TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-11-03 до 2003-11-09

Во Индија изгореа 21 берач на чај

А1 - 06.11.2003

Најмалку 21 берач на чај изгореле живи во источната индиска провинција Западен Бенгал, соопшти денеска локалната полиција. Инцидентот се случил на плантажата за чај Далгаон, а меѓу изгорените има 19 мажи и две жени. Главниот инспектор на полицијата во Западен Бенгал Чајан Мухерџе изјави дека во ...

ВО ИНДИЈА ИЗГОРЕА 21 БЕРАЧ НА ЧАЈ

Канал5
2 поврзани вести »

Заедничка изложба на дипломатаот Сас и сликарот Пенушлиски

Вест - 03.11.2003

ВО МУЗЕЈ НА СКОПЈЕ Вечерва во 20 часот во Музеј на Скопје заедничка изложба ќе отворат унгарскиот дипломат Јожеф Сас и сопругот на министерката за надворешни работи -сликарот Илија Пенушлиски. Изложбата е именувана како "Уметноста, место на средба".

Дела од уметникот Пенушлиски

Дневник
2 поврзани вести »

Американскиот сериски убиец ја избегна смртната казна

А1 - 06.11.2003

Најгрозоморниот сериски убиец во САД, Гери Ригвеј, кој пред судот во Вашингтон призна дека убил 48 жени нема да биде осуден на смрт бидејки на полицијата и помогна да ги пронајде телата на убиените. Сепак на Ригвеј, познат како убиецот од „Зелената река“, му се заканува доживотен затвор без можност ...

СЕРИСКИОТ УБИЕЦ РИГВЕЈ ДЕНЕСКА СТАНА РЕКОРДЕР КОГА ПРИЗНА 48 УБИСТВА

Канал5
2 поврзани вести »

Дритро Касапи во Сараево ќе го режира ,,Ревизор"

Утрински - 08.11.2003

Македонски автори на регионалната сцена Дритро Касапи ќе режира во Народно позориште во Сараево. Тој на сцената на босанскиот национален театар ќе ја постави познатата класика на Гогољ, "Ревизор", но во еднен осовремен сценски контекст.

Дритро Касапи ја поставува "Ревизор" во Сараевскиот театар

Дневник
2 поврзани вести »

Македонското антикорупциско искуство во Стразбур

Дневник - 06.11.2003

МЕЃУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦИЈА Вчера во Стразбур почна првата конференција посветена на специјализираните антикорупциски тела или служби во членките на Советот на Европа (СЕ), во чии рамки ќе биде претставена и македонската антикорупциска комисија, јави Макфакс.

МАКЕДОНСКАТА АНТИКОРУПЦИСКА КОМИСИЈА ПРЕД С.Е.

Канал5
2 поврзани вести »

Полицаец в затвор за орален секс

Вест - 08.11.2003

СИНГАПУР, (Ројтерс) - Еден полициски наредник во Сингапур доби затворска казна од две години зашто имал орален секс, што во државата е забранет. 27-годишниот наредник бил изведен пред суд откако една 16-годишна девојка пријавила во полиција дека му дала орален секс.

Полицаец доби две години затвор за орален секс

Утрински
2 поврзани вести »

Грнчарскиот занает продожува да се пренесува во Вранештица

Утрински - 08.11.2003

Презентација на дел од програмата ,,Живо наследство" Здружението "Грнчар" од кичевското село Вранештица, деновиве во Музејот на Македонија ги презентираше резултатите од проектот посветен на зачувување на грнчарскиот занает, кој е дел од програмата "Живо наследство", што ја спроведуваат фондациите ...

Грнчарите од Вранештица го продолжуваат занаетот

Дневник
2 поврзани вести »

Мафијашка пресметка во дискотека во Софија

А1 - 07.11.2003

Пет лица се повредени изминатата ноќ во една дискотека во центарот на Софија при престрелка меѓу две криминални групи. На претстрелката и претходела вербална расправија меѓу телохранителите на двајца мафијашки босови. За време на инцидентот во дискотеката имало околу 2.000 лица.

СОФИЈА-МАФИЈАШКА ПРЕСТРЕЛКА

Канал5
2 поврзани вести »

По падот на шампионот падна и вицешампионот

Утрински - 03.11.2003

Цементарница 55 со неубедлива игра стигна до трите бода против Беласица Г.Ц Наум Котевски Во средата Цементарница 55 му го нанесе првиот "болен удар" на шампионот Вардар, а вчера го "реши" и вицешампионот Беласица Г.Ц. Значи и во првиот и во вториот случај трите бода "легнаа" на нејзиното ...

Десетка за десетте бода на Цементарница

Дневник
2 поврзани вести »

"Мама сака Телешоп" на Мусовиќ во Белград

Вест - 06.11.2003

Оливер Мусовиќ од денес излага во галеријата "Ремонт" во Белград. Изложбата е наслована "Мама сака Телешоп", а работена е во соработка со мајката на уметникот Македонка Андонова. "Мама сака Телешоп" претставува сложена просторна инсталација од фотографии, текстови, видео и објекти.

Просторна инсталација од Оливер Мусовиќ

Дневник
2 поврзани вести »