TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

Се забрзуваат интернет врските со светот?

Канал5 - 06.11.2003

Се најавува дека Македонија наскоро десеткратно ќе ги зголеми брзината и квалитетот на телефонските интернет-врски со светот. „Македонски телекомуникации” чиј управувачки пакет акции го има унгарската компанија „Матав“, потврдија дека е склучен дог Се најавува дека Македонија наскоро десеткратно ќе ...

Владата нема намера да ги продава своите акции од „Телеком"

Утрински

Владата ќе продава акции во телекомот

Дневник

Несогласувања помеѓу синдикатот и менаџментот на „Телеком“

А1
4 поврзани вести »

Дивац како во старите добри времиња

Утрински - 07.11.2003

Сакраменто по продолжението славеше во гости над Минесота (125:121) Предраг Стојаковиќ со 34 поени, од кои дури 26 во второто полувреме и продолжението го предводеше Сакраменто до победа на гостински терен против Минесота од 125:121.

Уште Коби беше кус во Лејкерс

Дневник

Коби Брајант се врати со победа

Утрински

Карпош Соколи - најдобра скопска екипа!?

Дневник
4 поврзани вести »

Поплава уби 170 души во Индонезија

Вест - 05.11.2003

ЏАКАРТА, 6 ноември - Најмалку 170 души загинаа, а 100 се сметаат за исчезнати, во поплавите во селото Букит Лаванг, на индонезискиот остров Суматра.Меѓу загинатите има и петмина странци, потврдија полициски извори. Несреќата била рано наутро додека жителите уште спиеле, а реката надошла поради ...

Најмалку 170 загинати во поплавите

Утрински

НАЈМАЛКУ 74 ЖРТВИ И 100 ИСЧЕЗНАТИ ВО ПОПЛАВИ

Канал5

66 загинати во поплави во Суматра

А1
4 поврзани вести »

Борче Сибиновски го купил "Метропол" со пари на "Медицинска пластика"

Вест - 06.11.2003

ДИРЕКТОРИТЕ НА ТЕТОВСКАТА ФАБРИКА ЗА ПЛАСТИЧНА АМБАЛАЖА БАРААТ ЗАШТИТА ОД КРИМИНАЛОТ Одборот на директори на АД "Медицинска пластика" од Тетово ги повикува републичкиот јавен обвинител, МВР, судските и други органи во земјата да преземат итни мерки за спречување на невидениот грабеж на фирмата од ...

Сибиноски сака да го урне новото раководство на Медицинска пластика

Утрински

Ексдиректорот се прави газда на "Медицинска пластика"

Вест
3 поврзани вести »

Отпуштените од НПК ќе бараат средба со Поповски

Утрински - 08.11.2003

Прес Вработените во Националната платежна картичка кои ги добија отказните решенија, ќе побараат средба со идниот министер за финансии, Никола Поповски, на која би му ги пренеле своите согледувања за решавање на нивните проблеми.

Откази за самохрани мајки

Дневник

Газдите на НПК не ги почитувале критериумите при отпуштањето на вработените

А1
3 поврзани вести »

Штетни честички за очите и кожата паѓаат од Сонцето

Вест - 07.11.2003

НАСА ПРЕДУПРЕДУВА Како последица од џиновската експлозија на Сонцето опасни наелектризирани честички со брзина од 1000 километри во секунда паѓаат на Земјата, па на слабите на очи и подложните на алергии им се препорачува да Опасни наелектризирани честички наредните денови ќе паѓаат на Земјата ...

Експлозиите на Сонцето влијаат на здравјето

Дневник

На Сонцето се случи најголемата експлозија досега

А1
3 поврзани вести »

Ќе одговара и дипломатот што заштедил пари на МНР

Утрински - 07.11.2003

Министертството за надворешни работи спроведува ред во дипломатијата Министерката Илинка Митрева презела мерки за воспоставување ред и законитост во дипломатијата, при што неколку комисии работат на утврдувањето на нерегуларностите во трошењето на средствата до 2001-та година, а се чешлаат првпат и ...

МНР "го исчисти" амбасадорот Зашов

Дневник

МНР ветува домаќинско работење

А1
3 поврзани вести »

Романија сојузник на Македонија на патот кон НАТО

Утрински - 05.11.2003

Романскиот министер за одбрана, Јоан Мирчеа Пашку, во Македонија Романија ќе ја поддржи и ќе и помогне на Македонија во интегративните заложби што поскоро да стане членка на НАТО. Оваа отворена порака на поддршка вчера во Скопје на македонскиот државен врв му ја соопшти министерот за одбрана на ...

Драгоцени романските искуства со НАТО и со ЕУ

Дневник

РОМАНИЈА ЌЕ ЈА ПОДДРЖИ ИНТЕГРАЦИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО

Канал5
3 поврзани вести »

Можни нови терористички напади на Ал Каеда

А1 - 08.11.2003

Aмериканскиот Секретаријат за внатрешни работи предупреди на можноста од терористички напади од страна на терористичката мрежа Ал Каеда. Според Американската разузнавачка служба Ал Каеда планира напади врз транспортни авиони од други земји а кои се осетливи цели на САД-како што се нуклеарната ...

Муслимани, бегајте од Њујорк

Дневник

Терористички бран од Африка ќе ја заплисне Европа

Дневник
3 поврзани вести »

Како се создаваат биографии- промоција на книги од Коле Чашуле

Вест - 05.11.2003

Вчера во Друштвото на писателите на Македонија издавачката куќа "Ми-Ан" ги промовира двата нови романа на Коле Чашуле. Романите се именувани "Гатанка" и "Ленти", а издадени се под зеднички наслов "Ништо". Романите се еден вид уметничко истражување, "Гатанка" за процесот на создавање биографии, а ...

"Ништо" од Чашуле за пресметка со времето

Дневник

Промоција на два романа од Коле Чашуле

Вест
3 поврзани вести »