TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-11-17 - 2003-11-23

Во Енди се роди нова тениска ѕвезда

Дневник - 19.11.2003

ТЕНИС - АМЕРИКАНЕЦОТ ПРВ НА КРАЈОТ НА ГОДИНАТА Тој е вториот најмлад тенисер во историјата што една календарска година ја завршил на првото место на АТП Американецот Енди Родик (21) од завчера и официјално е вториот најмлад тенисер во историјата што една календарска година ја завршил на првото ...

Федерер го "демолира" Агаси

Утрински

Федерер фантастично ја затвори сезоната

Дневник

Федерер триумфираше на Мастерс Купот

А1

Агаси и Федерер синоќа решаваа за титулата

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Здравевски го здрви лидерот

Вест - 21.11.2003

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА Со пет тројки во второто полувреме Јове Здравковски е главниот виновник за поразот на до ова коло непоразениот Неметали Огражден. Колективната игра на "металците" лидерот на табелата тешко ја следеше, со Маџунков како единствен порасположен за игра.

Крај на победничката серија на струмичани

Утрински

"Неметалци" го промашија мечот од пенали

Дневник

Металците лесно преку Поло Трејд

Вест

Десет од десет за струмичани

Утрински

Дневник

6 поврзани вести »

Бомбашот им избегал на граѓаните

Дневник - 22.11.2003

бомба ВО СКОПЈЕ Нема повредени во експлозијата на бомба "кашикара" завчеравечер во скопската населба Ново Лисиче. Бомбата ја фрлило непознато лице, кое успеало да им избега на неколкуте граѓани што се нашле таму и по експлозијата се стрчале да го фатат.

Фрлена бомба "кашикара" пред влез на зграда

Вест

Експлозија во Ново Лисиче

А1

ВО РЕСТОРАН ВО СКОПЈЕ ЕКСПЛОЗИЈА НА КАШИКАРА

Канал5

Се разнел со кашикара

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Односите меѓу САД и Македонија никогаш не биле посилни!

Утрински - 19.11.2003

Лоренс Батлер за Радио Слободна Европа Политичката порака пред посетата на премиерот Црвенковски на САД е дека билатералните односи никогаш не биле посилни, изјави американскиот амбасадор во Република Македонија, Лоренс Батлер, во интервјуто за Радио Слободна Европа.

НАТО и ЕУ се гаранти на Македонија

Дневник

ЛОРЕНС БАТЛЕР: МАКЕДОНИЈА МОЖЕ ДА СТАНЕ ЧЛЕНКА НА НАТО ВО 2006 ГОДИНА

Канал5

Батлер: „Односите меѓу САД и Македонија никогаш не биле посилни“

А1

Батлер на лов во Мариово

Вест

Дневник

6 поврзани вести »

Творештвото на Мартиноски одамна и припаѓа на Европа

Утрински - 22.11.2003

Со антологиски избор МАНУ ја одбележува 100-годишнината од раѓањето на Никола Мартиноски Катерина Богоева Соња Гулевска "Се поклонуваме пред големиот ликовен опус и го чествуваме со големо срце споменот на стотиот роденден на македонскиот и светскиот мајстор, крушевчанец и скопјанец, академикот ...

Ретроспектива на Мартиноски

Дневник

Слики и цртежи на Никола Мартиноски во МАНУ

Вест

Каталогот поважен од изложбата на Мартиноски

Дневник

МАНУ и Уметничката галерија се скараа за Мартиноски

Дневник
5 поврзани вести »

Македонија доби поддршка за аспирациите кон ЕУ

Утрински - 22.11.2003

Со усвојување финален документ, вчера заврши Самитот на ЦЕИ "Годинава добивме недвосмислени клучни пораки дека Македонија има јасна европска перспектива. Сосема ни е јасно дека главната работа треба да ја завршиме кај нас дома, а тоа значи доследно и навремено спроведување на Рамковниот договор, ...

Вратата на ЕУ отворена и за Западен Балкан

Дневник

ПРЕМИЕРОТ ЦРВЕНКОВСКИ НА САМИТ НА ЦЕИ ВО ВАРШАВА

Канал5

Црвенковски ќе се сретне со премиерите на земјите-членки на ЦЕИ

Утрински

Црвенковски на самитот на ЦЕИ во Варшава

Утрински
5 поврзани вести »

Се планира евакуирање на израелските населби од Западниот брег

А1 - 22.11.2003

Израелскиот премиер Ариел Шарон планира до средината на идната година да евакуира одредени еврејски населби од Западниот брег и од Појасот Газа, со цел да отвори пат за создавање палестинска држава, јави израелската телевизија.

Израел не ја смета обврзувачка резолуцијата на ОН

А1

Еу упати критики на Израел за акциите во Газа

А1

Палестинец уби двајца Израелски војници

А1

Шарон бара од Берлускони да го брани Израел во ЕУ

Утрински
5 поврзани вести »

НОВИТЕ ЛИЧНИ КАРТИ ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ КОРИСТАТ КАКО ПАТНИ ИСПРАВИ

Канал5 - 19.11.2003

Новите лични карти што ќе се издаваат по донесувањето на измените и дополнувањата на Законот за лични карти покрај за домашна употреба ќе се користат и за преминување на државната граница под услови утврдени со меѓународни договори ратификувани согласн Новите лични карти што ќе се издаваат по ...

Новите лични карти ќе минуваат граници

Дневник

Државната граница ќе се минува со лична карта

Утрински

Новите лични карти како пасоши

А1

Нови лични карти

А1
5 поврзани вести »

Митрева: На Македонија и треба јасен сигнал од ЕУ

Утрински - 20.11.2003

Средба на шефицата на дипломатијата со премиерот на Луксембург Конкретните планови за забрзаното евроатлантско интегрирање на Македонија беа тема на средбата на министерката за надворешни работи, Илинка Митрева со премиерот на Луксембруг, Жан Клод Јункер.

Македонија треба да поднесе барање до ЕУ

Дневник

Исполнување на Рамковниот договор, па апликација за ЕУ

Утрински

ЛУКСЕМБУРГ ЈА ПОДДРЖУВА ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА МАКЕДОНИЈА

Канал5

Прво Охридскиот договор па апликација за ЕУ

А1
5 поврзани вести »