TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-13 - 2003-10-19

Набавките не треба да се централизираат

Дневник - 17.10.2003

Коментар - Никола Стојанов Министерството за финансии и предлага на Владата да формира агенција за јавни набавки, која треба да ги контролира сите државни тендери. Ако се формира, оваа институција ќе има на располагање најмалку по милијарда долари годишно и ќе биде своевидна држава во држава.

Агенцијата за набавки ќе врти милијарда долари

Дневник

Една агенција за сите јавни набавки

Дневник

И набавките на средства за дезинфекција во Државна раситнети до 2.600 евра

Вест
4 поврзани вести »

Георгиевски вети 35 сали, во функција се само осум

Утрински - 15.10.2003

По петмесечно ревизорско чешлање на проектот за изградба на спортски сали во државава ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА Пробиен тендер за една третина од утврдената сума, немање неопходна документација за изградба и неизвршени технички приеми на делумно изградени, но оспособени за функционирање сали, се само дел ...

Големи дубари околу спортските сали што ги градеше Агенцијата за млади и спорт

Канал5

Сите 36 спортски сали фалични

Вест

Пријавите готови за разлика од салите

Дневник
4 поврзани вести »

Струшкиот суд ја сопре продажбата на хотелот "Дим"

Утрински - 17.10.2003

Неизвесна приватизацијата на најатрактивното угостителско претпријатие во Струга СИМОН ИЛИЕВСКИ СТРУГА - Основниот суд во Струга донел привремена мерка за спречување на берзанската трансакција за продажба на мнозинскиот дел акции во АД "Инекс-Дрим", на хотелите "Дрим" и "Београд", автокампот АС, ...

Проблеми во тргувањето со акциите на „Инекс Дрим“

А1

Запрена продажбата на "Дрим"

Дневник

Печалбари од САД газди во "Дрим" и "Београд"

Дневник
4 поврзани вести »

Разбиена меѓународна мрежа за проституција

А1 - 17.10.2003

Во операција на германската полиција во западниот дел на Германија синоќа е разбиена меѓународна мрежа за проституција во која учествувале околу 30 жени од Источна Европа, Уапсени се девет лица од Турција, Бугарија и други земји, осомничени за подведување.

Проститутки фатени на "дело"

Дневник

Уапсени пет проститутки фатени на дело со клиенти

Вест

Приведени 10 лица за проституција

А1
4 поврзани вести »

Фискализацијата ќе затвори 2.000 фирми?

Дневник - 17.10.2003

УПРАВА ЗА ЈАВНИ ПРИХОДИ На повеќе од 2.000 фирми им се заканува затворање доколку не ги спроведат законските обврски за употреба на фискални каси "Ленида" од Штип е првата затворена фирма која немала фискален апарат, а повеќе од 2.000 ги чека затворање доколку во одреден рок не ги отстранат ...

Ниедна фискална каса не одговара за такси возилата

Вест

Затворен првот дуќан без фискална каса

Вест

Гошев: Ако нема фискална сметка, пријавете во инспекција

Вест
4 поврзани вести »

„Света Троица“ се вгради во македонските темели

Дневник - 13.10.2003

МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И МПЦ ДОБИЈА НОВА ЦРКВА Изградбата на црквата „Света Троицаа“ во Радовиш е уште едно импресивно дело со кое се потврдува нашето историско постоење и љубовта кон Бога, порача вчера архиепископот охридско-македонски г.г.

Осветен храмот на Гуштеров од 7 милиони долари

Вест

Поглаварот на МПЦ Стефан: Овој храм е надградба на сите наши свети градби

Утрински
3 поврзани вести »

Притворен ексдиректорот за наводна набавка на 5 тони пченица

Вест - 16.10.2003

ОТКРИЕНИ НОВИ МАЛВЕРЗАЦИИ ВО БИРОТО ЗА СТОКОВИ РЕЗЕРВИ НА МАКЕДОНИЈА Ванчо Пеловски со кривична пријава за злоупотреба на службената положба и фалсификување е осомничен дека ја оштетил државната каса за над 308 милиони денари На Ванче Пеловски, ексдиректор на Бирото за стокови резерви, завчера ...

Притворен екс-директорот на Бирото за стоковни резерви

Дневник

Уапсен Ванчо Пеловски поради злоупотреба на пет милиони долари

Утрински
3 поврзани вести »

Свадбари урнале авион

Дневник - 14.10.2003

СРБИЈА И ЦРНА ГОРА Зоран Вукадиновиќ, лицето што ги спасило патниците од авионот "Утва 75", кој во петокот се урнал во близина на неговата куќа во Ратине, кај Краљево, тврди дека леталото во воздухот било погодено со куршуми од пиштол, пишува вчерашен "Блиц".

Пукале на српска свадба, урнале авион

Вест

Свадбарски куршуми урнале авион близу Краљево

А1
3 поврзани вести »

Бугарка добивала германски тајни

Дневник - 18.10.2003

БЕРЛИН и СЕ РАЗГНЕВИ НА СОФИЈА Германските служби за државна безбедност уапсиле член на разузнавачката агенција БНД, осомничен дека шпионирал за странска држава, јави Ројтерс. Обвинителите не објавија за кого шпионирал 64-годишниот експерт за Балканот, но весникот "Шпигел" објави дека агентот давал ...

Нато го поздрави решението на Аспарухов

Канал5

Шпионот Аспарухов одби да биде советник на Симеон

Дневник
3 поврзани вести »

Прекубројните од НПК бараат од Гошев да се вработат во други институции

Утрински - 18.10.2003

Ескалира незадоволството навработените во Националната платежна картичка НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Вработените во Националната платежна картичка, кои во понеделник ги очекуваат списоците со 50 лица што ќе бидат отпуштени од работа, апелираат до министерот за финансии, Петар Гошев, да најде начин тие ...

Вработените во НПК бараат владата да ги стопира отпуштањата

А1

50 вработени од НПК ќе останат без работа

А1
3 поврзани вести »