TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-03 - 2003-11-09

ЕУ без коментар за сменетите

Дневник - 06.11.2003

Оваа реконструкција на Владата и дава време и можност да се фокусира на политичките и на економските реформи, како и можност да се осигури дека ќе се спроведуваат реформите предвидени со охридскиот договор, изјави вчера портпаролката на ЕУ, Шина Томпсон.

Томпсон: „Владата треба да се фокусира на реформи“

А1
2 поврзани вести »

Владата треба да се охрабри за поднесување апликација за ЕУ

Утрински - 06.11.2003

Конституиран Форум за евроатлантски интеграции на Македонија ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Вчера се формираше Форумот за евроатлантски интеграции на Република Македонија, нова невладина организација составена од сите политички, научни институции, деловни луѓе и независни интелектуалци од државата која ќе ...

Составен Форум за евроатланска интеграција

А1
2 поврзани вести »

Несторовски со победа ја одбрани титулата

Дневник - 03.11.2003

КРУЖНА АВТОТРКА, СКОПЈЕ Возачот на АМД Прилепец од Прилеп, Никола Несторовски, со победа ја одбрани титулата во класата до 1.150 см3. Тој успеа да се извлече од слабиот старт и да биде подобар во директниот дуел со Дејан Стефановски од АМК Автоклиника кој, иако постојано го бркаше Несторовски, на ...

Несторовски до титулата по дефектот на Стефановски

Вест
2 поврзани вести »

Тројца полицајци осомничени за криумчарење на добиток

Вест - 04.11.2003

ОТКРИЕН ШВЕРЦ НА ГП СТЕЊЕ Ресенската полиција поднесе кривични пријави против тројца полицајци од полициската станица во селото Стење. Тие се осомничени дека преку тамошниот граничен премин шверцувале добиток од Македонија во Албанија . За злопотреба на службената положба се пријавени И.М.

Полицајци шверцувале добиток

Дневник
2 поврзани вести »

Симфониски концерт со Јасминка Чакар, пијано

Утрински - 06.11.2003

Македонска филхармонија Македонската филхармонија, вечерва во салата на Домот на армијата со почеток во 20 часот, ќе одржи симфониски концерт под диригентство на Конрад ван Алпен од Холандија. Како солист ќе се претстави нашата реномирана пијанистка Јасминка Чакар, која ќе го изведе Концертот за ...

Соло на Јасминка Чакар

Вест
2 поврзани вести »

Убиецот од Радање осуден на 10 години затвор

Дневник - 07.11.2003

ПРЕСУДА Осумдесетгодишниот Веселин Стојановски од штипското село Радање вчера беше осуден на десет години затвор откако Кривичниот суд на Основниот суд во Штип го прогласи за виновен за убиството на неговата снаа од брат, во септември годинава.

10 години затвор за убиство на снаата со мотика

Вест
2 поврзани вести »

Европската унија не ги пушта цистерните без еколошки мотор

Утрински - 06.11.2003

Македонските возила за превезување опасни материи ниту репарирани не се подготвени за транспорт СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Факторите во земјава кои се занимаваат со превоз на опасни материи, кои дирекно или индиректно се инволвирани во оваа проблематика имаат заеднички став.

Цистерните "возат" смрт

Утрински
2 поврзани вести »

Забаваче ги честело другарчињата со екстази, хероин и кокаин

Дневник - 05.11.2003

АМСТЕРДАМ Петгодишно девојче од Холандија вчера ги почестило своите другарчиња во градинка со "бонбончиња" - хероин, кокаин и екстази, јави Ројтерс. Учителката видела дека "бонбоните" се чудни и им ги зела на децата пред да ги лапнат.

Хероински бонбони за другарчињата

Дневник
2 поврзани вести »

Разбојници со нож ограбиле 1.600 евра од минувач

Вест - 07.11.2003

СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Двајца вооружени разбојници завчера во Скопје го ограбиле 29-годишниот Х.Б. од кого одзеле 1.600 евра. Грабежот се случил околу 10 часот на булеварот Климет Охридски зад Соборниот Храм. Непознатите му се приближиле на Х.Б.

Истепал старицаза да ја ограби

Дневник
2 поврзани вести »

Десетка за десетте бода на Цементарница

Дневник - 03.11.2003

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА: ЦЕМЕНТАРНИЦА - беласица 2-1 (1-0) Домаќините последниве четири кола имаат три победи и едно реми Беласица создаваше и промашуваше шанси, но Цементарница стигна до нови три бода, откако славеше победа вчера со 2-1, во 12. коло од Првата лига. Струмичани имаа забелешки на судењето.

По падот на шампионот падна и вицешампионот

Утрински
2 поврзани вести »