TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Груевски: „ДПМНЕ не мора да дојде на власт, ако СДСМ ја извлече земјата“

А1 - 09.11.2003

„Најдобро е ВМРО ДПМНЕ никогаш да не дојде на власт, но СДСМ да направи економски просперитет што ќе биде пример во светот, граѓаните да бидат среќни и побогати, а државата да чекори напред. Тогаш би било ирелевантно дали ВМРО ДПМНЕ ќе победи на наредните избори“, изјави лидерот на најголемата ...

Парламентот се задуши во маркетиншки говори

Утрински

Време е за оставка!

Дневник

Пратениците трет ден "ја лечеа" државата

Дневник

Опозицијата вели дека Владата нема концепт

Утрински

Утрински А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински Утрински

29 поврзани вести »

Босна ќе испрати свои војници во Ирак

А1 - 09.11.2003

Босна и Херцеговина сака да им се приклучи на сојузничките сили во Ирак и затоа таму ќе испрати една своја единица, изјавил претставникот на бошњаците во претседателството на БиХ Сулејман Тихиќ, чија изјава ја пренесуваат британските медиуми.

Убиени двајца американски војници во Фалуџа

А1

Хеликоптер падна во Тикрит, загинаа 6 маринци

Вест

Турција нема да испрати војници во Ирак

Утрински

Соборен трет американски хеликоптер - шест војници загинаа

Утрински

Дневник Канал5 А1 А1 Утрински Дневник Канал5 Канал5

26 поврзани вести »

9-ти ден од акцијата за предавaње на нелегалното оружје

А1 - 09.11.2003

Денеска е 9-ти ден од започнувањето на акцијата за доброволно предавање на нелегалното оружје во земјава. Претставници на оперативниот центар денеска посетија собирни пунктови во Липково и Арачиново. На собирниот пункт за општина Липково денеска биле предадени една полуавтоматска пушка, 4 рачни ...

Трајковски: „Секое предадено оружје ќе значи многу за безбедноста“

А1

На собирен пункт во Скопје предадени 10 килограми експлозив ТНТ!

Утрински

Предадено поголемо количество оружје во Скопје

А1

Позитивни оценки за текот на акцијата разоружување

А1

Утрински Дневник Дневник А1 А1 А1 А1 А1

23 поврзани вести »

Судењето на Пауновски ги подели правниците

Утрински - 08.11.2003

Последната реакција на Хелсиншкиот комитет за пресудата на ексминистерот Пауновски го разбранува судството Притисок врз судството или неопходен мониторинг во функција на заштита на правата и слободите на граѓаните? Ваквите дилеми неколку дена веќе го брануваат судството и научната мисла, која е ...

Љубен Пауновски, место во притвор, во Демир Хисар

Утрински

Пауновски летнал за Австралија?

Дневник

Никаде го нема екс министерот за одбрана Љубен Пауновски

Канал5

Судот со барање за притвор на Пауновски

А1

Утрински Дневник Канал5 Вест Утрински Дневник А1 А1

18 поврзани вести »

Реџепи вели планот на Гросман ги пополнува празнините на резолуцимјата 1244

Вест - 08.11.2003

ПРИШТИНА, 8 ноември - Премиерот на Косово Бајрам Реџепи изјави дека планот на американскиот потсекретарт Марк Гросман "стандарди за статус" ги пополнува "празнините" што во однос на покраината ги имаше Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244.

Американски план за статусот на Косово

А1

Без исполнети ОН стандарди, Косоварите може да сонуваат статус

Вест

Македонија бара рокови за НАТО и ЕУ пред епилогот за Косово

Утрински

Првин ние во НАТО, потоа решавање на статусот на Косово

Дневник

Канал5 А1 А1 Вест Дневник Дневник Канал5 Вест

16 поврзани вести »

Вардар пред Победа и пред Слога Ј. на табелата во македонскиот фудбал

А1 - 09.11.2003

Повторно Вардар пред Победа и пред Слога Ј., на врвот на табелата во македонскиот фудбалски шампионат. Само два бода ги делат трите водечки екипи по денешното 13.прволигашко коло, во кое мирољубиво заврши големото дерби меѓу Слога и Вардар на Чаир, а Победа пак се сопна во Скопје, но против ...

