TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-20 - 2003-10-26

Андов очекува и ПДП да го потпише Повикот за разоружување

А1 - 25.10.2003

„Очекувам до пладне во понеделник и ПДП да го потпише повикот за разоружување“, изјави денеска иницијаторот на Јавниот повик за разоружување до граѓаните, либералот Стојан Андов. Според него, ако ПДП го потпише повикот за разоружување, кој досега го потпишаа 12 политички партии, ќе даде свој ...

Албанките апелираат да се предаде нелегалното оружје

Утрински

Жените албанки од ДУИ започнаа своја кампања за разоружување

Канал5

Женското лоби на ДУИ апелира да се предаде оружјето

А1

ДПА го потпиша повикот за разоружување

А1

Канал5 Утрински Дневник Дневник Канал5 Вест Дневник А1

23 поврзани вести »

Палестинец уби тројца Израелци во појасот Газа

Утрински - 25.10.2003

Реваншизам на палестинските милитанти по израелските воздушни напади ЕРУСАЛИМ - Еден палестински напаѓач вчера уби тројца Израелци, две од жртвите се жени, и повреди уште двајца во нападот кој се случи во еврејската населба во централниот дел на појасот Газа, изјавија добро упатени израелски извори ...

Убиени тројца Израелци во Газа

А1

Армијата е подготвена да го отстрани Арафат

Утрински

Израел ќе продолжи да го гради ѕидот на раздвојување

Утрински

Израелскиот ѕид не може да го турнат ни 144 земји

Дневник

Вест А1 Утрински Утрински Вест Канал5 Дневник Вест

19 поврзани вести »

ДЕЛ ПОНТЕ-МОРАЊЕ

Канал5 - 26.10.2003

Карла дел Понте, синоќа во Бања Лука, уште еднаш категорично објасни дека на српските генерали мора да им се суди во Хаг. Се работи за случаи со голема одговорност, за кои единствено е надлежен судот во Хаг. Случаите против генералите ќе ги Карла дел Понте, синоќа во Бања Лука, уште еднаш ...

ХАШИМ ТАЧИ-ВЕРУВА И ПОВИКУВА

Канал5

Дел Понте: На четворицата српски генерали ќе им се суди во Хаг

А1

Хашкиот трибунал води истрага за 48 души од бивша Југославија

Вест

Српската полиција со протест против новите обвиненија на Хаг

А1

А1 Вест Канал5 А1 Дневник Утрински Дневник Канал5

18 поврзани вести »

Со смените во ГТЦ почна чистење на дворот

Утрински - 25.10.2003

Смената на двоецот Бабамов-Велковски отвора многу дилеми дали се во прашање политички игри Соња Крамарска Смената на двоецот Бабамов-Велковски отвори многу дилеми во поглед на мотивите поради кои тие се разрешени, а кои во јавноста досега се третираа само од партиско-политички аспект или од аспект ...

„Транспарентност“ реагира за отпуштањата на Бабамов и Верушевски

А1

Сменетиот директор на ГТЦ Велковски и натаму недостапен за одговори во врска со кривичната пријава

Канал5

Гошев и Пенов се се подалеку

Утрински

Бранко не знае што да прави со Гошев

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 А1 Утрински Дневник

18 поврзани вести »

Со договор ќе се вратат на работа 600 вработени во НИП-от

Утрински - 25.10.2003

По ликвидацијата на новинско-издавачката куќа НИП "Нова Македонија" По ликвидацијата на НИП "Нова Македонија" од вчера 1.400 вработени се на Бирото за вработување. Меѓутоа, 600 вработени од нив веќе од понеделник, по прецизирање на списоците и условите за враќање, ќе бидат повторно на работа за ...

