TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Шри Ланка со нов план за преговори со Тамилските тигри

Утрински - 08.11.2003

Откако премиерот доби одобрување за мировната понуда во САД КОЛОМБО - Премиерот на Шри Ланка вчера се врати во земјата, истакнувајќи дека мировниот процес со Тамилските тигри, централно прашање во борбата за власт со претседателката на оваа островска земја, треба да остане на колосек.

УКИНАТА ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА ВО ШРИ ЛАНКА

Канал5

Вонредна состојба во Шри Ланка

Вест

Претседателката прогласи вонредна состојба во Шри Ланка

Утрински

Претседателот на Шри Ланка отпушти министри, земјата пред хаос

Вест

Канал5

6 поврзани вести »

Лозарци не им дозволија на газдите да влезат во фабриката

Вест - 08.11.2003

ДЕВЕТТИ НЕУСПЕШЕН ОБИД ЗА ПРЕЗЕМАЊЕ НА БИТОЛСКИ "ЛОЗАР" Близу 300 работници со стапови, вили, лопати и корпи полни со камења ја чуваа фабриката, а околу оградата имаше поставено трактори, но и две цистерни со ЦО2 свртени кон влезот на "Лозар" Тане Николовски и Цветко Панделески и вчера не влегоа во ...

Лозарци продолжуваат да го бранат комбинатот со барикади

Утрински

Стапот посилен од законот

Дневник

Одложено судењето на „А.Д. Лозар“

А1

Лозарци најавуваат дека ќе го бранат комбинатот

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Балерината Тања Вујисиќ -Тодоровска слави јубилеј

Вест - 07.11.2003

ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРА НА "АНА КАРЕНИНА" ВО МНТ Вечерва во салонот на Македонскиот народен театар со премиерата на балетот "Ана Каренина", примабалерината Тања Вујисиќ - Тодоровска го прославува 25-годишниот јубилеј на сцената, а со тоа се простува од активното занимавање со оваа уметност.

Премиера на класичниот балет "Ана Каренина"

Утрински

Премиера на "Ана Карењина" за јубилејот на Тања Вуисиќ

Дневник

"Ана Каренина" премиерно како балет

Вест

"Ана Карењина" во чест на Тања Вуисиќ

Дневник

Утрински

6 поврзани вести »

Бугарија не сака да биде во пакет со Романија за влез во ЕУ

Утрински - 07.11.2003

Софиски реакции на извештајот на Европската комисија Бугарија не е задоволна од тоа што се уште е во пакет со Романија за прием во Европската унија. Официјална Софија смета дека во преговорите е многу понапред од нивниот северен сосед.

Во пазарната економија Романија поназад од Бугарија лани

Утрински

Романија може да го одложи проширувањето на ЕУ

А1

Романија нема функционална пазарна економија

Утрински

Романија нема пазарна економија!

Дневник

А1

6 поврзани вести »

Еврокомисијата се огради од Берлускони за поддршката на Путин за Јукос и Чеченија

Вест - 08.11.2003

Русија вчера со воена парада но и со демонсрации на комунистите ја одбележа 86-годишнината од Октомвриската револуција во 1917, ден кој сега се вика "Ден на слога и помирување". Во Русија вчера почна и ... БРИСЕЛ, 8 ноември (Ројтерс) - Европската комисија вчера се дистанцира од ставот на ...

Берлускони во одбрана на руската акција во Чеченија

Утрински

Русија ќе преговара со ЕУ за влез во СТО

Вест

Путин во Италија

Вест

Путин на самитот на ЕУ во Рим

Канал5

Канал5

6 поврзани вести »

Земјата ја затемни месечината

А1 - 09.11.2003

Во раните утрински часови, во 2 часот и 6 минути земјата целосно ја затемни месечината. Ова затемнување траеше 24 минути, а го набљудуваа повеќе од стотина граѓани на Скопје. „Затемнувањето официјално започна во 23.15 часот кога месечината навлезе во сенката на земјата и заврши во 05.21часот“ ...

Затемнување на Месечината

Дневник

Повторно затемнување на Месечината

А1

Целосното затемнување на Месечината ќе биде видливо со голо око

Канал5

Целосно затемнување на Месечината

Дневник
5 поврзани вести »

Кама сутра: Нежната линија на грбот

Вест - 07.11.2003

СЕКСИ ЌОШЕ Девојката треба да легне на грб, повеќе наслонета на левата страна, така да скоро целата тежина на телото ја префрли на левиот колк и рамо. Потоа, нека ја испужи левата рака и нека ја стави под главата. Левата нога испружена , а десната нека и биде свитка во колено и подигната.

Кама сутра: Канцелариска забава

Вест

Кама сутра: Љубовен триаголник

Вест

Кама сутра: Свртете му го грбот

Вест

Кама сутра: Буква Х

Вест
5 поврзани вести »

Анестезиологот осомничен за поткуп суспендиран

Вест - 08.11.2003

ЗДРАВСТВОТО СЕ ТРЕСЕ ОД СКАНДАЛИ На Клиниката за анестезија и реанимација, лекарот Љ.Т. вчера е суспендиран од работа, поради сомневање дека земал поткуп од семејството Павлевски, кое тврди дека лекарот неколку месеци им земал 7.350 евра за Лекарот (Љ.Т.

Лекарот ни врати 7.000 евра по смртта на синот

Дневник

Суспендиран лекарот осомничен за поткуп

А1

Лекар барал 7.000 евра, пациентот починал

Дневник

Анестезиолог барал мито, пациентот мртов

А1
5 поврзани вести »

Металурзите да повежбаат реализирање зицери

Вест - 06.11.2003

МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Само три дена на врвот.- Влатко Новаковски(Металург) ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА - МЕТАЛУРГ 31:28 (18:16) СКОПЈЕ. - СРЦ "Кале". Гледачи: 400. Судии: Марјан и Драган Начевски (Скопје). ВАРДАР В.: К. Колев, Петковски, Неданоски, Димовски 2, Арнаудов, Јовиќ 7, Атанасовски 3, Ѓукиќ 2, ...

Петковски ја одбрани честа на шампионот

Утрински

Манасков тресна шише од паркет

Дневник

Во Ватростална гори црвеното светло

Дневник

Металург нов ракометен лидер

Дневник
5 поврзани вести »

Тестирање на израелско тајно оружје на ТВ

Утрински - 07.11.2003

Телевизиски пренос по грешка на Блискиот Исток ЕРУСАЛИМ - Во живо од Израел: низ целиот Блиски Исток, преку сателитски телевизиски канал, по грешка беше емитуван артилириски тест за долг дострел. Израелскиот телевизиски канал Канал 10 фати некодирана фреквенција од една контролна соба за тестирање ...

Израелски тајни во живо на ТВ

Дневник

Зголемена воената помош од САД за Израел

А1

Европјаните мислат дека Израел е најголема закана за светскиот мир

Вест

ЕУ го осуди исходот од анкетата за Израел

Канал5
5 поврзани вести »