TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Промоција на "Папокот на светот" од Андоновски на бугарски јазик

Вест - 07.11.2003

УТРЕ ВО СОФИЈА Романот "Папокот на светот" од современиот македонски писател Венко Андоновски, ќе биде промовиран денес ( 18.30 часот) во Евро - бугарскиот центар во Софија- Бугарија. Промотор на делото, а воедно и негов преведувач на бугарски јазик е Петар Крангов.

Промоција на "Папокот на светот" во Бугарија

Утрински

Роман од Венко Андоновски, објавен на бугарски

Дневник
3 поврзани вести »

Како се создаваат биографии- промоција на книги од Коле Чашуле

Вест - 05.11.2003

Вчера во Друштвото на писателите на Македонија издавачката куќа "Ми-Ан" ги промовира двата нови романа на Коле Чашуле. Романите се именувани "Гатанка" и "Ленти", а издадени се под зеднички наслов "Ништо". Романите се еден вид уметничко истражување, "Гатанка" за процесот на создавање биографии, а ...

"Ништо" од Чашуле за пресметка со времето

Дневник

Промоција на два романа од Коле Чашуле

Вест
3 поврзани вести »

Ќе одговара и дипломатот што заштедил пари на МНР

Утрински - 07.11.2003

Министертството за надворешни работи спроведува ред во дипломатијата Министерката Илинка Митрева презела мерки за воспоставување ред и законитост во дипломатијата, при што неколку комисии работат на утврдувањето на нерегуларностите во трошењето на средствата до 2001-та година, а се чешлаат првпат и ...

МНР "го исчисти" амбасадорот Зашов

Дневник

МНР ветува домаќинско работење

А1
3 поврзани вести »

Г.П. заработи 30 дневен притвор за тепачката во Струмица

А1 - 09.11.2003

Епилогот од масовната тепачка во Струмица заврши сo кривична пријава и 30 дена притвор за 21 годишниот Г.П. Тој зад себе има дебело досие и е добри познат на полицијата и на струмичани. Тепачката се случи ноќта меѓу четвртокот и петокот што се случи меѓу улиците „5 ноември“ и „Крушевска Република“.

Две момчиња прободени со нож

Вест

Во Струмица крвава тепачка меѓу неколку млади

А1
3 поврзани вести »

Охрид бара државни локации за да му плати на “Гранит”

Вест - 07.11.2003

БАНКРОТИРАНАТА ОПШТИНА ЌЕ ГИ СТОПИРА СИТЕ АКТИВНОСТИ По банкротот на локалната власт во Охрид, предизвикан од актвирањето на правосилна судска пресуда со која присилно се бара наплата на неподмирените обврски за извршените градежни работи кон “Гранит,” а со што се блокирани сите жиро-сметки на ...

Банкротот ќе ги блокира сите активности на охридска општина

Утрински

Банкрот на Охрид

Вест
3 поврзани вести »

Клонирањето ги подели земјите членки на ООН

А1 - 07.11.2003

Правниот одбор на Генералното собрание на ООН реши донесувањето на одлука за забрана на клонирање на луѓето да ја одложи за уште две години, јавуваат агенциите. Прашањето за клонирање длабоко ги подели ООН, на два блока земји, со радикално различни ставови, а одложувањето на конечната одлука ги ...

Месо и млеко од клонирана стока е здраво

Вест

САД водат кампања за забрана на клонирање луѓе

А1
3 поврзани вести »

Убиен еден од наркобосовите во Бугарија

Утрински - 06.11.2003

Атентат во Софија Софија - Еден од повлијателните наркобосови во Бугарија, Евгениј Стефанов - Свадбарот (34), е убиен изутрината во Софија, во атентат во кој е ранет и неговиот богидард, официјално потврдија полициски извори.Стефанов, заедно со неговиот телохранител настрадале кога, излегувајќи од ...

Убиен Свадбарот, бугарски наркобарон

Дневник

Убиен бугарскиот мафијашки бос Евгени Стефанов

А1
3 поврзани вести »

Нехар: Патувањето со оваа агенција беше одлука на федерацијата

Утрински - 05.11.2003

Членот на ИО на КФМ и сопственик на "Нехар турс" Владимир младеновски Членот на Извршниот одбор при Карате Федерацијата на Македонија (КФМ), и сопственик на ТА "Нехар Турс", Селим Нехар, демантира дека КФМ на состанокот пред заминувањето за Турција на Балканското првенство, вршела притисок по ...

Државните прваци не настапија поради уцена од федерацијата

Вест

Тие што не патуваа со "Нехар Турс", не настапија

Утрински
3 поврзани вести »

Статутот на Федерацијата повторно на доработка

Вест - 05.11.2003

Седница на Управниот одбор на ФФМ Верификуван договорот со селекторот Драган Канатларовски Статутот на нашата фудбалска Федерација (ФФМ) повторно е вратен на доработка , на вчерашната затворена седница на Управниот одбор. "Копјата се кршеле" околу статутот на ОФС -Скопје, односно дали тој ќе ...

ФФМ конечно го дотурка до завршна фаза новиот статут

А1

Измените на статутот на дневен ред

Вест
3 поврзани вести »

Сабина Факиќ нов главен уредник на А1

Вест - 07.11.2003

Сабина Факиќ е нов главен и одговорен уредник на А1 Телевизија. Доаѓа на местото на Ацо Кабранов, кој според изјавата на газдата на телевизијата Велија Рамковски сам си поднел оставката. "Јас не го разрешив Ацо, туку тој сам си отиде затоа што , наводно сум му се мешал во уредувачката политика, што ...

Сабина Факиќ главен и одговорен уредник на А-1

Утрински

А1 без уредникот број 1

Дневник
3 поврзани вести »