TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

Убиен Свадбарот, бугарски наркобарон

Дневник - 06.11.2003

ВЧЕРА ВО СОФИЈА Бугарскиот наркобарон Евгениј Стефанов-Свадбарот (34) е убиен вчера изутрина во Софија, јави Макфакс. Во атентат е ранет и неговиот телохранител. Двајца мажи од возило во движење го изрешетале Стефанов додека излегувал од своето возило.

Убиен еден од наркобосовите во Бугарија

Утрински

Убиен бугарскиот мафијашки бос Евгени Стефанов

А1
3 поврзани вести »

Анастасов и Георгиевска меѓу прваците од 15 земји

Дневник - 07.11.2003

КУГЛАЊЕ - СВЕТСКИ ПОЕДИНЕЧЕН КУП Поединечните шампиони на 15 европски земји утре и задутре во кугларницата "Мусандра" во Скопје ќе се борат за титулата на Светскиот куп, кој по пауза од 4 години повторно се одржува во Македонија.

Собир на елитата во "Мусандра"

Вест

Од утре до недела Светски Куп за сениори и сениорки

Утрински
3 поврзани вести »

Сабина Факиќ нов главен уредник на А1

Вест - 07.11.2003

Сабина Факиќ е нов главен и одговорен уредник на А1 Телевизија. Доаѓа на местото на Ацо Кабранов, кој според изјавата на газдата на телевизијата Велија Рамковски сам си поднел оставката. "Јас не го разрешив Ацо, туку тој сам си отиде затоа што , наводно сум му се мешал во уредувачката политика, што ...

Сабина Факиќ главен и одговорен уредник на А-1

Утрински

А1 без уредникот број 1

Дневник
3 поврзани вести »

Промоција на "Папокот на светот" во Бугарија

Утрински - 07.11.2003

Денеска во Евробугарскиот центар во Софија Романот "Папокот на светот" од современиот македонски писател Венко Андоновски, денеска ќе биде промовиран во Софија, Република Бугарија. Претставувањето на романот ќе се одржи во Евробугарскиот центар во Софија во 18.30 часот, а за него ќе говори ...

Промоција на "Папокот на светот" од Андоновски на бугарски јазик

Вест

Роман од Венко Андоновски, објавен на бугарски

Дневник
3 поврзани вести »

Кошарка: Центар го порази големиот фаворит Ф. Работнички

А1 - 09.11.2003

Сензацијата на осмото коло, а можеби и на првенството во првата мак кошаркарска лига се вика Центар, жртвата актуелниот шампион Фершпед Работнички. Новакот во елитата го порази големиот фаворит кој по четврти пат оваа сезона ја чувствува горчината на поразот. Прва лига 8.

На "шпедитерите" им лежи Лашко

Вест

"Шпедитерите" 7 минути без постигнат поен во финишот

Утрински
3 поврзани вести »

Заврши снимањето на "Бал кан кан"

Дневник - 04.11.2003

ФИЛМ Снимањето на филмот "Бал кан кан", по сценарио и во режија на Дарко Митревски е завршено. Постпродукцијата ќе биде во Рим и се очекува филмот да биде готов во март. Во минатите два месеца "Бал кан кан" се снимаше на локации во Скопје и околината.

Дарко Митревски го сними Бал-кан-кан

Вест

Заврши снимањето на "Бал-кан-кан"

Утрински
3 поврзани вести »

Нехар: Патувањето со оваа агенција беше одлука на федерацијата

Утрински - 05.11.2003

Членот на ИО на КФМ и сопственик на "Нехар турс" Владимир младеновски Членот на Извршниот одбор при Карате Федерацијата на Македонија (КФМ), и сопственик на ТА "Нехар Турс", Селим Нехар, демантира дека КФМ на состанокот пред заминувањето за Турција на Балканското првенство, вршела притисок по ...

Тие што не патуваа со "Нехар Турс", не настапија

Утрински

Државните прваци не настапија поради уцена од федерацијата

Вест
3 поврзани вести »

Статутот на Федерацијата повторно на доработка

Вест - 05.11.2003

Седница на Управниот одбор на ФФМ Верификуван договорот со селекторот Драган Канатларовски Статутот на нашата фудбалска Федерација (ФФМ) повторно е вратен на доработка , на вчерашната затворена седница на Управниот одбор. "Копјата се кршеле" околу статутот на ОФС -Скопје, односно дали тој ќе ...

ФФМ конечно го дотурка до завршна фаза новиот статут

А1

Измените на статутот на дневен ред

Вест
3 поврзани вести »

Анчевски бара буџетот за факултетите да се зголеми за 40 отсто

Утрински - 08.11.2003

УНИВЕРЗИТЕТ Финансиската состојба на високото образование е катастрофална. За решавање на овој проблем, Владата треба да го зголеми буџетот за високо образование најмалку за 40 проценти, изјави вчера, ректорот на скопскиот Универзитет "Свети Кирил и Методиј", Александар Анчевски.

Анчевски бара зголемување на буџетот за високо образование за 40 отсто

Вест

Високото образованието во финасиска криза

А1
3 поврзани вести »

Рекордна победа на Монако

Вест - 07.11.2003

ЛИГА НА ШАМПИОНИ - 4. КОЛО Рекорд оствари и Хрватот Дадо Пршо со своите четири гола, со што го израмни постигнувањата на Марко ван Бастен и Симоне Инзаги Монако се искачи на првото место во групата Ц, по рекордната победа од 8:3 над Депортиво Ла Коруња, во 4. коло од Лигата на шампионите.

Вечерва се играат првите натпревари од второто коло на УЕФА-купот

А1

Резултати од „А“ - „Д“ шемата во Лигата на шампионите

А1
3 поврзани вести »