TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

Нови напади врз сојузничките сили во Ирак

А1 - 09.11.2003

Неколкумина американски војници се повредени, а едно возило е уништено при синоќешниот напад врз воен конвој на сојузничките сили во центарот на Багдад. Оган бил отворени и врз зграда во која се сместени припадници на коалиционите сили, но нема поврдени.

Босна ќе испрати свои војници во Ирак

А1

Убиени двајца американски војници во Фалуџа

А1

Турција нема да испрати војници во Ирак

Утрински

ИРАК-НОВИ АМЕРИКАНСКИ ЖРТВИ

Канал5

Вест Дневник Утрински А1 А1 Канал5 Дневник Канал5

27 поврзани вести »

Парламентот се задуши во маркетиншки говори

Утрински - 08.11.2003

Трето продолжение на собраниската расправа за експозето на премиерот Црвенковски Собранието на Република Македонија вчера трет ден расправаше за експозето на премиерот Бранко Црвенковски за едногодишната работа на Владата и именувањето на четворицата нови министри.

Пратениците трет ден "ја лечеа" државата

Дневник

Време е за оставка!

Дневник

Премиерот Бранко Црвенковски на средба со Дик Чејни во САД

Утрински

Стари идеи за изградба на инфраструктурни објекти

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински Утрински Дневник Канал5 Дневник

27 поврзани вести »

9-ти ден од акцијата за предавaње на нелегалното оружје

А1 - 09.11.2003

Денеска е 9-ти ден од започнувањето на акцијата за доброволно предавање на нелегалното оружје во земјава. Претставници на оперативниот центар денеска посетија собирни пунктови во Липково и Арачиново. На собирниот пункт за општина Липково денеска биле предадени една полуавтоматска пушка, 4 рачни ...

Трајковски: „Секое предадено оружје ќе значи многу за безбедноста“

А1

На собирен пункт во Скопје предадени 10 килограми експлозив ТНТ!

Утрински

Предадено поголемо количество оружје во Скопје

А1

Позитивни оценки за текот на акцијата разоружување

А1

Дневник Дневник Утрински А1 А1 А1 А1 А1

25 поврзани вести »

Љубен Пауновски, место во притвор, во Демир Хисар

Утрински - 08.11.2003

СЛУЧАЈ Љубен Пауновски, ексминистер за одбрана, осуден на пет и пол години затвор за проневера и злоупотреба на службата, место во притвор, е во неговиот роден крај Демир Хисар. Ова вчера официјално ни го изјави висок полициски извор, кој додаде дека патната исправа на Пауновски се наоѓа кај ...

Судењето на Пауновски ги подели правниците

Утрински

Никаде го нема екс министерот за одбрана Љубен Пауновски

Канал5

Пауновски летнал за Австралија?

Дневник

Судот со барање за притвор на Пауновски

А1

Канал5 Утрински Дневник Утрински Дневник Вест А1 А1

18 поврзани вести »

Реџепи вели планот на Гросман ги пополнува празнините на резолуцимјата 1244

Вест - 08.11.2003

ПРИШТИНА, 8 ноември - Премиерот на Косово Бајрам Реџепи изјави дека планот на американскиот потсекретарт Марк Гросман "стандарди за статус" ги пополнува "празнините" што во однос на покраината ги имаше Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244.

Американски план за статусот на Косово

А1

Македонија бара рокови за НАТО и ЕУ пред епилогот за Косово

Утрински

Првин ние во НАТО, потоа решавање на статусот на Косово

Дневник

КОСОВО-ПРЕМИЕРОТ ОПТИМИСТ

Канал5

Вест А1 А1 Вест Канал5 Дневник Дневник Утрински

16 поврзани вести »

Вардар пред Победа и пред Слога Ј. на табелата во македонскиот фудбал

А1 - 09.11.2003

Повторно Вардар пред Победа и пред Слога Ј., на врвот на табелата во македонскиот фудбалски шампионат. Само два бода ги делат трите водечки екипи по денешното 13.прволигашко коло, во кое мирољубиво заврши големото дерби меѓу Слога и Вардар на Чаир, а Победа пак се сопна во Скопје, но против ...

Дезинформација е дека Пејовиќ ќе биде тренер на Слога Ј.

Дневник

Стратев останува на клупата на Вардар

Вест

Стратев поднесе оставка на тренерската функција во Вардар

А1

Зоран Стратев сепак ќе остане тренер на Вардар

А1

Утрински Вест Дневник А1 Дневник Дневник Дневник Утрински

14 поврзани вести »

Преговорите со ММФ ќе продолжат за две седмици

Канал5 - 06.11.2003

Преговарачите од Меѓународниот монетарен фонд ги прекинаа преговорите со македонските власти за утврдување на параметрите на државниот буџет за идната година. Соопштено е дека тие ќе продолжат за две недели, а во меѓувреме стручни екипи ќе ги догов Преговарачите од Меѓународниот монетарен фонд ги ...

Поповски доби една недела да се подготви за преговори со ММФ

Утрински

ММФ очекува од Поповски за една недела да ги научи финансиите

Вест

Владата и ММФ ќе преговараат само на техничко ниво

А1

Розвадовски замина предвреме

Дневник

Утрински А1 Утрински Дневник Вест Утрински А1

12 поврзани вести »

Владиката Кирил ќе ја гради црквата, а Владата музејот

Утрински - 08.11.2003

МПЦ смета дека Владата има поголемо право да гради меморијален центар за АСНОМ Борис Георгиевски Доколку државата одлучила да прави меморијален центар во чест на заседанието на АСНОМ, тоа е далеку пореално отколку да го гради митрополитот кумановско-полошки Кирил, смета портпаролот на Македонската ...

Музеи на АСНОМ ќе никнат како печурки

Дневник

И Владата и МПЦ ќе градат музеј за АСНОМ

Утрински

Зар ќе славиме сурогат од АСНОМ?!

Дневник

Потемкинови манастири

Дневник

Дневник Утрински Дневник Вест А1

10 поврзани вести »

Само на 5 ноември ,,Матрикс 3" заработи 43 милиони долари

Утрински - 08.11.2003

,,Матрикс: Револуции" од недела во кино ,,Милениум" Од недела големиот светски хит "Матрикс: револуции" на браќата Лари и Енди Вачовски ќе се прикажува во кино "Милениум". Овој исклучителен научнофантастичен филм својата светска премиера кај нас ја имаше во Скопје во Универзалната сала, каде што се ...

Матриксот е рефлексија на човечката слабост

Утрински

"Матрикс 3" беше испратен со аплауз

Утрински

Од недела "Матрикс" во "Милениум"

Вест

СКОПЈЕ СО ЦЕЛИОТ СВЕТ ГО ГЛЕДАШЕ "МАТРИКС 3"

Утрински

А1 Вест Утрински Дневник Вест

10 поврзани вести »

Интер во лов на Пабло Аимар

Утрински - 08.11.2003

Миланскиот гигант Интер го сврте вниманието кон Аргентинскиот интернационалец, плејмејкерот на Валенсија, Пабло Аимар. "Нероазурите", на чија сметка треба да легнат уште седум милиони фунти од трансферот на Роналдо во Реал Мадрид, во зделката ќе го вклучат и Иван Кордоба, за да го донесат Аимар на ...

Апликантите не успеаја да ја елиминираат корупцијата

Утрински

Анкара: Кипар да не се користи како пречка за влез на Турција во ЕУ

Утрински

За парите што ги бара ЕУ нема документи

Утрински

Владејачките партии не решиле кој ќе ги замени Поповски и Буџаку

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински

9 поврзани вести »