалница казнета со минус три бода и 2.500 евра

Дневник

Брегалница со минус 3 бода и 2.500 евра

Вест

Брегалница (Д) казнета со три бода и со 2.500 евра

Утрински
4 поврзани вести »

Се бараат средства од државата за програмата за ОИ во Атина

Утрински - 17.10.2003

Седница на Управниот одбор на Македонскиот олимписки комитет Наум Котевски Македонскиот олимписки комитет токму во предолимписката година, кога треба да се реализира програмата на македонските спортисти, кои ќе настапат на ОИ во Атина 2004 година, се соочува со најголеми проблеми во вечно ...

Олимпијците бараат влез во буџетот

Вест

МОК за олимпијците бара 300.000 евра од буџетот

Дневник

МОК за олимпијците ќе бара пари од буџетот

Дневник
4 поврзани вести »

Валкан, но сепак најдобар возач

Дневник - 15.10.2003

ФОРМУЛА 1 - ШАМПИОНОТ МИХАЕЛ ШУМАХЕР ОДБЛИСКУ Не може да ја отфрли црната дамка од минатото, особено од дуелите со Дејмон Хил и со Жак Вилнев Михаел Шумахер призна дека многу тешко стигнал до шестата шампионска титула во Формула 1, но таа му е најслатка.

Шумахер: Се чувствувам празен, истоштен и горд

Утрински

Шуми со рекордна шеста титула

Дневник

Еден, но вреден поен на Шумахер за рекордна шеста титула!

Утрински
4 поврзани вести »

Самоубиствен напад врз турската амбасада во Багдад

Утрински - 15.10.2003

По одлуката на Анкара да испрати свои војници во Ирак БАГДАД - Еден бомбаш-самоубиец вчера повреди две лица кога неговиот автомобил експлодира пред турската амбасада во Багдад, соопштува американската армија. Кога на портпаролот на америкаската армија му беше поставено прашањето дали експлозијата ...

Автомобил бомба уби шестмина среде Багдад

Вест

Најмалку 10 разнесени во хотелот на ЦИА во Багдад

Дневник

Автомобил експлодираше пред седиштето на ЦИА во Багдад

Утрински
4 поврзани вести »