TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Нема ран зеленчук ако државата не даде мазут

Дневник - 21.11.2003

производителите се закануваат Оранжериските производители се закануваат дека годинава ќе нема рани домати и краставици доколку државата не им обезбеди мазут, бесплатно или на одложено плаќање. Градинарите тврдат дека со сегашните цени на мазутот не можат да го одржат производството.

Производителите на раноградинарски култури бараат мазут

А1
2 поврзани вести »

Холандска поддршка за малото стопанство во Чаир

Вест - 21.11.2003

Општина Чаир покрена иницијатива за развој на Општината, која се однесува на развој на малото стопанство и на земјоделството. Според проектот РЕАЛ, кој е потпишан меѓу Владата на Македонија и Кралството Холандија, а е имплементиран преку ЦАРЕ интернационал, одбрани се семејства од селата Љубанци и ...

Мали бизниси во Љуботен и во Љубанци

Утрински
2 поврзани вести »

Хари плаќа тоа што Ламбе ветувал

Дневник - 18.11.2003

ФУДБАЛ Поранешни селектори, технички секретари на репрезентации, советници, разни други "помошници" и фирми што порано биле на платниот список на Фудбалската федерација на Македонија, под закана за тужба, се пазарат со ФФМ да си добијат барем дел од парите што им ги должи Федерацијата.

Некои спогодбено, други преку суд

Вест
2 поврзани вести »

ХОББ годишно убива 2,75 милиони луѓе

Утрински - 19.11.2003

Болеста на пушачите е се посериозен светските здравствен проблем ХрониЧната белодробна опструктивна болест (ХОББ) е причината поради која секоја година во светот годишно умираат по 2,75 милиони луѓе. Ова заболување, според процените на Сзо, е четвртата причина за смртност заедно со сидата.

Хоб болест од која во 2000-та умреле 2,74 милиони луѓе

А1
2 поврзани вести »

Пронајден мртов маж во туѓа куќа

Дневник - 19.11.2003

СКОПЈЕ Триесетгодишен скопјанец завчера бил најден мртов во куќа во Чаир, која не била негова. Сопствениците на куќата го нашле телото на починатиот во понеделникот попладне и веднаш пријавиле во полиција. Куќата во која било најдено телото на Ајрула Н.

Мртов 30-годишен скопјанец најден во куќа во Чаир

Вест
2 поврзани вести »

Промоција на документарно видео "Бапчорки"

Вест - 20.11.2003

ДЕНЕСКА НА ФАКУЛТЕТОТ ЗА МУЗИЧКА УМЕТНОСТ Документарното видео "Бапчорки" ќе биде презентирано денеска (18.30 ч.) во Факултетот за музичка уметност. Видеото е проект на Институтот за истражување и архивирање музика. - Во видеото покрај раскажувањето на пеачките од групата "Бапчорки"Лета Барџиева и ...

Проекција на документарното видео "Бапчорки"

Утрински
2 поврзани вести »

Раиконен го гледа Монтоја како ривал

Утрински - 22.11.2003

И покрај тоа што во 2005 година ќе бидат тимски колеги Пилотот на Мекларен, Финецот Кими Раиконен, изјави дека не е загрижен поради тоа што Колумбиецот Хуан Пабло Монтоја ќе биде негов партнер во 2005 година. Мекларен сў уште нема потврдено дека ќе го отпушти Дејвид Култхард по крајот на идната ...

Мекларен го "грабна" Монтоја

Утрински
2 поврзани вести »

Владата подготви извештај за Брисел

Утрински - 19.11.2003

ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА Во врска со стратегиската цел на Македонија за полноправно членство во ЕУ, како и определбите за интензивирање на процесот на исполнување на потребните обврски и критериуми, Владата подготви Полугодишен извештај за процесот на имплементација на препораките од Извештајот на ...

ИЗВЕШТАЈ НА ВЛАДАТА ЗА ПРОЦЕСОТ НА ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА НА ПРЕПОРАКИТЕ ОД ЕВРОКОМИСИЈАТА

Канал5
2 поврзани вести »

ХДЗ пред пирова победа

Дневник - 22.11.2003

УТРЕ ИЗБОРИ ВО ХРВАТСКА Опозициската Хрватската демократска заедница ќе настапи како фаворит на утрешните парламентарни избори во Хрватска, но владејачката реформска коалиција ги задржува шансите да обезбеди мнозинство и да продолжи да ја води земјата кон Европската Унија, покажуваат последните ...

Социјалдемократите и ХДЗ во клинч

Утрински
2 поврзани вести »

Бранко ќе каже и кој да лета

Вест - 20.11.2003

ВОЗДУХОПЛОВНАТА ВЛАСТ СЕ РЕЗИЛИ ПРЕД СТРАНЦИТЕ Директорот на УЦВП Илир Мехмеди побарал Илинка Митрева, Агрон Буџаку или лично Бранко Црвенковски да му го решат проблемот што тој го направи кога на унгарската авиокомпанија "Малев" и укина 5 ноќни лета Воздухопловната власт на Македонија побарала ...

Авиокомпаниите бараат ноќни летови

Дневник
2 поврзани вести »