Камчев ги мерка "Вечер", "Скок" и "Екран"

Дневник

Стечајниот суд манипулирал со гласовите од оспорените побарувања

Вест

ЛИКВИДИРАНА НИП "НОВА МАКЕДОНИЈА"

Канал5

Печатница и трафиките ќе се издржуваат сами, весниците ќе ги помага Владата

Вест

Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Утрински

14 поврзани вести »

И МВР се вклучува во случајот дијализери

Вест - 24.10.2003

СЕ РАЗОТКРИВА АФЕРАТА СО ЛОШО ПРОЧИСТЕНАТА КРВ НА БУБРЕЖНИТЕ БОЛНИ Полициските служби веќе почнале со прибирање докази од здравствените установи каде што има сомненија дека се испорачувале филтер-сетови што не добиле на тендер и биле несоодветни, со што на пациентите на...

Инспектори го испитуваат "случајот дијализери"

Утрински

Нефрологија во мај ги откажала дијализерите од "Реплек"

Дневник

Од помалите дијализери е остварен екстра - профит од милион евра

Утрински

Профитот поважен и од здравјето на болните

Вест

Вест Утрински Дневник Утрински Дневник Вест Утрински

12 поврзани вести »

Положани ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за незаконско работење во нивниот мандат

Утрински - 22.10.2003

Министерот за образование и наука реплицира на обвинувањата на најголемата опозициска партија "Не стојам зад ниедна можна манипулација. Утврдивме дека во изминатиот период имало незаконски дејства за кои никој не повел постапка, правена е распределба на средства и набавки без тендер, лажно се ...

Според Положани проблемите во образованието се вештачки

А1

Наместо да се гиржат за студентите, ги полнеле своите џебови

Утрински

Лебарките го изедоа буџетот

Дневник

Со 16.000 евра ќе се истребеа сите лебарки во Скопје!?

Дневник

Утрински Утрински А1 А1 Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

КАБИНЕТСКА СПЛЕТКА

Утрински - 23.10.2003

СВЕДОШТВО ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА Беатификацијата на Мајка Тереза во Рим беше највеличествениот настан што во мојата кратка новинарска кариера го доживеав минатата недела. Тоа е чин со кој Македонија треба да се гордее. Прогласувањето на Мајка Тереза за блажена е настан што го проследија милиони луѓе во ...

Рушани напаѓа, Трајковски чека

Дневник

Потпретседателот на владата Џафери демантира дека бил на прием кај Мојсиу

Канал5

Борис се прави удрен

Вест

Македонија се посрамоти во вечниот град

Дневник

Утрински Дневник А1 Дневник Вест

10 поврзани вести »

Ленче Софрониевска избрана за претседател на РСС

Утрински - 23.10.2003

Републичкиот судски совет во петчлен состав од вчера почна и официјално да функционира КАТИЦА ЧАНГОВА Во наредните три години, функцијата претседател на Републичкиот судски совет ќе ја врши Ленче Софрониевска, која од денот на конституирањето, како најстар член, претседаваше со ова тело.

Ленче Софрониевска избрана за претседателка на РСС

Дневник

Ленче Софрониевска претседател на РСС

А1

Канзонски и официјален член на РСС

А1

ПРЕДЛОЗИТЕ НА ТРАЈКОВСКИ ЗА ЧЛЕНОВИ НА РСС ПО ВТОРПАТ ОДБИЕНИ

Канал5

Дневник Утрински А1 А1

9 поврзани вести »

Изетбеговиќ бил цел на Хаг

Дневник - 23.10.2003

ШОК ОД ХАГ НА ПОГРЕБОТ ВО САРАЕВО Хашкиот трибунал ја истражувал одговорноста на поранешниот бошњачки лидер Алија Изетбеговиќ за воени злосторства, но истрагата е прекината во неделата, кога тој почина, јави Ројтерс. - Изетбеговиќ беше осомничен под истрага.

Изетбеговиќ бил осомничен од Хаг за воени злосторства

Утрински

Изетбеговиќ бил на хашката листа осомничени за воени злосторства

Вест

Во Сараево погребан Алија Изетбеговиќ

А1

Поворка од 150.000 луѓе на погребот на Изетбеговиќ

Дневник

Дневник Вест Дневник Утрински

9 поврзани вести »