TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

Струмичкиот театар со одлична претстава

А1 - 08.11.2003

„Перпетум мобиле" по текст на Александра Коваќевиќ Алексиќ е приказна за луѓето заплетени во судбоносната мрежа на стварноста и привидот. Текстот се занимава со можностите за трагањето во денешно време. Се истражуваат бесконечноста на обликот на трагичното во баналноста на секојдневието, ...

Во Струмичкиот театар праизведба на "Перпетум мобиле"

Вест

Премиера на "Перпетуум-мобиле"

Утрински

Премиера на "Перпетум мобиле" на Александра Ковачевиќ

Дневник
4 поврзани вести »

Убиени четворица Палестинци од Израелски војници

А1 - 08.11.2003

Израелските војници денеска убија четворица Палестинци во три одделни акции на Западниот Брег и во појасот Газа. Едно палестинско момче загина за време на воената операција во Џенин, на Западниот Брег. Повредени се и две деца, од седум и од девет години, од кои едно потешко.

Убиени 4-ица Палестинци во Појасот Газа

А1

ГАЗА-КРВАВ НОЕМВРИСКИ ДЕН

Канал5

ДВАЈЦА ПАЛЕСТИНЦИ УБИЕНИ ВО ПОЈАСОТ ГАЗА

Канал5
4 поврзани вести »

Буш потпиша закон со кој без исклучок се забранува абортус во последните недели на бременоста

Вест - 07.11.2003

ВАшИНГТОН, 7 ноември - Американскиот претседател Џорџ Буш го потпиша Законот со кој се забранува абортус во последните фази од бременоста. Законот забранува абортус во последните седмици од бременоста дури и во случаи ако таа го загрозува животот на мајката или се утврди дека детето ќе биде родено ...

Буш го потпиша законот за забрана на абортус

А1

Осуда за законот за абортуси во САД што го потпиша Буш

Канал5

Буш губи поени кај граѓаните на САД

Вест
4 поврзани вести »

Стефанов втор стрелец во поразениот тим

Утрински - 07.11.2003

ЦСКА Москва - Монтепаски 84:71 во стартот од Евролигата Врбица Стефанов Екипата на Монтепаски Сиена, каде што настапува нашиот интернационалец Врбица Стефанов, го загуби првиот натпревар од новата сезона во кошаркарската Евролига, во гости против московска ЦСКА со 71:84 во рамките на Б-групата.

Стефанов и Антиќ стартуваа со порази

Вест

Сиена поразена во финишот на мечот во Москва

Дневник

Кошарка: Порази за Монтепаски и за Аек во Евролигата

А1
4 поврзани вести »

Милошевиќ две години порано го предвидел масакрот во Сребреница

Утрински - 05.11.2003

Сведочење на лорд Дејвид Овен пред Хашкиот трибунал ХАГ - Поранешниот српски лидер Слободан Милошевиќ предвидел дека ќе се случи масакр во босанската енклава Сребреница две години пред тоа, но не успеал да го спречи, изјави во понеделникот пратеникот на ЕУ за време на војната.

Милошевиќ го испитуваше Дејвид Овен

Канал5

Овен, Рамбо и Јенки пред Хашкиот трибунал

Дневник

Лорд Овен вели Милошевиќ можеше да ја спречи војната во 1993

Вест
4 поврзани вести »

"Проксима" ќе ги забрза полициските реформи

Дневник - 06.11.2003

КОСТОВ ВО БРИСЕЛ Заминувањето на "Конкордија" и доаѓањето на "Проксима" е знак дека во Македонија во наредната година безбедносниот акцент ќе мине од војската на полицијата, која треба во свои раце да ги преземе одржувањето на редот во државата и чувањето на границите.

"Проксима" е доказ за стабилизирањето на Македонија

Утрински

Костов во Брисел на средба со Солана

А1

СРЕДБА КОСТОВ - СОЛАНА ДЕНЕСКА ВО БРИСЕЛ

Канал5
4 поврзани вести »

Судијата Глигоров претепан во Прилеп

Дневник - 07.11.2003

ФУДБАЛ Струмичкиот фудбалски судија Тони Глигоров бил претепан завчера од страна на неофицијални лица по мечот Победа - Слога Југомагнат, а играчите на Работнички К., пред средбата со Башкими во Куманово "изеле" неколку шлаканици и клоци, објавија завчера повеќе електронски медиуми, повикувајќи се ...

Глигоров: Бев удрен пред влезот во тунелот

Утрински

Судијата натепан, дисциплинска постапка против Победа

Вест

Денеска се огласи претседателот на ФФМ - Хаџиристески

А1
4 поврзани вести »

Македонија до крајот на оваа и почетокот на наредната ќе аплицира за членство во ЕУ

Канал5 - 04.11.2003

Македонија до крајот на оваа и почетокот на наредната година ќе аплицира за членство во Европската унија, објавија денеска вицепремиерката Радмила Шеќеринска и министерката за надворешни работи Илинка Митрева. Објаснувањето на Митрева и Шеќеринска зош Македонија до крајот на оваа и почетокот на ...

Македонија решена да го урне европскиот ѕид

Дневник

Апликацијата за ЕУ ќе почека до февруари

Утрински

Поднесувањето апликација за ЕУ е во интерес на државата

А1
4 поврзани вести »

Софијански останува градоначалник на Софија

Дневник - 04.11.2003

ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ ВО БУГАРИЈА Бугарските социјалисти извојуваа убедлива победа на локалните избори - нивните кандидати победија во 10 од вкупно 27 града, јави Макфакс. БСП во првиот изборен круг пред една недела освои четири градоначалнички места, а завчера во вториот круг освои уште шест, но ја ...

Софијански градоначалник на Софија по третпат

Утрински

Во Бугарија победи опозицијата

А1

Бугарите гласаа трезни

Дневник
4 поврзани вести »

Костелиќ: Немам неизлечива болест и очекувам брзо враќање

Утрински - 07.11.2003

Најдобрата светска скијачка негира за пауза од 18 месеци Најдобрата светска скијачка, Јаница Костелиќ, реагираше на написите според кои ќе мора дури 18 месеци да отсуствува од скијачките патеки. Потврдено е дека има проблеми со тироидната жлезда, но Јаница смета дека нема причина за загриженост и ...

Костелиќ: Срцето ми чука побрзо, но не умирам

Дневник

Јаница Костелиќ има проблеми со штитната жлезда

Дневник

Костелиќ ќе паузира од 12 до 18 месеци

Утрински
4 поврзани вести »