Дезинформација е дека Пејовиќ ќе биде тренер на Слога Ј.

Дневник

Стратев останува на клупата на Вардар

Вест

Управата не ја прифати оставката на Стратев

Утрински

Стратев поднесе оставка на тренерската функција во Вардар

А1

А1 Вест Утрински Дневник А1 Дневник Дневник Вест

15 поврзани вести »

ММФ очекува од Поповски за една недела да ги научи финансиите

Вест - 06.11.2003

РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА ВЛАДАТА ГО ПРОЛОНГИРА КРОЕЊЕТО НА БУЏЕТОТ ЗА 2004 "По преземањето на функцијата, во рок од седум дена ќе бидеме оспособени во Министерството, со мое присуство да ги продолжиме разговорите со ММФ", изјави Поповски по средбата со Розвадовски ММФ ќе му даде една недела фора на ...

Поповски доби една недела да се подготви за преговори со ММФ

Утрински

Преговорите со ММФ ќе продолжат за две седмици

Канал5

Владата и ММФ ќе преговараат само на техничко ниво

А1

Розвадовски заврши со Гошев, го чека доаѓањето на Поповски

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1

12 поврзани вести »

Само на 5 ноември ,,Матрикс 3" заработи 43 милиони долари

Утрински - 08.11.2003

,,Матрикс: Револуции" од недела во кино ,,Милениум" Од недела големиот светски хит "Матрикс: револуции" на браќата Лари и Енди Вачовски ќе се прикажува во кино "Милениум". Овој исклучителен научнофантастичен филм својата светска премиера кај нас ја имаше во Скопје во Универзалната сала, каде што се ...

Од недела "Матрикс" во "Милениум"

Вест

"Матрикс 3" беше испратен со аплауз

Утрински

Матриксот е рефлексија на човечката слабост

Утрински

СКОПЈЕ СО ЦЕЛИОТ СВЕТ ГО ГЛЕДАШЕ "МАТРИКС 3"

Утрински

А1 Вест Утрински Дневник Вест

10 поврзани вести »

Владиката Кирил ќе ја гради црквата, а Владата музејот

Утрински - 08.11.2003

МПЦ смета дека Владата има поголемо право да гради меморијален центар за АСНОМ Борис Георгиевски Доколку државата одлучила да прави меморијален центар во чест на заседанието на АСНОМ, тоа е далеку пореално отколку да го гради митрополитот кумановско-полошки Кирил, смета портпаролот на Македонската ...

Музеи на АСНОМ ќе никнат како печурки

Дневник

И Владата и МПЦ ќе градат музеј за АСНОМ

Утрински

Зар ќе славиме сурогат од АСНОМ?!

Дневник

Македонија се откажува од "Свети Прохор Пчињски"!

Дневник

Дневник Вест Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »

Интер во лов на Пабло Аимар

Утрински - 08.11.2003

Миланскиот гигант Интер го сврте вниманието кон Аргентинскиот интернационалец, плејмејкерот на Валенсија, Пабло Аимар. "Нероазурите", на чија сметка треба да легнат уште седум милиони фунти од трансферот на Роналдо во Реал Мадрид, во зделката ќе го вклучат и Иван Кордоба, за да го донесат Аимар на ...

Апликантите не успеаја да ја елиминираат корупцијата

Утрински

Анкара: Кипар да не се користи како пречка за влез на Турција во ЕУ

Утрински

За парите што ги бара ЕУ нема документи

Утрински

Нашата поезија има свои сопствени извори

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински

9 поврзани вести »