TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-10-27 - 2003-11-02

Се уште без конкретни бројки за предаденото оружје

А1 - 02.11.2003

Низ цела Македонија има предадено оружје на сите пунктови од страна на граѓаните. Но и по вториот изминат ден од акцијата официјалните лица не соопштуваат конкретни бројки за и типот на предаденото оружје и минско експлозивните средства.

Костов: „Секое предадено парче оружје е успех“

А1

Пандовски: „Почетокот е битен за собирање на оружјето“

А1

Акцијата за разоружување започна во Тетово и Дебар

А1

Започна акцијата за разоружување

А1

А1 Вест Канал5 Дневник Утрински А1 А1 Дневник

28 поврзани вести »

Црвенковски во среда ќе поднесе извештај за работата на владата

А1 - 02.11.2003

Премиерот Црвенковски в среда пред пратениците во собранието ќе поднесе извештај за тоа што сработила владата во изминатите 12 месеци. На истата седница точно една година по формирањето на владата, парламентот ќе расправа за реконструкцијата на кабинетот на Црвенковски, прва во овој мандат, со која ...

Соопштен новиот состав на владата

А1

Отворен судир во раководството на ЛДП

А1

Црвенковски ги сели првите луѓе на парламентот во Владата

Утрински

Спротивна насока

Вест

Утрински Вест Дневник Канал5 Канал5 Канал5 А1 А1

27 поврзани вести »

Путин се ослободи од миразот наследен од Елцин

Утрински - 01.11.2003

Претседателот на Русија го именуваше Дмитриј Медведев за раководител на својата администрација ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претседателот на Русија, Владимир Путин, го именуваше 38-годишниот правник Дмитриј Медведев за нов раководител на својата администрација.

Тешката рака на руската правда падна и врз најбогатиот Русин

Вест

Бизнисмените се уплашија од Путин

Дневник

Путин го разреши шефот на кабинетот

А1

Русија го заплени контролниот пакет акции во Јукос

Вест

Утрински Вест А1 Вест А1 Вест Дневник Утрински

17 поврзани вести »

Амди Бајрам со пет дивоградби

Вест - 31.10.2003

ЕКСПРАТЕНИКОТ ОД ШУТКА С? ШТО ИЗГРАДИЛ, ГРАДЕЛ НА ДИВО Инспекцијата засега нема да ги урива другите четири дивоградби, меѓу кои е и џамијата во Шуто Оризари, зашто се потрошени парите одвоени за уривање на дивоградби во Општина Чаир На списокот за уривање на дивограбите во Скопје, направен од ...

Охриѓани бараат целосно справување со урбаната мафија

Утрински

Урнати 11 дивоградби во Битола

Вест

Амди Бајрам со четири дивоградби во Шутка

Дневник

Во Охрид продолжува уривањето на безправно изградените објекти

А1

Дневник Канал5 Утрински Дневник Вест А1 Утрински А1

16 поврзани вести »

Четириесетина ученици побарале да се отпишат од "Арсени Јовков"

Утрински - 31.10.2003

Поради последните инциденти Околу 40-ина ученици побарале да се отпишат од ДСУ "Арсени Јовков" поради последните случувања и инциденти во училиштето, изјави поранешниот директор Марјан Пулевски.Тој не прецизираше колку ученици се отпишале, но кажа дека дел од нив се вратиле поради забраната од ...

Нема пари за општините кои нема да враќаат оружје

Вест

ЕУ ги поздрави смените на директорите во „Арсени Јовков"

Утрински

Сменет директорот на „Арсени Јовков“ Пулевски и неговата заменичка Кадрие Дарлишта

Канал5

ОБСЕ, ЕУ и Конкордија го осудија инцидентот во „Арсениј Јовков“

А1

А1 Дневник Утрински Вест А1 Канал5 Утрински Вест

16 поврзани вести »

Нови жртви во Багдад

А1 - 31.10.2003

Четворица Ирачани меѓу кои и еден полицаец, се убиени додека двајца американски војници се повредени во судир што избувнал на еден пазар во западнoто предградие Абу Гариб во Багдад. Според западни медиуми, Ирачани започнале протестни собири поради уништувањето на тезгите од страна на американската ...

ОН и Црвенот крст си одат од Багдад

Вест

Нови жртви во мрачната американска статистика

Утрински

Сиријци го подготвиле пеколот во Багдад?

Дневник

Хуманитарците во агонија по новите бомбашки напади во Фалуџа

Утрински

Вест Канал5 Дневник Утрински А1 Канал5

11 поврзани вести »

Прекината акцијата за спасување на рударите во Русија

А1 - 31.10.2003

Акцијата за пронаоѓање на исчезнатите рудари во хаваријата во рудникот за јаглен „Западаја-Капитаљнаја“ во ростовската област, во Русија е прекината, соопштија спасувачките екипи. Од вкупно 46 рудари, кои од 23 ноември беа заробени во окното по излевањето на вода од подземно езеро, спасени беа 44, ...

Руските рудари спасени по 6 дена во јамата

Вест

Заврши драмата под земја

Утрински

Среќата им се насмевна на 11 заробени рудари

Дневник

Спасени уште 11 рудари од „Западнаја“

А1

Утрински Утрински Канал5 Дневник Вест Утрински

11 поврзани вести »

Фатени петмина разбојници кои пљачкале во Тетовско

Утрински - 01.11.2003

МВР соопшти за успешно изведена акција против криминална група Полицијата неодамна приведе пет лица, еден македонски и четворица албански државјани, кои се осомничени дека извршиле повеќе разбојништва. Осомничените, на кои со решение од истражен судија им е определен притвор во траење од 30 дена, ...

Разбојници со нож ограбиле продавачка во Карпош

Вест

Во тетовско и гостиварско откриени разбојнички групи

А1

Насилникот со нож ограбил уште двајца таксисти кај Бит-пазар

Вест

Разбојникот со нож ограбил уште двајца возачи во Чаир

Вест

Дневник Вест Вест Дневник Вест Дневник

11 поврзани вести »

Неметали О. е единствената непоразена екипа во кошаркарското првенството

А1 - 01.11.2003

Повратникот во првата лига, струмичкиот Неметали Огражден е единствената непоразена екипа во кошаркарското првенството. Неметали денеска во дербито од 5 коло го совлада бранителот на титулата Фершпед Работнички. Кошаркарите на Неметали Огражден направија пресврт во финишот на натпреварот во ...

Струмичани со 26 поени ја наплатија скршената табла

Дневник

МЗТ му го нанесе првиот пораз на Карпош С.

Дневник

Шампионот поразен од Вардар 2000

Дневник

Кнежевиќ отпуштен, двајца новаци на проба

Вест

Дневник Дневник Дневник Вест Утрински

10 поврзани вести »

Патен: Македонија цврсто чекори на патот кон ЕУ

Утрински - 30.10.2003

Митрева разговараше со еврокомесарот за надворешни работи Брисел - "Солунскиот самит јасно ја потврди европската иднина на Македонија и на другите земји од регионот, а напорите што се вложуваат не оставаат простор за сомневање оти Македонија цврсто чекори на патот кон интеграцијата во Европската ...

Митрева доби пријателски совет

Дневник

Митрева се сретна со амбасадорите на земјите од ЕУ

А1

Одлуката за апликацијата Брисел и ја препушти на Македонија

Утрински

Македонија решава за кандидатурата во ЕУ

Канал5

А1 Утрински Канал5 Дневник

9 поврзани вести »