TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

"Буре барут" од Дуковски во Њујорк

Дневник - 07.11.2003

ВЕЧЕРВА АМЕРИКАНСКА ПРЕМИЕРА НА МАКЕДОНСКИ ДРАМСКИ ТЕКСТ Познатиот текст ќе се игра во театарот "Фли", во организација на "Хорајзан" Најпознатиот драмски текст на македонскиот драматург Дејан Дуковски, "Буре барут" вечерва првпат ќе се игра на сцената на театарот "Фли" во Њујорк.

"Буре барут" се постави и во Њујорк

Вест
2 поврзани вести »

Крвта на бубрежните болни прочистувана со несоодветни дијализери

Вест - 07.11.2003

СТРУЧНИОТ ТИМ НА НЕФРОЛОЗИ ПОТВРДИ: Дијализерите што повеќе од две години ги испорачувал набавувачот биле погодни само за "пациенти со мала телесна маса и за деца", кои се само 10 отсто од вкупно 1.200 пациенти на дијализа во Македонија, ...

Нефролозите бараат да се реактивира супервизијата на дијализата

Утрински
2 поврзани вести »

Лизинг-услугите ќе станат дел од секојдневниот живот

Утрински - 06.11.2003

Промовирана новата компанија „Еуролизинг" На домашниот пазар почна со работа новата компанија ?Еуролизинг" која ќе се занимава со давање лизинг-услуги при купување предмети и недвижности. Како што истакна на вчерашната промоција управителот Огнен Малевски, основач на компанијата е ГОФИ, ...

Лизингот станува атрактивен за граѓаните

Утрински
2 поврзани вести »

Вработените бараат ликвидација и продажба на „Газела"

Утрински - 07.11.2003

За да се стави крај на безизлезната ситуација Вработените во АД "Газела" во стечај и стечајниот управник Зоран Стојанкиќ ќе побараат од Одборот на доверители да поднесе барање до Владата да ја стави фирмата на листата на загубари, со што таа ќе може поскоро да оди во ликвидација, а потоа за неа да ...

„Газела“ и натаму без киријата од НАТО

А1
2 поврзани вести »

Стоп за зградата кај поликлиниката

Дневник - 07.11.2003

ДИМОВ УСПЕА Фирмата "Елма" не смее да ја продолжи изградбата на станбената зграда во близина на поликлиниката "Јане Сандански", реши вчера подрачната единица на Министерството за транспорт и врски за Кисела Вода. Подрачната единица донесе одлука да ги запре градежните работи откако градоначалникот ...

Пред поликлиниката никне нов "Лумикс"

Дневник
2 поврзани вести »

Странците се виновни за секс-индустријата на Косово

Дневник - 04.11.2003

ВИЕНСКИ "ПРЕСЕ" Трговијата со жени и секс-индустријата цветаат на Косово, при што само во Приштина има стотина јавни куќи, јави Макфакс повикувајќи се на виенскиот весник "Пресе". Но, косовските власти имаат оправдување за оваа состојба.

На Косово цути секс-индустрија

А1
2 поврзани вести »

Гробот на Петрарка ќе се откопа за да се дознае како изгледал поетот

Вест - 05.11.2003

Научниците сметаат дека средновековниот портрет на славниот поет е многу непрецизен и очекуваат со новата технологија да направат реконструкција на неговото лице РИМ, (Ројтерс) - Италијанскиот поет од 14. век Франческо Петрарка зад себе оставил стотици писма кои ги бележат неговиот живот и мисли.

Ќе се ексхумира телото на Петрарка

Дневник
2 поврзани вести »

За Хенман прва Мастерс титула во кариерата

Утрински - 04.11.2003

По победата над Романецот Павел во финалето на турнирот во Париз Париз. Британецот Тим Хенман (29) е победник на АТП тенискиот турнир од Мастерс серијата во Париз. До првата Мастерс титула, вкупно 11 освоен турнир во кариерата, Хенман стигна по триумфот во финалето над Андреј Павел од Романија со ...

Хенман конечно со мастерс-титула

Дневник
2 поврзани вести »

Швајцарска помош за општините

Дневник - 06.11.2003

ГРАНТ ЗА ЗЕЛС На Заедницата на единиците на локална самоуправа (ЗЕЛС) Швајцарија и додели грант од 170 илјади евра за поефикасно спроведување на Законот за локална самоуправа. Договорот го потпишаа претседателот на ЗЕЛС, Горан Ангелов, и амбасадорот на Швајцарија, Стефан Нилен.

ЗЕЛС и Швајцарската амбасада потпишаа договор за обука на општините за децентрализација

Канал5
2 поврзани вести »

Градоначалникот Киранџиќ обвинет за криминал

Вест - 06.11.2003

ЧУЧЕР- САНДЕВО БАРА ОСТАВКА ОД ПРВИОТ ЧОВЕК НА ОПшТИНСКАТА ВЛАСТ Жителите на Општината Чучер- Сандево тврдат дека градоначалникот Воислав Киранџиќ место да афалтира патишта во селото си ги афалтирал приодите до неговите четири куќи, а нема трага од 60 илјади евра земен Иницијативниот одбор на ...

Градоначалникот асфалтирал дворови со државни пари?

Дневник
2 поврзани вести »