TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Црно и се крои на Македонија

Дневник - 08.11.2003

ЗОРАН ВИТАНОВ Една западна мудрост вели: "Ако сака човек да биде успешен, треба да има - непријатели". Лидерите на трите владејачки партии очигледно буквално ја имаат сфатено оваа девиза, желни да бидат успешни, па упорно се трудат целиот народ да им биде - непријател! Последната реконструкција на ...

Гошев е доблесен човек, вели Андов

Утрински

Црвенковски и Пенов го жртвуваа Гошев

Дневник

Андов: Доблесниот Гошев повторно жртва на Црвенковски

Дневник

ЛП: „Кабинетот на Црвенковски покажа слаби резултати“

А1

Вест Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Одземен парламентарниот имунитет на акционерот во Јукос

Вест - 07.11.2003

МОСКВА, 7 ноември, (Ројтерс) - Рускиот регионален суд вчера го поништи изборот на еден од клучните акционери во нафетниот гигант "Јукос" во рускиот сенат со што му беше одземен имунитетот како парламентарец. Василиј Шахновски е обвинет за затајување данок во акцијата на власта против сопствениците ...

Главниот акционер на "Јукос" доби израелско државјанство

Утрински

Американскиот Русин Кукес нов директор на Јукос

Вест

Американец газда на "ЈУКОС"

Дневник

Ходорковски поднесе оставка од функцијата во „Јукос“

А1

А1 Утрински Канал5

8 поврзани вести »

„Аурора“ вплови во Саутхемптон

А1 - 06.11.2003

Британскиот брод за туристички крстосување „Аурора“, на кој се појави сериозна епидемија на стомачен вирус, денеска вплови во англиското пристаниште Саутхемптон, каде патниците во моментов го напуштаат бродот, соопшти компанијата „П&О“, сопственик на бродот.

Две жени починаа на заразениот британски брод

Вест

“АУРОРА” ВПЛОВИ ВО САУТХЕМПТОН

Канал5

Двајца починати на британскиот брод „Аурора“

А1

Шпанија ја затвори границата со Гибралтар поради заразениот брод

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Нашата футсал репрезентација има шанса за бараж за пласман на СП

А1 - 07.11.2003

Македонската футсал репрезентација има шанса да обезбеди бараж за пласман на Светското првенство следната година. Потребна и е висока победа од најмалку 3 гола разлика над селекцијата на Босна и Херцеговина, вечерва во решавачкиот натпревар за првото место на квалификацискиот турнир во Сараево.

Нашата футсал репрезентација не обезбеди бараж за пласман на СП

А1

Македонија беше на чекор до сензација

Дневник

Нашата футсал селекција поразена од Русија во квалификациите за СП

А1

Екс европскиот првак Русија прв противник

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

За екологистите министерот Јанев е статист

Вест - 06.11.2003

Да се прогласуваат за здрави деца кои имаат три и повеќе пати олово во крвта над максимално дозволените концентрации пропишани од ЕУ, не е ништо друго, туку безочно шегачење со еколошкиот безизлез на граѓаните на Велес, кој токму промоторите на погубните резултати требало да го спречат - реагираат ...

Велешани не веруваат во здравје "на хартија"

Дневник

Mанипулациите потешки од оловото

Дневник

Резултатите не ги уверија велешани за здравјето на нивните деца

А1

Велешките деца станаа имуни на олово

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Андреј Петров на местото на Стевчо Јакимовски

Вест - 06.11.2003

Вршител на должноста градоначалник на општина Карпош до локалните избори следната есен ќе биде Андреј Петров, актуелен советник во општината. Стевчо Јакимовски, сегашниот градоначалник на Карпош, кој вчера беше именуван за Министер за економија на седница на парламентот, рече декаго назначил доктор ...

Андреј Петров в.д. градоначалник

Дневник

Чаир бојкотиран поради вмровскиот градоначалник

Дневник

Поделбата на Скопје на квартови - неуставна

Вест

Скопските градоначалници се плашат да не станат "Пенов и седумте џуџиња"

Утрински

Дневник А1 Дневник

8 поврзани вести »

Чествување на Ацо Шопов во родниот град штип

Утрински - 08.11.2003

По повод 80 години од раѓањето на Ацо шопов Домот на културата "Ацо Шопов" и Друштвото на писателите на Македонија, денеска во Штип, родниот град на поетот, ќе ја одбележат 80-годишнината од неговото раѓање. Во рамките на ова чествување, во Домот на културата во Штип, со почеток во 19 часот ќе биде ...

Гласовит двигател на македонската култура

Утрински

Шопов стожер на нашата државност

Дневник

Ацо шопов - лириЧар овенЧан со веЧноста

Утрински

Научен собир, монографија и филм за Ацо Шопов

Дневник

Вест Дневник

7 поврзани вести »

Легализација, а не уривање

Дневник - 07.11.2003

ОХРИД СО ПОРАКА ДО УРБАНАТА ПОЛИЦИЈА за дивоградбите Општинарите навреме предупредиле дека се гради без дозвола Општината Охрид остро се спротивставува на акцијата за уривање на изградените објекти во градот и смета дека државата треба да урива дивоградби во почетна фаза на изградбата.

И градоначалникот на Охрид ургирал да се сопре уривањето

Вест

Државата ги поткопува темелите на урбаната мафија

Утрински

Урбаната мафија ја надитри државата

Утрински

Локалната власт ја спречува урбаната полиција да урива

Вест

Утрински А1

7 поврзани вести »

Загубарите останаа непривлечни за странците

Утрински - 08.11.2003

Неизвесно дали до крајот на годинава ќе се реши продажбата на проблематичните претпријатија МАЈА ТОМИЌ Стануваат се понеизвесни оптимистичките тврдења на Владата дека до крајот на оваа година загубарите дефинитивно ќе се тргнат од дневен ред на листата приоритетни економски проблеми во државава, со ...

За десет месеци продадени само седум загубари

Вест

Фасовци ќе протестираат поради лошата тендерска понуда

Утрински

Фасовци незадоволни од тендерот за продажба

А1

Продажбата на загубарите со слаби резултати

А1

А1 Утрински

7 поврзани вести »

Долгот од стопанството спрема ЕСМ намален за 48 милиони евра

Утрински - 07.11.2003

Електростопанство драстично ја зголеми наплатата и ги намали побарувањата во однос на лани ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ "Електростопанство на Македонија" во изминативе десет месеци успеа вкупните ненаплатени побарувања, кои на крајот на минатата година изнесуваа 214 милиони евра, да ги намали на 160 милиони ...

ЕСМ најавува исклучување на струјата во Топилницата

Утрински

В година струјата ќе мора да поскапи?

Утрински

Економска цена на струјата - субвенции за сиромашните ?

Утрински

ЕСМ ќе се дели на два дела

А1

Утрински Утрински

7 поврзани вести »