TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Амбасадите во Скопје засега без засилено обезбедување

Утрински - 22.11.2003

По тероростичките напади на Ал Каеда во Турција "По терористичките напади на Ал Каеда во Турција, службите за безбедност на Министерството за внатрешни работи се во постојан контакт со странските служби и разузнавачките агенции на земјите со кои имаме добра соработка.

Полицијата сослушува седум осомничени извршители

Утрински

Ал Каеда презеде одговорност за бомбите во Истанбул

Вест

Нападите во Турција дел од "операцијата исламски железен чекан"

Утрински

Ал каеда тргна кон Косово и Албанија

Дневник

А1 А1 А1 Канал5 Утрински Дневник Вест Канал5

31 поврзани вести »

Британци скокаа по статуа на Буш

Дневник - 22.11.2003

ЛОНДОН Стотина илјади Британци се собраа во центарот на Лондон на последен протест да го испратат американскиот претседател Џорџ В. Буш на крајот на неговата тридневна посета на Британија, јави Ројтерс. Демонстрантите одвлечкале шестметарска статуа на Буш до Трафалгар сквер, каде што церемонијално ...

Терористите им го згорчија самитот на Буш и Блер

Утрински

Со сила против злото

Дневник

Во Бакингемската палата не влегол тој што не пробал

Вест

Демонстрантите и полицијата се судрија во Лондон

А1

Утрински Вест Утрински Вест Утрински Дневник Вест А1

24 поврзани вести »

Свеќи на местото каде што беше убиен Поштар

А1 - 23.11.2003

Со запалени свеќи и цвеќе роднините и пријателите дојдоа на местото каде беше убиен Диме Ицковски Поштар. Тие се обидуваа да дознаат нешто повеќе за тоа како се случило убиството. Ги прашуваа жителите на населбата Карпош колку траела престрелката и ги гледаа многубројните траги од куршуми на ...

Алигаторот тврди дека Диме Поштар сакал да се предаде

А1

ДПМНЕ: „ Убиството на Диме Поштарот е антимакедонски чин“

А1

Ицко Робертсон

Вест

ПОШТАРОТ

Вест

Канал5 А1 Дневник Утрински А1 Утрински Дневник Вест

17 поврзани вести »

Денешниот ден е учител на утрешниот

Дневник - 21.11.2003

Колумна - Никола Груевски Дали премиерот и пратениците на СДСМ вака ладнокрвно ќе го поставеа Шаќири на една од највисоките државни функции, ако меѓу осумте искасапени припадници на единицата "Волци" во Вејце или меѓу убиените во Карпалак беше нивни брат или син? Во 2001 година Република Македонија ...

Јордановски ќе го менува собранискиот деловник

Вест

Командант во државнички костум

Дневник

Љупчо Јордановски претседател, а Шаќири потпретседател на Собранието

Утрински

Јордановски: Ќе работам според стандардите на Поповски

Утрински

Дневник А1 Дневник Вест Утрински Канал5 А1

12 поврзани вести »

Владата на СДСМ го повторува своето поранешно владеење

Утрински - 22.11.2003

ИНТЕРВЈУ - Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, за состојбите во партијата, во земјава, за едногодишното владеење на власта Манчо Митевски Соња Крамарска Господине Груевски, какви се опозициските оцени за едногодишното владеење на власта? - Нашата оцена е дека имавме исклучително лоша година во ...

Десет аргументи за европската перспектива на Македонија

Утрински

Сокол пие вода на писта

Утрински

Тероризмот не е својствен на турската секуларна матрица

Утрински

Новите фармери не садат пипер и тутун!

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

11 поврзани вести »

И в година ќе имаме рестриктивен Буџет

Утрински - 20.11.2003

Завчера доцна навечер завршија преговорите меѓу Владата и ММФ Буџетот и идната година ќе биде рестриктивен, што значи дека државните институции повторно ќе мора да бидат штедливи во трошењето на народните пари. Вработените во јавната администрација ќе се намалат за четири проценти.

ММФ и владата ги поставија основите на буџетот

А1

Мисијата на ММФ заминува од земјава, Буџетот за 2004 затворен

Канал5

ПРЕГОВОРИ МАКЕДОНИЈА-ММФ: РЕСТРИКТИВЕН БУЏЕТ И НАМАЛУВАЊЕ НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

Канал5

ММФ останува на проектираниот дефицит од 0,9 отсто

Утрински

Дневник Канал5 А1 Канал5 Вест

10 поврзани вести »

Шеварднадзе потврди дека поднел оставка

А1 - 23.11.2003

Грузискиот претседател Едуард Шеварднадзе поднесе оставка, и со тоа стави крај на кризата во земјата која траеше три недели, односно од одржувањето на парламентарните избори, чии резултати опозицијата не ги призна. Шеварнадзе, околу 21 часот по локално време, на државната телевизија соопшти дека ...

ГРУЗИЈА-ИВАНОВ ДОГОВАРА ДИЈАЛОГ

Канал5

Прогласена вонредна состојба во Грузија

А1

ГРУЗИЈА-ВОНРЕДНА СОСТОЈБА

Канал5

"Грундигот" на Шеварднаѕе ги доразгневи Грузијците

Дневник

Утрински Вест Канал5 А1 Канал5

10 поврзани вести »

Дебели казни за дивоградителите во Шпанското село

Вест - 22.11.2003

СЛУЧАЈ: ХАЦИЕНДИ НА ВОДНО Сопствениците на хациендите во Шпанското село ќе платат прекршочна пријава за градење на диво од 10 до 50 илјади денари, ќе ги сносат трошоците за уривањето кои не се помалку од 50 илјади денари, ќе платат за...

Продолжи делењето на решенија за уривање на дивоградбите

А1

Подрачната единица планира да легализира нови дивоградби во Охрид

Утрински

Шпанското село нема никакви шанси за легализација

Вест

10 нови дивоградби на Водно

А1

Вест Канал5 А1 Вест Утрински

10 поврзани вести »

Ракометарките ја победија Португалија

А1 - 23.11.2003

Нашата женска ракометна селекција очекувано се прошета на квалификациите за Европското Првенство идната година во Унгарија. Со денешната трета победа над Португалија потврдено е првото место и ставен победнички жиг на турнирот во Сиракуза што беше само загревање пред бараж дуелите на кои ќе треба ...

Нашите ракометарки го обезбедија првото место на турнирот во Италија

А1

Ракомет: Женската репрезентација ја победи Италија на турнирот во Сиракуза

А1

Македонија фаворит во групата

Утрински

Противниците непознати, но никој не им се плаши

Вест

Утрински Дневник А1 Дневник Вест

10 поврзани вести »

Автомеханичар што знае да забива голови

Вест - 22.11.2003

ДАДО ПРШО - НОВИОТ ДАВОР ШУКЕР НА ХРВАТСКИОТ ФУДБАЛ Победнички трк на голгетерот. - Дадо Пршо Опозицијата во хрватскиот фудбал, која сега води отворена кампања за смена на актуелниот селектор Ото Бариќ, меѓу другото, му приговара на искусниот стратег што откако дојде на оваа функција во хрватската ...

Фудбалска трагедија во Турција, празник во Летонија

Вест

Малата Летонија ја расплака Турција

Утрински

Ѓунеш и се извини на нацијата за киксот

Дневник

Хрватска ја мина Словенија во баражот за пласман на ЕП

А1

А1 Утрински Утрински Вест

9 поврзани вести »